Tam 1 yıl önce bu saatlerde karnındaydım ve istemesem de dünyaya gelmeyi bekliyordum. İstemiyordum çünkü korkuyordum. Kendimi karnında çok güvende hissediyordum...
"Ben bilmiyorum, benim anlatma kabiliyetim yok! Ne biliyorum ki, anlatayım? Anlatırsam bu hakikatlere perde olurum," tarzındaki ifadeler nefis ve şeytanın bir hilesidir; tevazu perdesi altında hizmet ve tebliğ sorumluluğundan bir kaçıştır.
Tevhidi bütün hakaikıyla o zât ders veriyor.. Lem'alar ( 327 )
Şahit; *Kelamı Ezelinin ilk emrine uyarak kitab-ı kebiri kainatı ayet ayet OKUYAN, *okuduğu herbir kelimenin, herbir harfin bir Sanatkâr’ın kudret kaleminden çıktığına TANIKLIK EDEN,
Düşünün ki yeni biriyle tanışıyorsunuz ! Tanımak için yeniden buluşuyorsunuz… Tanıdıkça seviyorsunuz; sevdikçe tanımak istiyorsunuz.
Risale-i nur talebelerine yönelik bazı sitemler beni düşündürdü. Gerçekten de biz Risale-i nur talebeleri, diğer müslümanları ve başka kaynakları dışlayan bir tutum içinde miyiz hâşâ?..
Cenab-ı Hak bizleri onlardan eylesin, âmîn! Sözler ( 125-126 )
Ömür dediğimiz bu kısacık sınav hayatımızda kendi (nefs) üzerimizde haklarımız olduğu gibi, yaşıyorlarsa ana babamızın, varsa eşimiz ve çocuklarımızın, hatta akraba ve komşularımızın da bizim üzerimizde hakları vardır.
Hicret kalben, ruhen bir kopuştur. Karanlıklardan aydınlığa çıkaran, kurtuluşa ulaştıran fiili duadır.
Bir anne babanın çocuğunun iyiliği için yapması gereken ilk şey, Allah sevgisini ve O'nun sevgisini yitirmekten korkmayı küçük yaşta ona öğretmektir.
Eğer kabul etmezsen, senin kapından başka hangi kapıya gideyim? Hangi kapı var? Senden başka Rab yok ki, dergâhına gidilsin. Senden başka hak Mabud yoktur ki, ona iltica edilsin!.."
Arzularımız yerlerine geliyor, maksudlarımız veriliyor. Demek bize cevab veren sensin.
Hayatı boyunca, hanımlarla konuşmaktan, nazarıyla dahi meşgul olmaktan şiddetle içtinab etmiştir. Tarihçe-i Hayat ( 464 )

Bir Söz


Abdullah bin Ümmü Haram (ra) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduklarını rivayet ediyor:

Ekmeğe saygı duyun. Çünkü o göğün ve yerin bereketlerindendir. Kim sofradaki ekmek kırıntılarını yerse günahları bağışlanır.

Camiüssağir [2:92, Hadîs No: 1426]