Hayatın İçinden

Yürek mürekkepli imzalar
Güzelliklere uzanan el olun. Kış günü sokakta aç kalan kedi köpekten, ayacıkları demirlere yapışan serçeden, pencere kenarına konup camı tıklatan sığırcığından güvercinine yem isteyenlere el alem olmayın; uzanan el olun. Bir kez el uzattıysanız, onu geri çekmeyin.
Toplum Psikolojisi - Prof. Dr. Nevzat Tarhan
Toplumsal barış ve bireysel huzur, çağımızda ‘beklene­nin aksine’ iyi durumda değildir. Depresyon son dönemler­de tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır.
Tesellimiz çok ama evlat acısı bir şerit gibi gelip geçiyor
Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk’ün makamına koyulan bomba ile şehit edilmesinin üstünden yaklaşık 50 gün geçti. Şehadetiyle tüm Türkiye’yi hüzne boğan Muhammet Fatih Safitürk’ün Sakarya’daki baba ocağını ziyaret ettik.
Komşu: Çok yakın, fazla uzak / Prof. Dr. Kemal Sayar
İçinde yaşadığımız dünyanın bize ödettiği bedellerden biri de giderek azalan ve içi boşalan komşuluk ilişkilerimiz. Hızlı yaşam kültürü içinde evlerimiz ve işyerlerimiz arasında mekik dokuyor, önümüze çıkan dost, akraba ve komşularımızı görmezden geliyoruz.
Bir yılı geride bırakırken hayatımızın parçalarına bakış / Hülya Günay
Patlamaları, şehit haberleri, ihanetleri, ayrılıkları, gerilimleri, terör haberleri ile yorucu bir yılı geride bırakırken; yeni yıldan huzur, birlik, beraberlik diliyoruz. Artık güzel haberler duymak arzusu ile ümidimizi hep yüksek, canlı tutuyoruz.
Durma, İlerle - Dr. Muhammed Şaban Yılmaz
Evet, gerçekte bir Müslüman en ilerici, en üretici bir fikriyata sahip olmalıdır. Kendisini sahipsiz zanneden insanoğluna bir yaratıcının olduğunu ve bir gün hesaba çekileceğini hatırlatabilecek bilgi, birikime ve potansiyele sahip olmalıdır.
Zengin değiliz hiçbirimiz...
Bana baksana arkadaş! Sen hiç umudunu yitirdin mi? Hiç evsiz kaldın mı? Daha da beteri ülkesiz kaldın mı hiç? Kendi topraklarından sürüldün mü? Yedi kat yabancıya el açtın mı?
İslâmiyete gönlünü kaptıran Batı
Amerika’da Beyaz Saray’da bütün dünyanın ve kâinatın güneşi olan Kur’an-ı Hakîm, yeşil ipekliler arasında lâyık olduğu yüksek mevkie konuyormuş.
Marifet… / N. Kağan Çetin
İnsan, anatomik ve fizyolojik açılardan mükemmel… İnsanın bir de kalp, duygu ve ruh boyutları var ki, onları yazmaya kitaplar yetmez… İnsanı madde ve mânâ yönüyle bir sanat şaheseri olarak yaratan kim, yaşatan kim?
Atlar hazır mı? / Gürbüz Azak
Hadi toparlanın, durmak zamanı değil. Ne çok eyleştik, dinlendik... gidelim. ATLAR HAZIR MI?