Hayatın İçinden

UZUN EVLİLİĞİN SIRRI
Bakın, evliliğin sırrı, eşinizin “görmemesi, duymaması, konuşmaması” değil; kadının görmemesi, duymaması, konuşmaması.
Çağımızda bir hastalık: Modalaştırılan tesettür
Tesettür; Arapçadaki "setr" kökünden gelir ve kapanma, örtünme anlamları vardır. Fıkhî tabir olarak ise, kadınların ve erkeklerin başkasına, nâmahreme, vücutlarının haram kısımlarını örtmeleri anlamına gelir.
Gün arkadaşı kadınlar bir araya gelip pazarda sergi açtı
Amasya Merzifon'da altın günlerinde tanışan 7 kadın, el emeği göz nuru ürünlerini Tarihi Taşhan'da açtıkları pazarda görücüye çıkardı.
Saraybosna'nın ay-yıldızlı kahve fincanları
Hajrudin Burek... 72 yaşında bir kahveci. O, Bosna Hersek'te hala yaşayan kahve kültürünün az sayıdaki temsilcisinden biri.
Almanya'dan Uşak'a geliyor, ebru sanatının inceliklerini öğretiyor
Uşaklı Orhan Erdoğan, emekli olduktan sonra hobi amaçlı başlayarak uzmanlaştığı ebru sanatını memleketinde yaygınlaştırmak için köylü kadınlara eğitim veriyor.
Elazığ'ın kadınları taş değirmenlerde bulgur öğütüyor
Elazığ Güllüce Köyü'nde yaşayan kadınlar, Anadolu sofralarının vazgeçilmezi bulguru taş el değirmenlerinde öğüterek üretiyor.
Gelin ey dostlar...
Evrene baktığımızda kapladığımız alan neredeyse hiç hükmündedir. O yere göğe sığdıramadığımız benliğimiz, koca evrende bir nokta kadar bile değildir. Bir kendi küçüklüğümüzü düşünelim, bir de o sonsuz dediğimiz evrenin yaratıcısının büyüklüğünü.
Hatay'da domates salçasının sofralara yolculuğu başladı
Sıcak ve nemli havanın bunalttığı Hatay'da kadınlar, tarlalarından ve bahçelerinden topladıkları domatesleri binbir emekle salça haline getirerek sofralara ulaştırıyor.
Tıp eğitimini bırakıp ekmeğin kitabını yazdı
Fırıncılık yapan ailesinin, "fırıncı olmasın, okusun doktor olsun" diyerek Rusya'ya gönderdiği Hakan Doğan tıp eğitimini yarıda bırakarak, ekmek yapımıyla ilgili 3 kitap yazdı.
Kazdağları'nın ağaçları örgü motiflerle süsleniyor
Balıkesir Edremit'te bir mahallede, kadınlar çınar ağaçlarını örgü motiflerle renklendiriliyor. Amaçları yaşadıkları yere değer katmak.