Hatice Kübra Tongar

 

Sitedeki Yazıları

Bebeğinize Ev Yoğurdu
Yoğurt, ek gıdalara geçildiğinde annelerin ilk olarak başladığı gıdalar arasında yer alıyor. İçeriğindeki bol kalsiyum bebeğinizin kemik gelişimi için çok önemli... Bebeğinizin bu güzel besinden daha fazla faydalanması için evde hazırlayabilirsiniz. En azından içeriğinde ne olduğundan emin olamadığınız hazır yoğurtlar, miniğinizin midesiyle buluşmamış olur.
Çikolatalı Bebe Bisküvisi
Bebe bisküvisi, gerek bebeklerimizin ara öğünlerinde tek başına gerekse kahvaltılarına ek olarak verdiğimiz önemli bir gıdadır. Bu gıdayı evinizde, minik bebeğiniz için hem de onun en sevdiği çikolatayla birleştirerek hazırlamaya ne dersiniz?
Çiçek Maması
Görüntüsü çiçeklerin öbeklenmiş halini andırdığı için çiçek bitkisi diye anılan karnabahar, bir Akdeniz bitkisidir.
Ev Yapımı Bebe Büskivisi
Bebe bisküvileri bebeklerimizin hem kahvaltılarının hem de ara öğünlerinin vazgeçilmezlerindendir. İçeriğindeki vitamin ve kalsiyum deposu süt ve yumurtayla önemli bir besin olan bu bisküvileri, evde kendiniz hazırlayabilir, bebeğinize bu önemli atıştırmalığını tüm katkı maddelerinden uzak bir şekilde güvenle yedirebilirsiniz...
Cevizli Üzümlü Bebek Keki
Ceviz içeriğindeki vitaminlerle çok kuvvetli bir besindir. Bu mucize besin, şekliyle de benzerlik arz eden beynin gelişimi için çok faydalı ve önemlidir,
Bebeğinize maydanozlu Kırmızı Çorba
Bu çorba, içindeki şehriye, tavuk suyu, maydanoz ve domates karışımıyla hem lezzetli hem de tam bir vitamin deposudur. Maydanozun içeriğindeki bol A vitamini ve demir, hem bebeğinizin kansızlığını giderecek hem de göz sağlığı için iyi bir kalkan olacaktır. Bu çorbadan ailece istifade edebilirsiniz...
Bebeğinize Yaz Kahvaltısı
Bu kahvaltı menüsü özellikle yaz aylarında bebeğiniz için tadına doyulmaz bir menü olacak. Kış aylarında da bulabileceğiniz; fakat yaz sebzesi olması sebebiyle bebeğinize yedirmenizi tavsiye etmediğim domates, bu kahvaltının baş malzemesi. Unutmayın her sebze ve meyve kendi ayında yenilmeli ve bebeklerimize yedirilmeli...
Pirinç Unlu Bebek Kurabiyesi
Pirinç unu birçok annenin genellikle bebeğine muhallebi olarak yedirdiği bir besindir.Bebeklerin menülerine sık sık dahil olan bu besini, bir de kurabiye olarak deneyelim...
Kabaklı Bebek Kalyesi
Bu tarif yaz aylarının vitamin deposu sebzesi kabakla yapılan, çok lezzetli bir yemek. Bu tariften sonra kabak, bebeğinizin en sevdiği sebze olursa şaşırmayın!
Bebeğinize Üç Renkli Omlet
Bu omlet tarifi, hem çok lezzetlidir hem de vitamin deposudur. Bebeğiniz, tarifteki sebzelerle vitamin ve mineral ihtiyacını karşılarken yumurtanın kuvvetli proteiniyle de beyin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Organik Bir Anne Olmaya Ne Dersiniz?
Organik gıdalar, yapay ve kimyasal gıdalarla kuşatıldığımız günümüzde, bebeklerimize sağlıklı bir gelecek sunabilmemiz için yegâne yol. Eğer bebeğimizin kuvvetli bir bağışıklık sistemi olmasını istiyorsak hamilelik döneminden itibaren mümkün olduğunca doğal besinleri tercih etmemiz ve doğduktan sonra da onu bu gıdalarla beslememiz gerekiyor.
Bebek beğendi
Tarifini çoğumuzun bildiği ve severek yediğimiz "Hünkar Beğendi"yî bir de bebekleriniz için yapalım. Ne dersiniz?
Cevizli Mercimek Çorbası
İçerdiği bol protein nedeniyle, bebeklerimize sıklıkla yedirdiğimiz çorbalardan biri mercimek çorbası. Bu çorbanın hem lezzetini hem de besin değerini cevizle arttırarak bebeğinize sunmaya ne dersiniz?
Pırasalı Bebek Omleti
Pırasa Çok faydalı bir bitkidir. Tüm yeşil yapraklı sebzeler gibi içerdiği B vitaminiyle bebeğinizin bağışılık sistemini kuvvetlendirir.
Mısır Unlu Bebek Kahvaltısı
Mısır, buğdaygiller familyasından, bolca A vitamini içeren bir sebzedir. Bebeğinizin göz sağlığını ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek bu tarifi uygularken mevsimine göre farklı kuru meyvelerden faydalanabilir, bebeğinizin kahvaltısının vitamin değerini arttırabilirsiniz.
Kabaklı Bebek Omleti
İyot, E ve K vitaminleri açısından zengin bir sebze olankabağın çocuk gelişimindeki yeri de tüm sebzeler gibi önemlidir. Çünkü kabak gibi sebzeler , içerdikleri türlü vitaminlerle bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur ve sinir sisteminin korunmasını destekler.
4-6 Ay Arası Bebek Beslenmesi
Ek Gıdalara Geçiş Dönemi Doğumdan sonra ilk 6 ayı kapsayan sadece anne sütüyle beslenme, hem bebeğiniz hem de sizin için büyük bir rahatlıktır. Mama hazırlama, ısıtma hijyen sağlama gibi ön koşulları olmayan bu yol, bebeğinizin gelişimini en iyi şekilde sağlamakla kalmaz onunla aranızda muhteşem bir bağ kurulmasını da temin eder.
Bebekler için "Domatesli Yumurta"
Uzmanlar tarafından anne sütünden sonraki en kuvvetli protein olduğu belirtilen yumurtayı, bebeğinize 6. ayından sonra sarısından bir nohut büyüklüğünde parçalarla başlayıp yedirmelisiniz. Bebeğinizin minik midesi, yumurtanın beyazındaki kuvvetli kalsiyumu kaldıramayacağından bir yaşına kadar ona beyazını vermeyin.
Minik Bebeğinize "Bomba Kahvaltı"
Kahvaltı biz büyükler için olduğu kadar, miniklerimiz için de günün en önemli öğünüdür. Gece boyu aç kalan mide gün içindeki enerjisinin çoğunu kahvaltıyla depolar. Bu yüzden yeni yeni tanıdığı kocaman dünyayı gün be gün keşfetmeye çalışan miniğinize sabaharı enerji dolu bir kahvaltı menüsü sunmalısınız... Miniğiniz için hazırladığımız bu menüde, yüksek proteinli yumurta ve peynirin yanı sıra, gün içinde ihtiyacı olan enewrjinin çoğunu içeriğindeki zengin kalori ile temin edeceği ceviz, badem, kuru üzüm gibi tahıllar da var.
0-6 Ay arası Bebek Beslenmesi
Allah'tan Gelen Mucize İksir: Anne Sütü "...Çocuklarını iki tam yıl emzirirler..."(Bakara Suresi,2:233.) Emzirmek bir anne ile bebeği arasında kurulabilen en özel bağdır.
Kolayından Annelik Ne Kadar Anneliktir.
Günümüz modern çağı imkanları-veya kapitalist sistemin ticaret stratejileri- annelere "kolayından" ve "zahmetsiz" bir annelik sunuyor...
(X)
Kapat
-->