Hanimlar.com

 

Sitedeki Yazıları

Helal gıda belgesine Diyanet logosu da eklenecek
Gıda şirketlerine ihracatta yeni pazarların kapısını açacak helal gıda belgelendirmesinde yeni bir dönem başlıyor.
Risale-i Nurdaki Orjinal Tefsir Metodu
Risale-i Nur diğer klasik tefsirlerden farklı bir tarzda yazılmıştır. Nakille birlikte akli ve mantıki delillerle ayetlerin tefsirini yapmıştır.
Peygamber Efendimiz (SAV)'in en sevdiği yemek.
Kureyş kabilesinde sıkça yenen ve Peygamber Efendimiz (SAV)'in en sevdiği yemek olduğu söylenen Tirit yemeği tarifi günümüzde de büyük ilgi görüyor.
Peygamberimiz'in sünnetleri ruh dünyamızı aydınlatıyor.
Peygamber Efendimiz'in (sas) hayatı, yaptıkları ve sakındıkları insanlık için bir yol rehberidir. O'nun sünnetine yaklaştıkça, uygulamaya çalıştıkça ruh dünyamız aydınlanır adeta gül bahçesine döner.
Peygamberimizin aile hayatı bize örnek olmalı
Kur'an-ı Kerim'de Allah (cc), "Allah'ın Resulü'nde sizin için güzel bir örnek vardır." (Ahzâb Sûresi, 21) buyurur. Kur'an'ın örnek gösterdiği Sevgili Peygamberimiz'in (sas) aile hayatı da bizim hayatımıza uygulamamız gereken önemli unsurlardan biridir.
Risale-i Nurdan Dualar - 1
Üstad Bediüzzaman'ın zamanı aşan eseri Risale'i Nur'dan manevi dünyamızı kuşatan dualar Risale'i Nur'dan Dualar'da sizlerle...
Sosyal paylaşım sitelerinde yapılan gıybet büyük günah...
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, akıllara takılan dinî sorulara cevap verdi.
Allah (cc) bize kendini 4 yolla anlatır
Kainat, İnsanın kendisi, Kuran-ı Kerim, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)
Boğaz'ın manevî kandilleri
İstanbul'u ikiye bölen denizin dört manevî koruyucusunun olduğu söylenir: Aziz Mahmud Hüdayi, Yahya Efendi, Yûşa Aleyhisselam, Telli Baba...
600 yıllık Osmanlı sırrını araştırıyorlar
Şer'i Siciller ve Meşihat Arşivi, yerli araştırmacıların yanı sıra yabancıların da mesken tuttuğu yer. Öyle ki birçoğu ülkelerindeki yeni kanun maddelerini belirlemek için Osmanlı hukuk sisteminin inceliklerine bakıyor.
Dünyanın En Uzun On Ağacı
Yüz metreyi geçen Dünyanın en uzun ağaçları...
Beynin sırrını Türkler çözdü!
Bilkent Üniversitesi araştırmacıları, beynin sol ve sağ lobunun vücudun her iki bölgesindeki olaylar için aynı anda çalıştığını ortaya çıkardı.
Oruç sağlık sigortasıdır
Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anhın rivayetine göre Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur: “Oruç tutunuz, sağlıklı olursunuz.”
Bir cennet hazinesi: Lâ havle
Peygamber Efendimiz (sas) 'Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh' duasını çokça zikreder ve hemen her fırsatta ashabına da emrederdi.
Allah'ı niçin göremiyoruz?
Allah'ı göremeyişimizin pek çok sebebi vardır. Bunlar dört madde hâlinde özetlenebilir: .........
Teravih namazına çocuğunuzla gidin
Çocuğunuzla birlikte teravih namazına gidin. Namazdan sonra önce çocuğunuza küçük; ama onun hoşuna gidecek bir hediye verin.
Ramazan Hatim Programı
Ramazanda ortak hatim yapmak ister misiniz?
20 kiraz 1 aspirin ediyor
Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Turan Karadeniz, kirazın böbrek ve karaciğer dostu olduğunu, kanı ve vücuttaki zehirli maddeleri temizlediğini söyledi.
Ramazan Ayı'nda ayran içilmesi tavsiye edildi
Yaklaşan Ramazan ayının kavurucu yaz sıcaklarına denk gelmesi sebebiyle nitelikli sıvı içilmesi uyarısı yapıldı.
Diyanet İşleri Başkanlığı fitre miktarını belirledi
Din İşleri Yüksek Kurulunun 14 Mayıs’ta Prof. Dr. Raşit Küçük başkanlığında yaptığı toplantı sonucu aldığı karara göre, 2012 yılı için asgarî fitre miktarı 8.50 TL olarak belirlendi.
Tecavüze uğramış kişi kürtaj yaptırması caiz midir?
Tecavüz sonucu dünyaya gelecek olan çocuk masumdur ve hayat hakkı elinden alınamaz.
HAYIRLI CUMALAR
Ya Rabbi! Allahım! Bizleri Sen'i çok zikreden, Sana çok şükreden, Sen'den çok korkan, Sana çok itaat eden, Sana karşı saygı ile dopdolu olan, ahu efgan edip dua dua yalvaran ve durmadan Sana teveccüh eden kullarından eyle.
İbadetlerde isteksiz davranmamız
İbadetleri yaparken isteksiz olmamızın bazı nedenleri vardır:haramların çok işlendiği bir yerde ruhumuz rahatsız olacağı için ibadetlerden zevk alamayabiliriz.
Kız çocuklarına mahcubiyet ne de güzel yakışıyor…
Benim 7 yaşında 1. sınıfa giden bir kızım var ve derslerinde çok başarılı ama biraz heyecanlanınca hemen ellerinin içi yani avuç içleri terliyor, ne yapabiliriz ?
SÜNNETLE YAŞAMAK 9.GÜN
Müezzin sabah namazı için birinci ezanı okuduktan sonra, Resûlullah (sallallâhu aleyhi ve sellem) kalkar, farzdan önce fecr belirdikten sonra iki hafif/kısa rekat namaz kılar, sonra da müezzin kamet getirene kadar sağ tarafına uzanır/yatardı.
Panik atak durumunda neler yapılmalı ve hangi duaları okumalıdır?
Bunun tedavisi için öncelikle uzman ve dindar bir psikoloğa gitmenizi ve onun tavsiyelerine göre hareket etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Peygamberimiz bu gibi durumlarda dua edilmesini tavsiye etmektedir.
"Çalışmak da bir ibadettir." diye yapmamız gereken ibadetleri yapmadığımız oluyor veya yaptırmayan işverenler oluyor. Bu konuda bilgi verir misiniz?
Çalışmanın sevap olabilmesi için farz olan ibadetleri yapma şartı vardır.
Bir şeyi ya da insanı, Allah´tan daha çok sevmenin hükmü nedir? Mevlana’nın “Allah’tan daha çok sevdiğini, Allah elinden alır” sözünü nasıl anlamalıyız?
SÜNNETLE YAŞAMAK 6.GÜN
‘Güzel abdest alıp, sonra iki rekat namaz kılan ve namaza bütün ruhu ve benliği ile yönelen hiç kimse yoktur ki kendisine cennet vâcib olmasın!’
Güzel Konuşmak ve Yazmak
Dil tatlı, söz güzel olunca, Allah'ın sadece ve sadece insanlara ihsanda bunduğu konuşabilme kabiliyetinin şükrü de layıkıyla eda edilir.
Evli olan bir erkeğin 3 defa üst üste cuma namazına gitmemesiyle nikahı düşer mi?
Cuma namazını kılmamak büyük günahlardandır. Ancak büyük günahları işleyen kişi kafir olmaz ancak günahkar olur. Ayrıca Cuma namazını kılmayanın nikahı düşmez.
SÜNNETLE YAŞAMAK 5.GÜN
Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a geldim, abdest alıyordu. Şu duayı okuduğunu işittim:Allah'ım günahımı mağfiret et, evimi bana genişlet, rızkımı bana mübârek kıl.
Çocuğumla ne oynamalıyım
oyuncağın sadece bir araç olduğunu, esas olanın çocuğunuzun size anlatmaya çalıştığı duygu, vermeye çalıştığı mesaj olduğunu unutmamalısınız. Bu sebeple de birçok oyuncak alıp çocuğunuzu mutlu etme çabasından vazgeçmeli, onun yerine onunla geçirdiğiniz vakti artırmaya çalışmalısınız.
Slogan Yarışması
Hanimlar.com sitemiz için düzenlediğimiz slogan yarışmamız tamamlanmıştır. Tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.
Ispanaklı Yaş Pasta Tarifi
steğe bağlı olarak pastanın ara katına ve üzerine muz dilimleri ya da başka meyve dilimleri ekleyebilirsiniz. Muz dilimleriyle denedim, çok hafif bir yaş pasta oldu.
Dini Bilgiler Yarışması - 005
Yarışmamızı 4 Mart 2012 tarihinde tamamlanmıştır. Cevapları kontrol edebilirsiniz. Fıkhi sorular Hanefi mezhebine göre hazırlanmıştır.
(X)
Kapat
-->