6 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
MUHALLEBİLİ KADAYIF

Malzemeler
muhallebisi için;

 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 nohut büyüklüğünde damla sakızı
 • 3 dolu kaşık un
 • 1 poşet toz krem şanti

kadayıfı için;

 • 250 gr tel kadayıf1 su bardağı irice kıyılmış fındık (veya ceviz)
 • 3 kaşık tereyağ
 • 4 kaşık toz şeker

şerbeti için;

 • 2,5 su bardağı su
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 3-4 damla limon suyu

Yapılışı

Kadayıfları bir tepsiye serip 1 gün dışarıda beklettim, böylece iyice kuruyup nemi gitti. Büyük yayvan yapışmaz bir tencereye 3 kaşık tepeleme tereyağı, 4 kaşık şeker ve tel kadayıfları koyup kısık ateşte kavurmaya başaldım. 10 dakika sonra fındıkları ilave edip kavurmaya devam ettim. Kadayıfların rengi dönene kadar 30-35 dakika kadar daha kavurup ocaktan aldım. Ancak bu kavurna işlemi esnasında dikkatli olun, kadayıflar iyice kuruduğu için biraz etrafa saçılıyor, o nedenle tencerenizin kenarları olabildiğince yüksek olsun.

Bir başka tencereye süt, şeker ve unu koyup, çırpıcıyla hiç pürüz kalmayıncaya kadar karıştırdım. Hiç pütür kalmayınca tencereyi ocağa alıp yine çırpıcıyla karıştıra karıştıra koyulaşıncaya kadar karıştırdım. Ocaktan indirmeden önce, damla sakızını havanda dövüp muhallebiye ekledim, bir 2-3 dakika daha karıştırdıktan sonra ocaktan alıp ılınmaya bıraktım.

Muhallebi ılınınca bir poşet krem şantiyi ekleyip mikser ile 5 dakika kadar karıştırdım.

Kavrulmuş tel kadayıfın yarısını 3 parmak derinliğinde bir borcamın zeminine hiç boşluk kalmayacak şekilde sıkı bir şekilde yaydım, koydum. Üzerine muhallebiyi döktüm. En üste tel kadayıfların kalan yarısını muhallebinin her tarafını kaplayacak şekilde iyice yaydım.

2,5 bardak su, 1 bardak toz şeker ve limonu şerbet kıvamında kaynatıp, en üste, kadayıfa üzerine, her tarafına işleyecek şekilde döktüm. Buz dolabında 1 gece bekletip servis yaptım.

Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Süper bir tatlı tavsiye ederim, yaptığım zaman herkes çok beğendi.

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Nefis görünüyor ellerine sağlık

Offline
Son giriş: 26/05/2011

evett ben bayram için yapmıştım..çok güzel bir tatlı...

Offline
Son giriş: 26/05/2011

 ben de deniycem..süper görünüyor..kızımın şimdiden canı çekti..

ellerine sağlık evra nur hanım..

Offline
Son giriş: 26/05/2011

ben de bu tatlıyı çok severim yalnız benim yaptığımda şerbet kısmı yoktu burda okuyunca şerbetli denedim daha güzel oldu.birde şerbeti altta kalan kadayıfada paylaştırdım muhallebiyi dökmeden önce yoksa diğer türlü servis sırasında kuru olduğu için dökülebiliyor.son bir paylaşım kadayıfları alınca direk dondurucuya koyun hem uzun süre saklayabiliyorsunuz hem de tatlı yapacağınız zaman çıkarıp soğukken  poşeti ile elde ufalayıp kullanabilirsiniz

Offline
Son giriş: 26/05/2011

bu tatlıyı çok seviyorum.ellerine sağlık

(X)
Kapat
-->