14 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
BİR FİNCAN KAHVENİN HATIRINA...

Türk kahvesi nasıl yapılmalıdır? Ya da bir başka deyişle Türk kahvesi en iyi şekilde nasıl yapılabilir?

Hiç kuşkusuz ki bu sorunun tek bir yanıtı yok. Kişiye göre en iyi tarif de değişecektir. Ama, aslına bakılacak olursa, Türk kahvesinin yapımı için temel bir yöntem vardır.
 

Kahvenin Çekilmesi

Leziz bir Türk kahvesi hazırlamanın ilk adımı kahve çekirdeklerinin çekilmesi ile başlar. Unutmayın ki, Türk kahvesinin en önemli özelliklerinden bir tanesi kahve çekirdeklerinin mümkün mertebe ince çekilmesidir. Türk kahvesi dünyadaki en ince kahvedir!!! İnceliğin kıvamı bebek pudrası kıvamındadır. Bu iş elle çevrilen ya da elektrikli otomatik bir değirmen kullanabilirsiniz.

Ama günümüzde, artık hemen herkes hazır kavrulmuş ve çekilmiş kahve kullanmaktadır.  Kaliteli bir markanın kullanıma hazır Türk kahvesini satın alarak kahvenin çekilmesi adımını atlayabilirsiniz.


Kahvenin Pişirilmesi

Türk kahvesinin bir diğer kendine has özelliği ise pişirilmesi esnasında ortaya çıkar: kahveyi kayanatarak pişirmek! Türk kahvesi diğer kahve türleri arasında kaynatılarak hazırlanan tek kahvedir...

Kahvenin lezzetinde önemli olan ilk unsur yukarıda anlatıldığı üzere kaliteli bir kahve kullanmaktadır. Sonraki unsur ise kullanılacak suyun kalitesidir. Kesinlikle musluk suyu kullanmayın. Musluk suyundaki klor kahvenizin tadını bozabilir...

Kahve fincanınızı ağzına kadar soğuk içme suyu ile doldurup, suyu cezveye boşaltın. Her bir fincan için iki çay kaşığı kahve (bu yaklaşık olarak 5 gram kahve demektir) ekleyin cezveye. Eğer şeker ilave edeceksiniz bu aşamada arzunuza göre ilave edin. Esmer şeker daha sağlıklı olsa da Türk kahvesinde beyaz şeker daha iyi köpük elde etmenizi sağlar. Bu arada, kahvenizi mümkün olduğu kadar az şekerler için ki kahve tadını daha güçlü olarak alın.

Kısık ateşte kahve ve şekeri iyice karıştırın. Sakın yüksek ateşte çabuk pişirmeye çalışmayın.

Yaklaşık bir dakika içerisinde köpüğünüzün oluştuğunu göreceksiniz. Bu köpüğü fincana alıp kaynatmaya devam edin. Oluşan köpüğü tekrar fincana alın. Bu köpürt-köpüğü al işlemini tercihan 1 ya da 3 kez tekrar edin.  Son olarak, kalan kahveyi bir taşım daha pişirin ve fincanlara boşaltın.
 

Kahvenin İçilmesi
Türk kahvesi hazırlanması olduğu kadar içilmesi ile de özel bir kahvedir. Diğer kahve türlerinde olduğu gibi acele içinde, bir yerlere koştururken elinize karton bir kutu ile alıp içebilceğiniz bir kahve değildir!

Türk kahvesi sükunet içinde yudumlanması gereken bir keyif kahvesidir! Kahveyle beraber su servis edebilirsiniz. Ama bu su, kahveden önce içilmelidir ki ağızdaki diğer aromaların temizlenmesine yardım etsin...

Afiyet olsun! :)

Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

SELAMÜN ALEYKÜM,

Ablacığım, öncelikle doğum günüm için gönderdiğin zarif hediyelere teşekkür ederim, hepsinin kalbimin baş köşesinde yeri var, Allah Razı olsun.

Ve bu makaleyide bir kahvesever olarak memnuniyetle okudum, İnşallah bir gün biraraya gelir ve karşılıklı içeriz kahvelerimizi...

Allah'a emanet olun

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Maşşaallah... Arkadaşlar ALLAH (C.C) muhabbetinizi artırsın.Arkadaşlığınız kaç yıldır böyle. ALLAH (c.c) daim etsin diyelim.

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Hiranur  kardeşim, dostluğumuz, kardeşliğimiz  5-6 aydır  devam  ediyor..Sanki  yıllardır  tanışıyor  gibiyiz. Site  haricinde de  yazışıyoruz bazen...Sizi de  grubumuza  davet  edelim. Ne  dersiniz ? Çiçekleriniz  hazır  bile...Hazır  olun! hemen, bugün  yolluyorum.Sevgilerimle...

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Nevra abla ben bilmiyordum site dışında yazıştığınızı..:(((

 

 

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Davetinizi iftiharla kabul ediyorum.İnsan sevdiği ile beraber haşrolur derler. Sizler gibi imanlı ablalarımla ahirette de beraber olmak dileğiyle.

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Selamün Aleyküm Hiranur Hanım,

Allah sizi de aramıza dahil ettiğine göre, türk kahvesini sizinle de içmek nasip olur, İnşallah:))

Özlemciğim, arzu edersen seninle de site dışında yazışabiliriz, gerçi Nevra Abla gibi görmüş geçirmiş pırlanta gibi bir ablamız varken bana ne hacet!

Allah hepinizden razı olsun,

Allah'a emanet olun.

Kucak dolusu sevgiler

Offline
Son giriş: 26/05/2011

nevra abla ben sadece ferdayla ikiniz yazışıyorsunuz  diye biliyorum başka kimler var :)

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Ferdacım,  o  nasıl  söz  öyle !  'Bana  ne  hacet ' de  ne  demek. Sizler  hepiniz,  ayrı  ayrı  ve  çok  değerli  mücevherlersiniz..Özlem  ile  ikinizin  yaşları da  birbirinize  yakın. Bence de  çok  güzel  anlaşır  ve  derleşirsiniz. Sude de  öyle..Sizin  yaşlarınızda..Çok  kıymet  verdiğim   kardeşlerimsiniz. Ben, sizlerin  çok   iyi  anlaşıp,  birbirinizi de   faydalı  olacağınıza  inanıyorum..Fakaaat,  beni  unutmak  ta  yok ! Anlaştık mı? Hayırlı  akşamlar  ve  iftarlar  olsun  hepinize...

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Ferdacım istemez olurmuyum hiç sizleri daha yakından tanımak istiyorum...Ama bunun için ne yapmam gerekiyor onu bilmiyorum..

ALLAH senden de razı olsun canım kardeşim:)))

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Arkadaşlar ben ş.urfalıyım ş. urfada yaşıyorum. Ş. urfada yaşayan varsa canlı  türk kahvesi içmeye n dersiniz.

Ev hanımıyım iki çoçuk annesiyim.iki çoçuk diyince beni yaş olarak büyük bilmeyin 20 25 arasıyım.Ora koştur buraya koştur. kendime zaman ayırmadığı mı fark ettim.ANNELİK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU.... ALLAHA EMANET OLUN.

 

(X)
Kapat
-->