1 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
ZALİMİN SONU

 ZALİMİN SONU

Dügünleri islami usullere göre oldu. Gelinle damat evlerine girdi. Kadın eşine akşam yemeği hazırlamak için kalktı.Yemek yerlerken aniden kapının vuruldugunu duydular.

Kocanın canı sıkkın birşekilde bu saatte gelen kim; dedi. Kadın kapıyı açmak için kalktı. Kapının arkasında durup kim o diye sordu.

Dışarıdaki ses biraz yiyecek isteyen bir dilenci dedi. Kadın eşinin yanına döndü. Eşi kapıyı vuranın kim oldugunu sordu. Kadın ona, biraz yiyecek isteyen bir dilenci dedi.

Bunun üzerine kocası öfkelenerek; gerdek gecemizde rahatımızı kaçıran sebeb bumu dedi. Kocası dışarı çıkıp adamı  kötü bir şekilde dövdükten sonra ona hakaret ederek kovdu.

Karısıyla beraber   oturma zevkini yarıda kesen bir dilenci yüzündencanı sıkılmış halde karısının yanına döndü ve sonra adam bir anda aklını yitirdi.dünya geniş olmasına rağmen ona dar gelmeye başladı. Bagırarak evinden çıktı. Görüntüsünden korkuya kapılan eşini gerdek gecesi terk etti.

Lakin kadın Allah’ın takdiri deyip, Allah’ın indinde ecir kazanmak için sabretti. Böylece tam 15 sene geçti. Ve bu olaydan 15 sene sonra müslüman bir kişi onunla evlenmek istedi. Kadında kabul etti ve evlendiler. Gerdek gecesi akşam yemeğine oturduklarında kapının vuruldugunu duydular.

Kocası karısına kapıyı açmasını söyledi. Kadın kalktı ve kapının arkasından kim o diye sordu. Dışarıdaki ses biraz yiyecek isteyen bir dilenci dedi. Kadın kocasının yanına döndü. Kocası ona kapıdakinin kim oldugunu sordu. O da; biraz yiyecek isteyen bir dilenci dedi.

Kocası sofrayı alıp eşine;bütün yemekleri al ve ona götür, doyuncaya kadar yesin, geriye kalanıda biz yeriz dedi. Kadın yemekleri adama götürmek için gitti, sonra ağlayarak geri döndü. Eşi; sana ne oldu niçin ağlıyorsun? Sana küfürmü etti diye sordu? Gözlerinden yaşlar boşanır bir halde hayır dedi. Seni ayıpladımı diye tekrar sordu. Hayır dedi. Sana eziyet mi etti. Hayır dedi. Peki o zaman niçin ağliyorsun?

Kapında senin yemeğini yiyen bu adam benim 15 yıl önceki eşimdi. Ve yine böyle ilk gerdek gecesinde kapımızı bir dilenci çaldı. Eşim dışarı çıkıp adamı dövdükten sonra kovdu. Sonra öfkeli bir şekilde yanıma döndü. Sanırsınki onu cin çarpmış yada delirmiş gibiydi. Kendini kayetmiş bir halde nereye gittigini bilmeden çekip gitti. Ondan sonra onu ilk defa buğün dilencilik yaparken görüyorum.

Kocası hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı. Kadın peki sen neden ağlıyorsun? Oda; senin eşinin dövdüğü adam kim biliyormusun dedi. Hayır kim dedi. Oda ben dedi. (fesubhanallah dedi)

Açlığın şiddetinden acılar içinde kıvranan, başı önünde eğik olarak insanlardan isteyen zavallı, fakir kulu için intikam alan yüce Allah’ı tenzih ederim. Şerefini ve vücudunu yaralayan karşılıştığı aşağılanmaya maruz kalarak kalbi acı içinde o adam onun acısını daha da artırdı.

Ancak Allah haksızlığa rıza göstermez. Bu yüzden ona haksızlık eden küçümseyen kişiye de cezasını verdi. Allah fakir kulunu kimseye muhtaç olmayacak kadar rızıkla, sabreden kulunuda mükafatlandırdı. Böylece ikisinin dünyaları değişti. (Fakir kul zengin, zengin kul da  fakir oldu.)

Haksızlık yapan adamın malını ve aklını alarak belasını vererek dilencilik yapmaya başladı.15 sene imtihanına sabreden mümin bir kadına rızık veren kerim olan Allah’ı tenzih ederim.

Eski kocasına sabrettiği için Allah onu iyilikle mükafatlandırdı.    

       

 Not: Arapça'dan Çeviridir... 

Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

etkileyici bir kıssaymış jasmine hanım...ALLAH razı olsun İNŞALLAH!

HAYIRLI BAYRAMLAR...:))

(X)
Kapat
-->