1 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
KÖTÜLERE DUA EDEN VAİZ

KÖTÜLERE DUA EDEN VAİZ
 
 
Memleketin birinde bir vaiz vardı. Minbere çıkar çıkmaz kötülere duaya başlardı.
    - "Ya Rabbi kötülere, fesatçılara, isyancılara, yol kesenlere merhamet et, hayır sahipleriyle alay edenlerin hepsine, bütün kafir gönüllülere, kiliselerde bulunanlara merhamet et." derdi.

   Temiz kişilere hiç dua etmez, kötülerden başkasına duada bulunmazdı.

   Halk bir gün başına toplandı :

   - "Biz böyle şey de görmedik neden kötülere dua edip duruyorsun?." dediler.

   Vaiz dedi ki:

   - "Ben onlardan iyilikler gördüm, bu yüzden onlara dua etmeyi adet edindim. Onlar bana o kadar kötülüklerde bulundular, o derece zulmettiler ki nihayet beni şerden kurtardılar, hayırlara ulaştırdılar.

Ne zaman dünyaya yönelsem onlardan eziyetler gördüm, meşakkatler çektim, dayaklar yedim ; bu yüzden de iyiliklere taraf kaçtım, iyiliklere yöneldim, kısaca beni o kurtlar yola getirdi. Benim iyiliğime sebep onlardır. Onlara dua etmeyeyim de kimlere edeyim..."

Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

ASLINDA KENDİ HAYATIMI GÖZDEN GEÇİRDİĞİM ZAMAN BEN DE BENZER BİR SONUCA VARIYORUM, SIKINTI ÇEKTİĞİMDE DAHA ÇOK ALLAH DEDİĞİMİ GÖRÜYORUM. SIKINTILARLA BAŞ EDEMEDİĞİM ZAMAN, FARKLI BİR GÖZLE DEĞERLENDİRME İHTİYACIM OLUYOR YAŞADIKLARIMI, O ZAMAN DA HEMEN İSLAMİYET'İN BANA SUNDUĞU HAYIR GÖZLÜKLERİNİ TAKIYORUM...YÜKÜM HAFİFLİYOR, KENDİMİ KÖTÜ HİSSETMEKTEN KURTULUYORUM, ÜMİTLİ OLUYORUM, HELE Kİ ALACAĞIM MÜKAFATI DÜŞÜNDÜKÇE DÜNYANIN EN BÜYÜK NİMETİ'NİN HİDAYET OLDUĞUNU DAHA ÇOK ANLIYORUM. ACI ÇEKERKEN DE KAZANIYORSUN, MUTLU OLDUĞUNDA DA...İKİSİ DE SENİ OLGUNLAŞTIRIYOR, DAHA BU DÜNYADAYKEN FAYDALARINI GÖRÜYORSUN SABIRLI VE METANETLİ OLMANIN , VE BU DÜNYADAYKEN BİLE TEŞEKKÜR EDEN-KIYMET BİLEN-İNCE KALPLİ BİR KUL OLUYORSUN NİMETE ŞÜKÜR EDE EDE....

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM, MENKIBE ÇOK GÜZELDİ, BENİ TEFEKKÜRE İTTİ.

SEVGİLER

Kullanıcı girişi