Cevap eklenmemiştir
Offline
Son giriş: 26/05/2011
Girin Cennete

Girin Cennete

 

 

Zeynel-Abidin Hz.leri anlatıyor:

– Kıyamet günü, “Fazilet sahipleri kalksın” diye nida edilir. İnsanlar arasında bir grup kalkar. Onlara: “Hadi, Cennete girin” denir. Yolda melekler onları görerek, “Nereye gidiyorsunuz?” diye sorarlar. Onlar da “Cennete” deyince, melekler: “Sizler kimlersiniz, bu nimete nasıl nail oldunuz?” diye sorarlar.
Onlar, “Bizler fazilet ehliyiz” cevabını verirler. “Nasıl fazilet ehli oldukları” sualine de şu karşılığı verirler: “Bizler, dünyada bize hakaret edildiğinde tahammül ederdik, zulmedildiğinde sabrederdik. Kötülük yapıldığında da affederdik”.

Melekler bu açıklama üzerine: “Buyurun, girin Cennete. Siz buna lâyıksınız” derler.
 

Sonra, “Sabır ehli olanlar kalksın” diye seslenilir. Bir grup insan daha kalkar. Onlara da “Haydi, gidin Cennete” denilir. Onlar da yolda meleklerle karşılaşırlar. Aralarında şu konuşma geçer:

– Sizler kimlersiniz?

– Biz sabır ehilleriyiz.

– Sizin sabrınız neye karşı idi?

– Biz Allah Teâlâ’ya ibadet hususunda zorluklara katlanırdık. Nefsimize uymayıp günahlardan sakınırdık.

Öyle ise, siz de girin Cennete. Salih amel işleyenlerin mükafatı ne güzeldir.”

 

Sonra bir nida daha gelir: “Allah Teâla’nın komşuları kalksın” denilir. Bir grup insan daha kalkar. Ama sayıları öncekilerden daha azdır. Onlara da “Cennete gidin” denilir. Onları da yolda melekler karşılarlar. Ve aralarında şu konuşma cereyan eder:

– Size bu dereceyi kazandıran ameliniz ne idi?

– Biz Allah rızası için birbirimizi ziyaret ederdik. Allah rızası için oturup sohbet ederdik. Ve Allah rızası için, bize verilen mallardan, bol bol sadaka verirdik...

– Salih amel işleyenlerin mükafatları ne güzeldir. Hadi siz de girin Cennet’e...

 

Allah ehli irfanı bu topluluklara dahil etsin. Amin.

 

Selam ve Dua ile... 

 

 

 

 

Yorumlar

Kullanıcı girişi