6 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 14/09/2011
yardım edin..

35 yaşında bir öğretmenim annem babam erken vefatt edi kardeşlrime ve bana ev iş duzeni kurammız uzn surdü ailede okul okuyu düzenli bir işi olan ikinci kişi abimden sonra benim bu nedenle diğer kardeşlerimize yardımcı olmak için öncelik verdik benden erekn evlendiler bu telaşla benim evlilik yaşım tanışmam evlenmem 34 -35 buldu .
 Ailemin ve çevremin islami hassasiyeti bilince sahib bir çevre değil geleneksel kırsalda yaşayan anadolu insanı.
i ki sene önce bir arakadaşımın kız kardeşi görev yaptığı ilçedeki bir kuran kursu hocası aynı zamanda hafız  olan arkadaşı ile tanıştırdı anlaştık  sözlendim ((kkö ve hafız olunca bende fazla ince eleyip sık dokumadım )) aslında tam hoşlanmasam bile yaşımın geçmesi ve bayanın dini yönünü düşünce bu sorunları kafama takmadım. bu durmda bulabileceğimin en iyisi dedim. bir yıl nişanlı kaldık başka bir şehirde olması hasebiyle 2-3 haftada bir hafta sonları ziyaretine gittim görüştük konuştuk.
   ve geçen sene yazın evlendik  başka şehirde olduğu için kendi evimize getirdik ordada düğün yaptık.Evlendiğimiz ilk gece bayanın bakire olmadığını öğrenbdim dunyam yıkıldı. ne yapacağımı bilemedim. kim soracağımı danışacağımı bilemedim bayan beni aldattı bir yıl a yakın görüşmem zarfında hiç böyle bir sorundan bahsetmedi. hemşire olan yakınımızı çağırdık durumu sadece ona anlattık. herhangi bir sağlık sorunu neticeside olabilir şeklinde bayana itimat ederek durumu orda kapattık kimseye duyurmadık.
 fakat mesele benim kafamda kapanmadı çünkü aslında nişanlılık döneminde ben baze şeylerden şüphelenmiştim fakat bu direk sorulacak bir soru olmadığı içn soramadım ve bayanın dini kimliğide bu tür şübhelerimin yersiz olduğunu şeytanın vesvesesi olduğunu düşünmeme sebeb oldu.
 çevreye rezil olmayalım ,bayanın zarar görmesin,birde kendimde çevrede islami yapısı olarak bilinen biriyim bayanın islami kimliğinide hesaba katınca insanlar dindarlar hakkında ne düşünür saikasıyla bu konuyu başka kimseye duyurmadık. gel gelelim benim psikolojim alt üst oldu..
bayan  bir yıl  görüştüm kendimi aldatılmış kullanılmış hissedtim.
  eşime dedim  şuan bunu burda bitirmek doğru olmaz ailene çevrene  karşı sende zordurumda kalırsın  en azından biryıl evli kalalım sonra başka bir mazertle boşanırız dedim. öylelikle bu günlere geldik.
şimdi ben boşanmak istiyorum kendisi  beni bırakma boşama diyor.. bende kendisine böyle başlıyan bir evliliğin yürümüyeceğini erkeğin kafasının hiç bir zaman rahat olmuyacağını  kendisinin beni kandırdığını söylüyorum. ayrılmanın  gerektiğini anlatmaya çalışıyorum..
kendisine  hiç kötüs öz söylemedim kızmadım dözvmedim kader yolunda böyle bir olayda varmış dedim ama devam etmem konusuna gelince bunu yapamammm..
 ne kafam ne ruhum rahat eder. geçirdiğim bir yıl ben bilirim.
ailesi fakir onuda zor durumda bırakmış atmış olmak istemiyorum.

 bak dedim beni kullanarak kendini temize çıkardın ((bunu kendiisde kabul ediyor geçmişte bir hata yaptım beni affet diyor bundan sonrası için her türlü sözü veriyor ))
sana tüm para birikimiizide verecem ayrılalım dedim  yinede beni bırakma diyor..
 bayan yaptığında pişman ama namaz kılan okuyan  bir insan.

adi yattan bir hata olsada hadi affeddim deyim devam edelim..
 evlillik bu güven temeli olan bir kurum içim kafam hiç rahat değil..
 ne yapacağımı bilmiyorum.
bir yıl karşımda durdu  hiç çaktırmadı.
bir erkek böyle bir evliği götürebilirmi... 
mantıken gidermi.
hiç bir zaman seni seviyorum demedim durumuna üzüldüğüm için bu günlere geldik.
konuyu kimseye açamıyorum danışamıyorum.bilimiyorum ... ne yapayım.

Yorumlar

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

slm a.

Hic kendinizi esinizin yerine koydunuz mu? insan aldanir, bazi hatalar vardir ki bunlarin mahiyeti cok büyüktür ki bahsettiginiz sey büyük günahlar icine giriyor...


cenab-i hak ümmet-i muhammediyeyi böyle seylerden korusun muhafaza etsin.böyle bir günahi isleyen bir insana icinde yasadigi vijdan azabi yeter artar bile...ki bahsettiginiz kadariyla kuraninda namazinda biri,o yaptigi seyden coktan pisman olmustur emin, böyle bir hatada ki ihtiyari ne kadardir bilinmez ki kandirilarak bu duruma getirilen cok kisi var.

size bunu söyleyememis olmasi cok normal,onada hak verin,sizin icinde kolay degil buda bir gercek ama bahsettiginiz kadariyla siz erdem sahibi güzel ahlakli birisiniz,gösterdiginiz hareket tebrike layik...

Acizene sunu tavsiye ederim,esinizi birakmayin kendinizi onun yerine koyun,azda olsa ona hak verirsiniz,onunla ayrilsaniz ne olcak hic düsündünüz mü?

esiniz ya kötü yola düsecek yada intihar edecek olabilir ki yüksek bir ihtimaldir,ailesinin yaninda bu konumda rahat yasayabilecegini hic sanmam...

madem dinimizi yasamaya calisiyoruz,madem hz.muhammed(sav) ümmetiyiz onun sanina yakisir davranmak lazim, efendimiz(sav) olsaydi sizce nasil davranir di?

esiniz madem pismanligini dile getirmis,maden sadakat sözü veriyor ona itimad edin, seytana uymayin,o insanin helaketine sebep olmayin bunun hesabi sorulur...

gecmisi unutup mutlu mesut bir yuva sördüre bilirsiniz,bunu yapabilirsiniz imkansiz degil,niyetiniz halis olursa rabbim yardim edecektir, size cenneti kazandiracak firsatinizi geri cevirmeyin...

hep beni etkileyen bir kisas vardirdir...hz.ömer(r.a) malum adaletiyle taninmis büyük bir zat, bir gün efendimizin yanina gelir ve vakiayi anlatir ya Resulallah ne yapayim, ne kadar affedeyim diye sorar...

efendimiz su cevabi verir: Ya ömer mahser günü hesaba cekilirken cenab-i hakkin affetmesine ne kadar muhtacsan o kadar affet...

ölcü acik ve net, affa ne kadar muhtacsaniz o kisiyide o kadar affedin ve ümmed-i muhammediyeden biri olmasi hasebiyle ona sahip cikin,insan beserdir sasar ama tövbe kapisi hep aciktir...

Cenab-i hak vijdani ve ahlak-i muhemmediye layikliginda bir halet vermesi dilegiyle,cenab-i hakka emanet olun,hakkiniz helal edin.


nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Bu soru-cevap bir ölçü verebilir:

Ben eşim tarafından aldatıldım.

Bu öyle bir acı ki asla aklımdan silemiyorum. Erkekler söz konusu olduğunda kadınların affetmesi gerektiğini belirtiyorsunuz. Dinimizde kadının veya erkeğin zinası farklı mı değerlendiriliyor? Cevaplarsanız sevinirim. (Rumuz: Buket)
Hayır, hiçbir zaman farklı değerlendirilmez. Günah günahtır, erkeğe kadına göre değişmez. Sadece zina değil bütün günahlar için aynı şey söz konusu. Günahın ağırlığı erkek için şu kadar da kadın için daha fazladır diye şey söylemek mümkün mü?
Çünkü Allah'ın yasakladığı, "Yapmayın, işlemeyin, uzak durun!" diye emrettiği günahlı bir fiilde muhatap mü'mindir; kulun kendisidir, cinsiyet ayırımı söz konusu olmaz.
"
Zinaya yaklaşmayın, çünkü o pek çirkin bir şeydir ve çok kötü bir yoldur." (İsra, 17:32) âyeti zinayı kadın erkek her iki cins için de kesin bir emirle yasaklıyor. Hatta "Zina etmeyin!" demiyor, "Yaklaşmayın" ifadesiyle "bakma, konuşma, dokunma" gibi zinaya açılan bütün yolları kapatıyor.
Nur Suresi'nde zina işleyenlere verilecek cezalar bildirilirken "
Zina eden kadınla, zina eden erkek..." ifadesi yer alır ki, Kur'ân bu suçu/günahı işleyenleri aynı, birlikte ve beraber görüyor.
Sadece zina günahında değil bütün günahlarda aynı şey geçerlidir.
Zina başlı başına bir ayrılma, sebebidir ve bir boşanma gerekçesidir. Eşlerden birisi böyle bir günaha girmişse, fiilin kesinliği de belirlenmişse nikâhı feshetmeye gidebilir, ayrılmak için bir girişime geçebilir.
Fakat suçlu taraf pişman olur, özür diler, yaptıklarından bütünüyle vazgeçer, aynı günaha, aynı fiile bir daha dönmemek üzere söz verirse mağdur olan taraf isterse affedebilir, bir araya gelerek konuşup anlaşabilirler, tekrar yuvalarına, ailelerine sahip çıkarak hayatlarına devam edebilirler.
Buna göre nasıl hareket edeceğinize siz karar vereceksiniz. Eşinizin bu yanlışından sonra aranızda neler yaşandı, sizin olayı öğrenmenizden dolayı nasıl bir yaklaşım sergiledi? Aynı hataya devam ediyor mu, yoksa pişman oldu da sizden özür mü diliyor?
Duruma karar vermek,
"devam" veya "tamam" demek bütünüyle size kalıyor, sizin inisiyatifinizle alakalı bir mesele. Geleceğinizi, ileriyi düşünerek, "Beraber yaşamaya devam edersem ne olur, ayrılırsam ne yaparım", ona hareket edin.

Mehmet Paksu

 

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Allah gerçekten yardımcınız olsun. Çok hayati bir imtihan ve karar. Bu konuda tecrübeli ve olayı ahiret eksenli değerlendirebilecek ağabeylere danışmanızı tavsiye ederim. Mesela Mehmet Paksu ağabey olabilir veya İstanbul'da başka tecrübeli abiler de var.

Durumunuz hakkında düşüncem şöyle: Eşiniz en başta size söylemesi gereken çok önemli bir mevzuyu söylememiş ve evlilik akdiniz buna binaen yapılmış. Oysa durumunu size söylemesi gerekirdi, eğer baştan söyleseydi ve siz kabul etseydiniz, artık ömür boyu birşey diyemezdiniz. ama başta sizin hakkınız olan "doğruyu bilmek" durumu gizlenmiş, eğer durumu bilseydiniz belki evlilik gerçekleşmeyecekti.. bu gizleme tavrı size evliliğinizi devam ettirip ettirmeme konusunda bir hak kazandırır. şu durumda ciddi manada sizin hukukunuza girilmiş, eşinizin buna hakkı yoktu. bu durum size dinen boşama hakkı verir mi bilmiyorum, mutlaka bir bilene danışın, ama şu anda dinimiz size bu gizleme olayından ötürü "hakkını arama hakkı" veriyor buna eminim.

Kur'an- Kerim'de "zina etmiş hanımlar zina etmiş beylere, temiz olanlar temizlere" -mealen- gibi birebir karşılaştırmalı bir denklik, yani manen küfüvlük ölçüsü verilmiştir. evlilikte buna riayet edilmelidir.

 ama yine de devam edebilir, eğer şu anki pişmanlığının samimiyetinden eminseniz eşinizi kurtarmaya çabalayabilirsiniz. gençlikte şeytana uymuş, ciddi tevbe etmiş, bir daha yapmamaya, gerçekten temiz bir insan olmaya çalışıyor olabilir. pişmanlıkla içi yanıyor, sizi kaybetmek istemiyor, cidden mutlu bir yuva için fedakarlık etme anlayışında olabilir. bu olumlu halleri size güzel bir yuva olabilir kanaati veriyorsa, bir kez daha affedebilirsiniz.

Beyi kendisini aldatan bir hanım dinimizce eşinden boşanma hakkına sahiptir; evliliği devam ettirme gibi bir mecburiyeti yoktur. evli bir kişinin zina durumunda karşılığı "recm"dir, evli değilse 40 veya 80 sopadır(emin değilim). Ne var ki Bediüzzaman Hz. ahir zamanda çokça artacağı malum olan zina günahı ile ailelerin dağılmaması için elden geldiği kadar tahammüllü olmayı tavsiye etmiştir.

Olayın sizin psikolojinize bakan yönü de var: eşinize karşı güven hissini baştan beri kuramadığınızı belirtmişsiniz; bundan sonrası için de "güven kurabilirim, bu hanıma çocuklarımın annesi diye bakabilirim" diyemiyorsunuz. Oysa evlilikte evdeki ahenk, hürmet ve merhamet ve karşılıklı itimad ile devam eder:

" Bir ailenin saadet-i hayatiyesi; koca ve karı mabeyninde bir emniyet-i mütekabile ve samimî bir hürmet ve muhabbetle devam eder. (24.Lema, 3.Hikmet) " diyor. Bundan sonra bunu tesis edebilirim, eşimle yeni bir sayfa açabilirim diyebiliyorsanız, devam edin.

Allah sizin ve eşinizin yardımcısı olsun.

Offline
Son giriş: 26/05/2011

ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN.

SAİD-İ NURSİ HAZRETLER'İNİN 'HANIMLAR RİSALESİ' AKLIMA GELDİ BİRDEN. ERKEK OLARAK SİZ DE O ESERDEN FAYDALANIP, EN HAYIRLI KARARI VEREBİLİRSİNİZ, ASLINDA. BU ESERDE, GAYRİ AHLAKİ YAŞAYAN EŞE SIRF ALLAH RIZASI İÇİN TAHAMMÜL ETME, SABIR GÖSTERME, TERBİYE ETME, MERHAMET VE ŞEFKATLE DOĞRU YOLA SEVKETME TAVSİYE EDİLİYOR EVLİ OLAN HANIMLARA. SİZ DE MADEM EVLENMİŞSİNİZ, MADEM EŞİNİZ YAPTIĞINA PİŞMAN VE MADEM UHREVİ HAYATI İÇİN DE GAYRET SARFEDİYOR...BENCE NEFSİNİZ İÇİN ONU YÜZÜSTÜ BIRAKMAYIN. ALLAH KİMSEYE KALDIRAMAYACIĞI YÜKÜ YÜKLEMEZ, BU SİZİN İMTİHANINIZ. ÜSTESİNDEN GELME KABİLİYETİNİZ VAR Kİ ALLAH SİZE BU 'SORUYU' SORDU. BİR 'ERKEK OLARAK NASIL DAYANAYIM...' GİBİ DÜŞÜNCELERE PRİM VERMEYİN. BÖYLE HASSAS DURUMLARDAN ASLINDA ERKEK DE KADIN AYNI DERECEDE ETKİLENİR AMA TOPLUMUMUZ KADININ KABULLENMESİNİ NEDENSE SIRADAN OLARAK TANIMLAR. HATTA EVLİLİK SÜRECİNCE OLSA DAHİ KADINA KABULLEN MESAJI VERİLİR. BU DA AYRI BİR İMTİHAN ALINDA. CİNSİYETE GÖRE DEĞİŞEN İFFET ANLAYIŞI!!

HAKKINIZDA HAYIRLISI OLSUN

Offline
Son giriş: 30/06/2011

Allah yardimcin olsun. Yüce Mevlam herseyin hayirlisini versin sana. insallah dünyan ve ahiretin icin hayirli olan karari verebilirsin. Kendim daha evli olmadigim icin sana yardimci olamayacagim ama sitede insallah sana biraz da olsa yardimci olacak ablalar vardir.

Selam ve dua ile

Offline
Son giriş: 26/05/2011

SELAMUN ALEYKUM KARDESIM ONCELIKLE RABBIM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN. EVET YASADIKLARINIZ VE YASANILANLAR KOLAY DEGIL AKSINE COK AGIR OLMASINA RAGMEN  ESINIZI RENCIDE ETMEMEK  ICIN ANLAYISINIZA VE SABRINIZA  COK SEVINDIM.SIZ BU DUSUNCENIZDEN  VE SABRINIZDAN DOLAYI INSALLAH MUKAFATINADA NAIL OLURSUNUZ. ESINIZIDE ANLAYIN SOYLEMEK KOLAY DEGIL KI  O YUZDEN SOYLUYEMEMISTIR. KARDESIM SU YALAN DUNYADA GUNAHA DUSMEYEN NEFSINE VE SEYTANA UYMAYAN NADIR KULLAR VARDIR KI GUNAHSIZLAR SADECE RABBIMIN SECTIGI OZEL INSANLAR PEYGAMBERLERDIR.VE BIZLER INSAN OLARAK MALESEF KI BESERIZ VE SASIYORUZ  SUDA GERCEKKI  BU DUNYA IMTIHAN DUNYASI HER INSANIN IMTIHANI FARKLI OLUYOR BENIMDE YASADIGIM COK AGIR IMTIHANLARIM OLDU KI VE BEN  KENDIME GELIP BEN NE YAPTIM HEM DUNYAMI HEMDE AHIRETIMI ETKILIYECEK HATALARIMDAN DOLAYI PISMANLIK ICINDE RABBIME SIGINIP GUNAHLARIMIN AFFI ICIN CABALADIGIMDA VE HALA CABALIYORUM TEVBELERIMIN KABUL OLMASI ICIN BUTUN CABAM YOKSA BEN BU GUNAHLARIMLA RABBIMIN KARSINA NASIL CIKARIM DUSUNCESI BILE BENI MAHVETMEYE YETIYOR.KI EMINIM ESINIZDE YAPTIKLARINDAN PISMAN OLMUSTUR.VE TEVBESI ICIN CABALIYORDUR.DUSENE BIR TEKMEDE SEN VURMA KARDESIM BENCE IKINIZDE IMTIHANDASINIZ SEN RABBIM BANA GUC VE SABIR VER DIYEREK ESINIZDE RABBIM EVET BEN KENDIMI YAKTIM DUSTUGUM GUNAHTAN CIKIP BENI DOGRU YOLA ILETMEN ICIN PISMANLIK ICINDE AFFI ICIN MEVLAMA YALVARSIN...ALLAH AF EDICIDIR AF ETMEYE SEVER .NE COK UMITLI NEDE UMITSIZ OLARAK HER DAKIKA RABBIMI ANSIN ..BEN NE EVLILIKLER BILIYORUM AYA KALMADAN BOSANIYORLAR  EGER SIZIN EVLILIGINIZ HEMEN BITECEK BIR EVLILIK OLSAYDI BIR AYA KALMADAN SIZDE MAHKEMEDE OLUP BITIRDINIZ EVLILIGINIZI KADERDE NE YAZILIYSA O GELIYOR BASA TABI KI KARAR SENIN KARDESIM AMA IYI DUSUNUP KARAR VER EGER KABUL EDIYORSAN HIC BASINA KALKMADAN EVLILIGINIZI SURDURUN YOK BOSANMA KARARI ALDIYSAN ONUDA USULUNCE YAP KI BU IMTIHANININ SONUCUNDA INSALLAH KAZANANLARDAN OLABILESIN  ..UNUTMA RABBIM IHMAL DEYIL IMTIHAN EDER.. VERECEGINIZ KARARIN HEM SIZIN HEMDE ESINIZ ICIN HAYIRLI OLMASI DILEGI VE DUASIYLA EMENET EDILMESI EN GUZEL YERE RABBIME EMANET  OLUN SELAM VE DUA ILE

(X)
Kapat
-->