2 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
VEBALİ VAR !
  İsrafın Vebali Var!

Dünyadaki insanların birçoğu açlık ile boğuşuyor. Kuraklıklar ve açlığa bağlı göçler hat safhada& Süper Devletlerin harcamaları, onlara normal görünse de, bir ekmek için din değiştiren insanlar olduğu, onlar için hiç bir şey ifade etmiyor.

 

   Tarih seyri içerisinde bolluk-bereketlik olmasına rağmen; bir tarafta sefalet, bir tarafta zenginlik olmuş, çoğu baş kaldırmalar, isyanlar, savaşlar olagelmiştir.    Sezar’ın; çeşitli yemekleri sofrasında tatması için parmak vurarak kusması ve onların tadına bakması…

Fransız İhtilalı başlangıçlarında halk ekmek bulamamış saraya hücum etmiş, Kraliçe Maria Antuanette “ekmek bulamadıysalar pasta da mı bulamadılar” sözü ne kadar vurdumduymazlık eseri olduğunu ve biçare fakirlerin durumunu belirtmek için çok güzel bir örnektir.   

Afrika’da ve dünyanın değişik bölgelerinde açlıktan insanlar ölmektedirler. Bir dilim ekmeğe muhtaç kişiler devamlı medyada ve basında gösterilmesine rağmen, kalıcı bir çözüm getirilemiyor. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları ve Hayır Kurumlarının çabaları ile dünyanın birçok yerine yardımlar gönderiliyor. Ama bu kalıcı bir çözüm olamıyor. Çünkü her gün dünyada israf edilen ve çöpe dökülen yemek ve ekmeğin haddi hesabı yok! Çöplerden ekmek toplayıp yiyen insanlar var.   

Sadece Antalya’da turistik tesislerde dökülen yemek 14.000 kişiyi doyuracak kadarmış. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim BALCI “Türkiye’de günde 5 Milyon adet ekmeğin israf edildiğini” belirtiyor. İstanbul’da çöpe dökülen bir günlük ekmeğin 40 bin ton olduğu söyleniyor.   

Bir tarafta açlıktan ölenler, diğer tarafta yemek beğenmeyip dökenler var. Bunun vebali var, bunu kim ödeyecek? İsraf hem dinimizce, hem ekonomik bakımdan, hem de vicdanen bir sorumluluktur. Hz. Muhammed (S.A.V) “Yiyiniz, içiniz israf etmeyiniz” hadisi bu israf düzeninde anlayan için çok şey ifade ediyor.   

Turistik otellerde uygulanan Tam Pansiyon Sistemi esnafı vurduğu gibi, ekonomiyi, fakiri de vurarak bize vebal yüklüyor.   

Halbuki sabah kahvaltıları belirli porsiyonlarda olup, yiyeceklerin çeşidi azaltılarak ekonomik olabilir. Hatta kullanılmayan ekmekler; peksimet veya galeta yaptırılarak saklanması kolay olur, ihtiyaç olan bölge fakirlerine gönderilebilir. Fazla yemekler ise; bağlı bulunan belediyelerle anlaşılarak fakir ailelere dağıtılabilir, konserve sistemi ile…    Bozulmuş yemek atıkları ise; hayvan yemi, balık yemi, gübre gibi kullanılabilir. İnsanoğlu isterse ne yapamaz ki…   

Her zaman dert yanıp duruyoruz: Turistik Bölgelerde kazanılan paranın bereketi yok! diye. Önce külahımızı önümüze alarak düşünmeliyiz! Neden? Çünkü, o dökülerek ve israf edilerek kazanılan parada fakirin ahı var.   

Bir vatandaş olarak gördüğümüz israf, dökülen yemek ve ekmekler vicdanımızı rahatsız etmiyor mu?   

Bu olay sadece turistik tesislerde tabii ki olmuyor, evlerde de oluyor. Herkes kendine düşeni yapmalıdır.   

Millet olarak nasıl bir çare bulabiliriz onu düşünmeliyiz! 

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Turizm Komisyonu Sorumlusu

Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

 

ALLAH'IM SEN BİZLERİ İSRAFIN HER ÇEŞİDİNDEN KORU, PARA

İSRAFINDAN, ZAMAN İSRAFINDAN, YETENEK İSRAFINDAN,SÖZ

İSRAFINDAN,ÖMÜR İSRAFINDAN...

DÜŞÜNDÜKÇE NE ÇOK YERDE EKSİKLİKLERİM OLDUĞUNU

DAHA NET GÖRÜYORUM, VE NASIL TÜM EKSİKLERİMİ TELAFİ

EDECEĞİMİN KAYGISINDAYIM.

ALLAH HEPİMİZE YARDIM ETSİN,KENDİSİNİN RIZASINI

KAZANMAYI BİZLERE KOLAYLAŞTIRSIN.

editor (editör)
Offline
Son giriş: 26/05/2011

Ferda kardeşim, yorumlarınızın her geçen gün nurlandığını görüyor ve çok memnun oluyoruz.

Evet gerçekten örtü size çok yakıştı, artık dertlenmek yok, çünkü zaman az, hem çok kıymetli ve yapılacak çok mühim işlerimiz de var değil mi?

Çok değerli dua, yorum ve paylaşımlarda bulunuyorsunuz, içinizdeki güzelliklerden şimdi bizler de istifade ediyoruz.  Allah (c.c.) razı olsun.

 İnsana, teslimiyet ve kulluk ne kadar  huzur veriyor ve ne kadar yüceltiyor değil mi? ..

Dualarınıza âmîn diyoruz... Allah (c.c.) kabul eylesin İNŞAALLAH!.. 

Selam ve dua ile...