Cevap eklenmemiştir
Offline
Son giriş: 29/01/2012
Usta! Bir Eş çeker misin, müslüman olsun!

Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla...

Tenbîh: Bu yazının amacı birilerini kınamak, kötülemek, aşağılamak veya haklarında su-i zann etmek değildir. Kalbleri ve kalbte olanları en iyi bilen Allah'tır.

Sesli düşündüğümü farzedin veya da sizinle bir halka içinde istişare ettiğimizi varsayın. Herkes az çok bu durumdan muzdarip ve herkes bu durum hakkında birkaç kelam edebilir diye düşünüyorum. O yüzden hepinizi bekliyorum bu konuda yorum yapmaya.

Hiç duydunuz mu bilmiyorum "islami evlilik sitesi" kavramını? Hani şu masum! duygularla bir araya gelinip, farklı farklı maskelerin takıldığı, birbirinden ilginç istek ve taleblerin yer aldığı masal dünyası olan islami evlilik sitesini. Duymadıysanız burada duymuş ve hakkında bilgi edinmiş olacaksınız. Zamanında bu sosyal vakıa hakkında bir araştırma yapmak üzere daldım bu sanal dünyaya ve birbirinden ilginç olaylarla karşılaştım. Gülsem mi, ağlasam mı bilemedim! Tabii ki sosyal olaylar tek sebebe indirgenemez zaten ben de burda onların neden, nasıl, kim tarafından, ne zaman ortaya çıktığını ortaya serecek değilim bu ayrı bir araştırma konusu lakin gözümüzü, kulağımızı kapatsak da bazı gerçeklerden kaçamıyoruz. Bu ilginç olay hakkında yaptığım araştırmada "islami evlilik siteleri sizce nedir?" sorusunu esas aldım. Araştırma sonucu elde ettiğim sonuç şu oldu:

"Muhatapların hemen hemen hepsi bu tip bir olaya karşı olumsuz düşünce içerisinde ve hemen hemen hepsi mezkur ortamda başlayan, gelişen ve nihayete eren evliliklerin mutlu, huzurlu, sağlam bir aile yapısını oluşturamayacağı kanısında. Saçma, gereksiz, anlamsız, faydasız gibi cevapların da verildiği araştırmada burada yer alan insanların kimliksizlik veya şahsiyet çatışması yaşadığını ileri sürenler de oldu."

Buraya kadar herşey iyi güzel lakin benim esas takıldığım nokta ve bu yazıyı yazmamdaki esas gaye şu:

Araştırma sonucu büyük bir oranın bu oluşuma sıcak bakmadığı ve tasvip etmediğini gördüğüm halde belli bir süre zarfı içeriisnde ismi zikredilen bu siteler günden güne çoğalmış ve üye sayıları da insana küçük dilimi yutturacak derecede artışlar yaşanmış. Böyle olunca kendi kendime dedim ki "ya ben yanlış kişilerle muhatab oldum, ya araştırma sonuçlarında bir yanlışlık yaptım ya da sorunun muhatapları önce beni sonra kendilerini kandırdılar."

Madem bu tip siteler sevilmiyor ve yüzdelik olarak büyük çoğunluk bu işe karşı peki bu "islami evlilik siteleri"ne kimler girip çıkıyor? Bir an aklıma şu geldi: Hani sigara içenler, sigaranın zararını bilir, ama içmeye devam ederler, kendilerini bu işten engelleyemezler ya! Hatta paketlerin üstünde öldürücü olduğu yazdığı halde aktif içme oranı devamlı yüksektir ya! Sanırım aynı durum burda da geçerli. Birşeyin yanlış olduğunu bilmek ile yanlışı yapmamak arasında dağlar kadar fark var. Bugün gelinen durum bu noktada ne kadar samimi olup olmadığımızı gözler önüne seriyor zaten fazla söze de gerek yok. Çünkü artık televizyonlar da bile bu iş aleni olarak yapılmaya ve oldukça da rağbet görmeye başladı. Allah c.c hepimize selim bir akıl ve kalp ihsan eylesin.

Son olarak böyle sitelerde ve programlarda umut arayan, eş arayanlara acizane tavsiyem şu olsun:

Hiç kimse evleneceği eşin kötü olmasını istemez. Herkes bir Hz. Yusuf güzelliği, bir Hz. Hatice sadakati, bir Hz. Fatıma hizmeti, bir Hz. Osman edebi, bir Hz. Ali vefası bekleyebilir eşinden ama bunu isteyen kişi de bu isteklerine özelliklere uygun hal içerisinde olmalıdır. Herşeyin bir yolu yordamı, edebi adabı vardır. Nasibin varsa Bağdat'ta da olsan bile seni bulur. Acele işe şeytan karışır. Hırsla kalkan (hareket eden) zararla oturur denilir. Belki sanal yollar vesilesiyle evlenenler vardır ama istisnalar kaideyi bozmaz. Müslüman şüphe arzeden şeylerden uzak durmalıdır.

Mevla hepimize basiret, iffet ve izzet versin. Aklı ile kalbi hak yolda kullanabilmeyi, özü sözü bir müslüman olabilmeyi nasib eylesin. Yazıdan dolayı alınan, kırılan olduysa hakkını helal eylesin. Müslüman müslümana hakkı ve sabrı tavsiye edendir. Yazdıklarımı bu minvâl üzere değerlendirin ve bu kardeşinizi dualarınızda unutmayın.

İlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
30.05.2008 - 15:50

Düzenleme: 15.12.2011 - 22:00

Yorumlar

(X)
Kapat
-->