1 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
ŞİVLİLİK

  "Şivlilik" kelimesini duyan çok az insan vardır. Çünkü Şivlilik sadece Konya'da kutlanan, yaşatılan bir etkinliktir.

Üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk Perşembe'sini Cumaya bağlayan gecede Regaib Kandili olarak kutlanır. Regaib Kandili'nin gündüzü ise Şivlilik günüdür. Bir gün öncesinde ki akşam "fener alayı" olarak kutlanır.
Şivlilik günü yaklaşırken bütün Konya halkı fener alayı ve şivlilik için hazırlığını yapar. Market, çarşı, pazar şivlilik için hazırlanır. 

Fener alayı için aileler çocuklara fener alır. Şivlilik gününün bir öncesinde ki akşam kutlanan fener alayında çocuklar dışarı çıkar. Fenerlerini yakarlar fener alayı ateşi yakılır ve fener alayı diye bağırarak eğlenirler.

Şivlilik günü için se yapılan alışverişler şeker, çikolata, kuruyemiş, gofret bütçeye göre uygun olan alınır. Şivlilik günü çocuklar erkenden uyanır. Ellerinde poşetlerle ulaşabildikleri bütün apartmanlardaki dairelerin zili çalınır. 
Kapıyı açan ev sahibine "şivliliiiiiiiik" diye seslenilir. Ev sahibi çocuklar için hazırladığını çocuklara dağıtır.

Aynı gün içerisinde ev hanımları "bişi" adında yağda kızartılan, mayalı hamurdan çörekler yaparlar ve komşularına dağıtırlar. Bişi, beyaz peynirle birlikte çay eşliğinde çok lezzetli bir tada ulaşır.

   
Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Ne güzel bir etkinlik, bayram havasında yaşıyorlar mübarek geceyi... 

(X)
Kapat
-->