10 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 15/12/2011
SEVİYORUM DEMEK YETMEZ.

BİLSENİZ OKADAR ÇARESİZİMKİ YARADANIMI ÇOK SEVİYORUM DİYORUM AMA BİŞEY YAPAMIYORUM.BUDA BENİ DAHA ÇOK KAHREDİYOR.ÇOK SEVİYORUM ÖLÜRÜM ONUN YOLUNA DİYORUM AMA HEP YERİMDE SAYIYORUM.SADECE NAMAZ KILIP TESBİH ÇEKİYORUM.ONUN DIŞINDA KURAN BİLMİYORUM ÖĞRENEMİYORUMDA OLMUYOR.BEN NAPACAM VİCDANIM GİTTİKÇE AĞIRLAŞIYOR.ZATEN NAMAZADA GEÇ BAŞLADIM ARA SIRA KAZA KILIYORUM.HER ŞEYİ YAPMAK İSTİYORUM AMA BİŞE YAPAMIYORUM.GÜNLERCE ORUÇ TUTSAM BİR DAĞA ÇIKIP İNZİVAYA ÇEKİLSEM HEP DUA ETSEM AMA OLMUYOR.KALBİME SORARSANIZ HER DAİM ONUN İÇİN ATIYOR ONUN AŞKI KALBİMİN DERİNLİKLERİNDE.AMA GÖRÜNÜRDE BİŞE YOK.NAPACAM BİLMİYORUM BİRDE PİŞMANLIK HAT SAFHADA.EVET ARKADAŞLAR SİZ NE DİYORSUNUZ BU DURUMA .

Yorumlar

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

kardeşim bu tevbe hali ile iyice temizlenmedikçe kalbimize İlahi feyiz bereket pek inmiyor, onun için bu haliniz için çok şükredin ve bunun bitmesini hiç istemeyin derim. Allah yolunda ne kadar birşey yapıyor olsak da en makbul hal bizim kusurlarımızı fark edip istigfar etmemiz ve yaptıklarımızı bir HİÇ olarak görmemiz, zaten yaptıran da O.. O yuzden haliniz çok güzel.

bunun devamıyla beraber, manevi terbiyeye de şu durumda girmemiz, Hak yolunda bir adım atmamız gerekiyor bu sebepler dünyasında. size bu noktada bir Kur'an tefsiri okumanızı ve sohbetlere başlamanızı tavsiye ederim. şahsen ben lise sondan beri aklıma meseleleri çok net bir şekilde izah eden, kalbimi doyuran Risale-i nur külliyatını okuyorum elhamdulillah. siz de günde 3-5 sayfa okumaya başlasanız düşünce ufkunuzda çok açılımlar oldugunu, kalben çok genişlediğinizi müşahede edersiniz. zaten namazlarınızı kılıyorsunuz; haftasonları musait oldukça da kazalarınızı bitirmeye gayret etseniz;  inşallah evinize bir elif-ba alıp yavaş yavaş Kur'an harflerini ögrenmeye başlasanız epey adım atmış olursunuz. biz sebeplere baş vurduktan sonra gerisi Rabbimizin yolunda bizi yürütmesi. Allah bu gayreti, istegi hepimizin kalbine koysun.

slm ile.

Offline
Son giriş: 15/12/2011

RABBİM BİN KERE RAZI OLSUN.İYİKİ SİZLER VARSNIZ SOHBETE GİDEMESEMDE SİZLE SOHBET EDİYORUZ.ALLAHIM HEPİMİZİN KALBİNE HİDAYET VERSİN.

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Senden de Allah bin kere razı olsun Aybala kardeşim. ne iyi ettin sitemize samimiyetinle manevi renk verdin. sohbetteki kardeşler seninle ilgilenmemişlerse hata etmişlerdir, ama onların da vardır bir durumları, eşten çocuktan mı yıldı, hizmette mi sıkıldı, yada senin ihtiyaçla gidip birşeyler ögrenmek istediğinin mi farkında değildi, kimbilir, hoş görmek lazım. istersen bulundugun şehri söylersen sana göre bir sohbet/ders bulmaya yardımcı olurum inşallah. bizim bazı kardeşlerin şehirlerarası çok tanıdıkları oluyor, onlara sorarız.

neden sohbetler konusunda ısrar ediyorum biliyor musun? sohbet/ders ilim meclisi demek; en faziletli iş demektir, alimin uykusu bile iabdettir.

 ilim meclislerinde bulunmakla ilgili çok hadis-i şerifler var:

 * Ebu’d-Derda radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın şöyle dediğini işittim: “Kim bir ilim öğrenmek için bir yola sülûk ederse Allah onu cennete giden yollardan birine dahil etmiş demektir. Melekler, ilim talibinden memnun olarak kanatlarını (üzerlerine) koyarlar. Semavat ve yerde olanlar ve hatta denizdeki balıklar âlim için istiğfar ederler. Âlimin âbid üzerindeki üstünlüğü dolunaylı gecede kamerin diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. Âlimler peygamberlerin vârisleridir. Peygamberler, ne dinar ne dirhem miras bırakırlar, ama ilim miras bırakırlar. Kim de ilim elde ederse, bol bir nasib elde etmiştir.”

Ebu Davud, İlm 1, (3641); Tirmizi, İlm 19, (2683); İbnu Mace, Mukaddime 17, (223).

 

 * Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “İlim talebi için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır.”

Tirmizi, İlim 2, (2649); İbnu Mace, Mukaddime 17, (227).

* Yine Tirmizi’nin Sahbere radıyallahu anh’tan kaydına göre, Aleyhissalatu vesselam: “Kim ilim taleb ederse, bu işi, geçmişteki günahlarına kefaret olur” buyurmuştur.”

Tirmizi, İlim 2, (2650).
(Bu hadisten de anlaşıldığı üzere ilim ögrenmek geçmiş günahlarımıza da keffaret oluyormuş ELHAMDULİLLAH!)

 

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hikmetli söz mü`minin yitiğidir. Onu nerede bulursa, onu hemen almaya ehaktır."
HadisNo:4115

Cenab-ı Hak hakiki marifetullah ilmini ögrenmemizi nasip etsin.

slm ile.

Offline
Son giriş: 15/12/2011

HAKLISIN MÜCADELE ETMEM LAZIM SOHBETE KATILMAM LAZIM.ZATEN BENİM DAYIMIN KIZI SOHBET HOCASI.BİREBİR BENİMLE O İLGELİNİYOR.BEN ONUNLA EN BAŞ HOCAYA SİTEM DOLU MEKTUP YAZDIM BENİMLE İLGİLENMEDİNİZ DEDİM.SANDIMKİ ARAYIP SORACAKLAR SANDIMKİ BEN EL ÜSTÜNDE TUTULACAĞIM.

MAALESEF KİMSE İLGİLENMEDİ.ŞİMDİ DAYIMIN KIZI YALVARIYOR GİDELİM DİYE GİDEMİYORUM İÇİMDEN GELMİYOR.HOCALARIN GÖREVİ YADA HEPİMİZİN GÖREVİ DEĞİLMİ DÜŞEN BİRİNİN ELİNDEN TUTMAK.OLMADI GİDEMEDİM.BELKİ KISMET DEĞİLMİŞ BENİM KIZDIĞIM NOKTA BEN İRADELİYİM BUNUN ÜSTESİNDEN GELDİM.BUNLAR NASIL SOHBETÇİLERMİŞ DEYİPTE KENDİMİ BIRAKMADIM.YA BAŞKASI OLSAYDI BELKİDE HER ŞEYDEN SOĞURDU.

BENDEDE TAM TERSİ OLDU DAHA ÇOK RABBİME YAKLAŞTIM.ONLAR BENİ ARALARINA ALMADIKÇA BENİM AZMİM DAHADA ARTTI ELH.TEK DERDİM BAZEN BOŞLUĞA DÜŞÜYORUM SOHBET OLSAYDI FARKLI OLUR DİYORDUM.BEN SADECE RABBİME SIĞINIYORUM GÜVENİYORUM.O İSTERSE ELBET BİR GÜN SOHBETE GİDECEĞİM NASİB.

SADECE YARADANIMA SIĞINIYOR HER ŞEYİN ONDAN GELDİĞİNE İNANIYORUM.EĞERKİ YANLIŞ ANLAŞILDIYSAM ÖZÜR DİLERİM AMACIM SOHBET HOCALARINI KINAMAK DEĞİL SADECE BENİM GİBİ OLANLAR PES ETMESİNLER BEN PES ETTİM AMA HİÇ BİŞEYİ BIRAKMADIM DEDİĞİM GİBİ TAM TERSİ OLDU İYİCE BAĞLANDIM .  HAKKINIZI HELAL EDİN.

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Aybala kardeşim, bizim okudugumuz risalei nur derslerinde sohbet hocalığı gibi bir makam yok; herkes kitabı alıp okuyabilir , ancak genelde daha çok okumuş, istifade etmiş kardeşler okur, diğerleri yetişince sırayla onlar da dersleri okur. siz herhalde tarikatlı kardeşlerin sohbetlerine katıldınız. bi de Risale derslerine gelin, çok farklı atmosferler, insanlar görürsünüz. ben de ilk ciddi risale dersanesine gittiğimde ilk başta değil ama sonradan sizinkine benzer tavırlarla karşılaşmıştım. anladım ki imtihan ediliyorum, gösterilen ilgi için mi derse gidiyorum, iki satır Allah kelamı duyup, imanımı inkişaf ettirmek için mi.. hepimiz yaşıyoruz bunları, inşallah takılmadan yolumuza devam edelim.

cuma gecemiz hayırlı nurlu bereketli olsun.

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

slm a.

Ablacim benzer hali zaman zaman bizlerde yasiyoruz...Cenab-i hakka hakkiyla kurluk etmek istiyoruz, belki sizinkinden biraz daha farkli bir derecede namazimiz, kuranimiz, sohbetimiz var hamdolsun...bende kazalarimi gerek oruc gerek namaz bitirmeye calisiyorum,cenab-i hakka bunlarin disinda ibadet ve senada bulunmak istiyorum sabahlara kadar ama muvaffak olmamisiz rabbim nasip etsin amin...diyecegim su ki bu hal hepimizde oluyor,cünkü kullukta sinir yok, fakat benim icimi rahatlatan bulundugum cemaatin sahs-i maneviyesi oluyor, insaallah cemaata dahil olan bir kisi bin diller ile yapilan tesbihata, kuranlara,ibdetlere ortak oluyor,,,hem mafiretullah Allahi tanima ve sevme ibadetine girmis oluyor.bunun tabi bazi sartlari var...merak ederseniz sorarsiniz..

Acizane su tavsiyelerde bulunurum,sorunu kücültelim öncelikle ve bunun , bu zamanda yasayan insanlarda bulunan manevi bir hastalik oldugunu bilelim..Bediüzzaman hazreti diyor ki,

"Arkadaş! Amele ve tâate muvaffak olamayan azaptan korkar, ye'se düşer....Binaenaleyh, a’mâle muvaffak olamayanlar, ye’se düşmemek için şu âyete müracaat etsin.

"De ki: Ey günahta aşırı giderek nefislerine zulmetmiş olan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Muhakkak ki Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir." Zümer Suresi, 39:53:

Kücük ama saglam adimlarla ilerleyelim insaallah,kendinize bir kuran ögrenme elif-be si alin, bakin internette tek basiniza kuran ögrenmeniz mümkün cok zor degil kuran ögrenmek,bu adreside kullana bilirsiniz
 

http://www.kuran-ikerim.org/index.php?s=cat_open&cid=8

günde 2 harf ezberleye bilirsiniz Allahin izniyle,haftada 1 gün sohbete gitmeniz coook iyi olacak,arastirin kendinize uygun bir saat bulacaginizi umuyorum,risale-i nur kitaplari tam sizin ruh yapiniza göre alip okumanizi mutlaka tavsiye ederim, simdi günler kisa oruc arada kaza oruclarinizi tuta bilirsiniz haftada 1 gün cok sarsmaz sizi insaallah.

günde 2 kuran harfi ezberlemek, hafta 1 kaza orucu tutmak,ve vakit imkan buldukca kaza namazlarinizi kilin ama kildiklarinizi mutlaka bir yere not edin,siz masaallah cok azimli bir insansiniz Allahin izniyle cok yol alacaginiza inaniyorum, ümitsizliginiz seytanin bir tuzagi,Rabbim sizi görüyor sikintilariniz biliyor..

önemli bir sey daha var bizim ibdet yapmamiza bir engelde isledigimiz günahlar oluyor, o yüzden zikirleriniz istigfar olsun, günah kirlerinden arindikca insaallah daha cok ibadet yapacaz, kendinizi toparlayin,Rahmetiyle sizi kucaklayan bir Rabbiniz var, bizde dualarimizla manen arkanizda olacaz, düsmekten korkmayin tekrar kalkamaktan, pes etmekten korkun...

Hakkinizi helal edil, israf-i kelam ettim..

Offline
Son giriş: 15/12/2011

BİLİYORMUSUN BAZEN RABBİME GİTMEYİ ONU GÖRMEYİ OKADAR İSTİYORUMKİ.NASIL GİDERİM DİYE DÜŞÜNÜYORUM.GİTSEMDE NE DİCEM BU UTANÇLA YÜZÜNE NASIL BAKACAM DİYE BUSEFERDE BİR ŞANS DAHA İSTİYORUM.RABBİM BENİ YAŞATKİ BANA ZAMAN VERKİ GÜNAHLARIMI AFFETTİREYİM DİYORUM.BİLMİYORUM KAFAM ÇOK BULANIK TEK İSTEDİĞİM KİMSENİN OLMADIĞI BİYERDE SADECE YARADANIMLA OLMAK SADECE ONUNLA KONUŞMAK İSTİYORUM.HAKKIM SANA BİN KERE HELAL OLSUN.

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

Abla mesele bir yerlere inzivaya cekilmek degil...Bedüizzaman hazretleri bunun bu zamanda mümkün olmayacagini ve hatta Halkkin icinde Hakla( Allahla ) beraber olmak gerektigini belirtiyor.Hatta bu yolla risale-i nurlarin verdigi o iman ve marifet dersleriyle velayet-i kübra mertebesine cikilacagini belirtiyor...büyük bir veli zat gibi oluna bilecegine dair ümit veriyor Allahin izniyle...

Cenab-i hakki bilmek tanimak cok mühim cok önemli, sizin yapiniz marifetullaha cok yatkin masaallah siz risalelerdeki iman dersini alsaniz cok ilerlersiniz, sizinle fazla ilgilenmediklerini yazmissiniz Abla inan buda bir imtihan oluyor, siz pes etmeyin,Rabbim sizin sebatinizi mücadelenizi ölcüyor olabilir, siz pes etmeyin israrla sohbete kitap okumaya yönlendirin kendinizi...bende ilk sohbetlere gittigimde bazi seylerle karsilastim ama pes etmedim olabilir dedim devam ettim ve hamdolsun simdi biz sohbetler veriyoruz,hamdolsun...

Icinizi net tutun, kararsizliklik, günahlarim, mesgülum diye kendi beyninizi yormayin, bunlarin hepsini bir kenara birakin,Allahin izniyle ben niyet ettim onun rizasini kazanacak bir kul olmaya deyin,üzüntü ve evham sizi zayiflatir...üzülecez elbet ama bizim enerjimizi azaltacak kadar degil...yavas yavas baslayin, bir defteriniz olsun günde 2-3 kuran harfi ezberleyin insaallah...

iyi olacak ablacim, yapamamktan, gerilemekten, basaramamktan sakin korkmayin belki zaman zaman istediginiz seye ulasamayacaksiniz bu normal siz devam etmeye bakin...

Offline
Son giriş: 15/12/2011

ALLAH BİN KERE RAZI OLSUN.AĞLATTIN BENİ BİLMİYORUM İÇİMDE DOLU ZATEN.BEN SOHBETE GİTMEYİ İSTİYORUMDA BİR TÜRLÜ OLMUYOR SANIRIM HOCALARINA BİRAZ KIRGIN DEĞİLDE SİTEMLİYİM.BENLE İLGELENMEDİLER.NEYSE ÖNEMLİ DEĞİL BENİM YARADANIM VAR.O İLGİLENİR.İNŞ KISA ZAMANDA BİDAHA  KURAN ÖĞRENMEYE BAŞLAYACAĞIM.SİZLERDE DUA EDİN. ÖÖNCE YARADANIM VAR ŞİMDİDE SİZLER VARSINIZ.

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011