2 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
ÖFKE AKLI ÖRTEN, İNSANI SIKINTI VE HUZURSUZLUĞA DÜŞÜREN BİR DAVRANIŞ BOZUKLUĞUDUR

Günlük yaşamda hoşuna gitmeyen bir olay ya da davranışla karşılaşan bazı insanlar hemen öfkelenirler. Kur'anî bakış açısına göre bu davranış yanlıştır ve şeytanın kışkırtmasıdır. Allah Kur'an'da, cennetini hazırladığı takva sahibi kullarını, "Onlar, bollukta da, darlıkta da infak edenler, öfkelerini yenenler ve insanlar (daki hakların)dan bağışlama ile (vaz) geçenlerdir. ALLAH , iyilik yapanları sever." (Al-i İmran Suresi, 134) ifadesiyle tarif eder. 

Zaman zaman yaratılış özelliği nedeniyle öfkeleniyor bile olsa, insanın, Kur'an'daki mümin tarifine uygun davranması, öfkesini yenmesi gerekir. Çünkü öfke, duygusallık içeren bir davranıştır ve her duygusal özellik gibi insanın akıl fonksiyonlarını perdeler; kişi öfkesi nedeniyle olaylar karşısında sağlıklı kararlar alamaz. Böyle bir durumda da insan, ALLAH'ın sınırlarını kolaylıkla ihlal edebilir.

Öfkelenerek aklı örtülen kişi aynı zamanda adil de olamaz, Allah'ın beğendiği üstün ahlak özelliklerinden uzaklaşır. Kur'an'da öfkenin en önemli zararlarından biri olarak adaletten sapma gösterilir. Bu yüzden müminler öfkelenmekten titizlikle sakınırlar.

Öfkeye kapılan kişiler, rahatlıkla hoşgörü gösterebilecekleri halde yaşadıkları olayın etkisinde kalırlar. Çok sıradan bir olay ya da çok ufak bir hata bile bu kimseleri öfkelendirmeye yeter. Dahası kimi zaman, çevrelerindeki insanların normal davranışlarına bile kızarlar. Öfke onları öylesine tutsak almıştır ki doğru düşünemez, olayları objektif bakış açısıyla değerlendiremezler. O an onlar için önemli olan öfkelerini tatmin etmektir. 

Kuşkusuz bu söz ettiklerim oldukça nefsani davranışlardır. Vicdanî olan, öfkeyi yenip hoşgörülü ve bağışlayıcı olmaktır. "Sen af (veya kolaylık) yolunu benimse, (İslam'a) uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir." (Araf Suresi, 199) buyruğu gereği, nefsin telkinlerine karşı vicdanın sesini dinlemektir. Allah'ı hoşnut etmeyi hedefleyen mümin her durumda Kur'an ahlakına uygun davranır. İçinde samimi olarak Allah korkusu taşıyan insan, nefsi kendisini kışkırttığında; “(ALLAH'tan) Sakınanlara şeytandan bir vesvese eriştiğinde (önce) iyice düşünürler (ALLAH'ı zikredip-anarlar), sonra hemen bakarsın ki görüp bilmişlerdir.” (Araf Suresi, 201) ayeti gereği Rabb'ine sığınır. 

Bütün ahlak bozukluklarında olduğu gibi öfke de en fazla kişinin kendisine zarar verir. Öfkeli insan bir konu üzerinde yoğunlaşamaz, diğer insanlarla sağlıklı iletişim kuramaz. 

Ayrıca öfke, fiziksel rahatsızlıklara sebep olur; iç huzursuzlukları, baş ve mide ağrısı, uykusuzluk gibi hastalıklara yol açar. Özellikle ani öfke çok tehlikelidir. Yaşlılarda tansiyon yükselmesine, ani beyin kanamasına, enfarktüse sebep olabilir. Allah bir Kur'an ayetinde "kin ve öfkenizle ölün" ifadesiyle öfkenin öldürücü özelliğine dikkat çeker. 

Yapılan tüm bilimsel araştırmalar, öfkelenmenin insanın sağlığını ciddi şekilde bozan bir ruh hali olduğunu göstermiştir. 

İnsan Kur'an'ın emrettiği gibi öfkesini yendiği, kin tutmadığı ve karşısındaki kişiyi bağışladığında, iç sıkıntısından ve gergin ruh halinden kurtulur; içi ferahlar. 

Sonuç olarak; öfkelenmek inanan insana yakışmaz. Mümin, her zaman karşı tarafı savunan bir üslup içerisinde olmalıdır. Üslubunun da her zaman yatıştırıcı olması gerekir. Peygamberimiz(sav) bize gerçek sevgiyi öğretir. Onun yolundaki mümin, Allah'ın izniyle öfkenin seline kapılmaz.

Şefkat, merhamet ve hoşgörü olmadan, öfke dolu bir üslupla sevgisizlik merhametsizlik  yaygınlaşır. Mümin sabırlı ve ılımlı davranmalıdır. İnsanlara şefkatle yaklaşılmazsa, dünya inkara teslim olur. Gerçek akılcılığın, hoşgörünün, sevginin nasıl olduğunu davranışlarıyla sergileyecek olan samimi mümindir.

Yorumlar

Offline
Son giriş: 15/11/2011

çok çok güzel bir yazı.bu konuda araştırıyordum.tevafuk.inşaallah ilaç niyetiye faydalı olmasını hepimize diliyorum.bana şimdiden tefekkür için bir kapı oldu.herşey  gönlünüze göre hayırlı olsun.slm

Offline
Son giriş: 26/05/2011

 

we alaykum selam ablacim  amin cumlemizin  gonlunden geceni MEVLAM  hayirlisiyla nasip etsin  .tevakkuk olmasina cok sevindim. atalarimizin dedigi gibi ofkeyle kalkan zararla oturur. evet insanlarimiz maddiyata onem verip maneviyattan uzaklastikca etrafimizda o kadar cok ofkeli insanlar gormek mumkun ki bir anlik ofkeye kapilip yillar suren yuvani yikan yine ofkeyle hem dunyasini hem ahiretini mahvedenlerin  cogunun malisef ki altinda yatan sebep hep ofke oluyor .cok guzel bir soz vardir .insanin en iyi ve en kotu organi nedir diye sorulunca DIL cevabi verilmistir. evet dil guzel konusup karsindakinin takdirini alip mutlu mesutda eder .cirkin ve konusup karsindakinin dunyasini zehirde eder . kalp kirmak kolaydir ama tamiri zordur ofkemize kapilmadan kimseyi kirmadan  sevelim sevilelim zira uc gunluk dunya kimseye kalmiyor. ALLAH dilimizi guzel kullanabilm... dualarda bulusmak dilegi ve duasiyla ...

 

(X)
Kapat
-->