3 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
Nebahat Çehre hanım ölümden korkuyormuş...

Kadın haberleri sitesindeki bu başlık,beni yine eski gençlik yıllarıma götürdü.O zamanlar bende ölümden korkardım.Büyük bir ihtimalle,yok olma,bir hiç olma duygusundan kaynaklanıyordu benimkisi de..Belki de Ahiret inancımızın zayıf ya da hiç olmayışıydı.

.Ha bir de ölürken çok acı çekmek korkusu eklenince,sık sık kabuslar görürdüm...Öncelikle 'korkunun ecele faydası yok'atasözünü,beynimize iyice bir kazımalıyız.Doğum yapan hanımlar iyi bilirler,doğum sancısının  ne menem bir şey olduğunu..Adeta ölüp ölüp diriliriz.Bazı doğumlar çok zor olur.

Bir doğumumda,ensemde ölümün soluğunu hissetmiştim.İnadıma ölmeyeceğim dedim,bu kadar çok kadın doğuruyorda acıdan ölüyor mu sanki.Sık dişini kadın,bu da geçecek dedim.Allah sizi inandırsın;hiç bağırmadan doğururdum ben.Filmlerdeki kadınların o sesleri nasıl çıkardıklarını hep merak etmişimdir.

Aslında bağırmaya da heves etmedim değil.Şu utanma duygusu kahrolası gurur yok mu.Yok yok gurur da değil sanırım bu başka birşey.Bende ne olduğunu bilemiyorum.Parmağımı birazcık kessem,çığlık atıveririm gayri ihtiyari..Reaksiyonlarım genelde hep böyledir.Ayağım taşa takılsa,çığlık,sıcak su ile elimi biraz yaksam,yine bir feryat figan..Gelgelelim,doğumlarda,hastalıklarda,ne yapsamda inleyiversem acaba?Konuyu yine saptırdım.

 

Demek istediğim odur ki;ninelerimiz,analarımız;köy ebeleri ile,hatta tek başlarına bile doğurmuşlar,sonra da,yaşlanmışlar hastalanmışlar ölüp gitmişler.O halde bu korku niye,niçin?İstediğimiz kadar yırtınalım,döneceğimiz yer orası..Rahmetli aşık Veysel'in şiiri gibi;'Sadık yarimiz kara toprak'.

Ebedi istirahat mekanımız Ahiret işte,ondan ötesi yok!ÇOk iyi insanlar olacağız,ibadetlerimizi yerine getireceğiz,haram yemeyeceğiz,neyse hocalar gibi fetva vermeyi bırakayım...Cehennemin dibine gitmemek için neler yapmamız gerektiğini hepimiz benden çok daha iyi bilirsiniz.Netice de,ölümden bu kadar çok tırsmak hiç yakışır mı insan olana..Bakmayın böyle atıp tuttuğuma..

Yiğitliğe şey sürmemenin daniskasıdır.Bende de hala ölüm korkusu pek geçmiş sayılmaz.Mesele Allah'a hep şöyle dua ederim;yanarak,boğularak,yüksekten düşerek vs.öldürme beni(ölüm şekli beğenmeyen kaprisli kadın)Allah,ölümün de hayırlısı versin.

 

Rahmetli Anneannem hep şöyle dua edermiş(Şimdi de aynı duayı annem yapıyor)Üç gün yatak,dördüncü gün toprak diyor annem..Sevdiklerimizle helalleşerek ne güzel ölüm olurdu değl mi?Anneannem,annemden sonra sıra bende..Yok yok ben öyle dua etmeyeceğim.Rabbimiz en hayırlı ölümü can-ı gönülden isteyen gönüllere,kullarına İNŞAALLAH versin diyeceğim..Selam ve dua ile... Nevra Karlı

Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

amin amin RABBİMölümünde hayırlısını versin İmanlı ölümü bizlere nasip etsin.  kabir korkum var sanırsam oda amellerimin zayıflıgından kaynaklanıyor. rabbim bizleri kabir azabındanda muhafaza etsin.

selam ve dua ile....

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Amin Yasemincim AMİİİN! Katre,senin ilgi alanında olan bu konu hakkında ne diyorsun?

Offline
Son giriş: 26/05/2011

olum denmi korkmak yoksa amellerimizin az olusu gunah  yuklu bedenlemi ahirete gitme korkusu ben  dusunuyorum  yaa RABBIM beni af etmediyse yaa tevbelerim kabul olmadiysa  gunahlarim altinda ezilirsem benim halim nice olur aman ALLAHIM yetis YA RABBI  imdadimiza RAHIM ismin tecelli etsin kabir azabindan da sana siginirim .YA RABBI dunyadayken oyle bir yasam nasip etki  duydugum soz INSALLAH kulum ben senden raziyim olsun ...RABBIM yasaminda olumunde hayirlisini nasip etsin olumden kacis yok olum her an gundemde olum  er yada gec gelecek korktugum korkularimdanda sana siginiyorum ALLAHIM bizi oyle yasat ki dunyadada ahirettede huzuru bulanlardan her iki cahan saadeti yasayan kullarindan olabilmeyi nasip et ALLAHIM  cumle muslumanlara.... 

(X)
Kapat
-->