Cevap eklenmemiştir
Offline
Son giriş: 29/01/2012
Kişisel Resim Kullanma, Hayatını Karartma!

Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla...


Bugün sizlere beni ve eminim birçok kişiyi son derece rahatsız eden ve günden güne de içimizi kemiren bir konuyu yazmak istiyorum. Şimdiden şu hatırlatmayı yapayım! Bu yazı asla bir şahsa, bir gruba yönelik değil aksine her zaman ki gibi ilk muhatab nefsimiz olmak üzere tüm kardeşlerimize acizane iyiliği göstermek, hakkı tavsiye etmek, uyanışa sebeb olmak amacıyla yazılmıştır. Umarım hakkıyla okuyup, hakkıyla istifade edenlerden oluruz.

Bahsedeceğim konu, "internet üzerinde kullanılan şahsi fotoğraflar." Tabii kimsenin özgürlüğüne, kişisel görüşüne ve davranışlarına engel olamam belki ama yazacaklarım ile en azından inşaallah bilmeyenleri uyarmış, bilenleri düşündürmeye sevk etmiş olurum diye düşünüyorum.

Malumunuz internet bir derya, yüzme bilirseniz sorun yok ama bilmezseniz boğulup kalırsınız bu deryada. Forumlar, islami siteler, muhabbet odaları vs. derken özellikle son zamanlarda gücü ve popülaritesiyle herkesi ağına çeken bir "Face" çılgınlığı yaşanmakta. Kullanabilene faydaları var lakin biraz önce de belirttiği gibi kullanımını bilmediğimiz veya beceremediğimiz zaman başımıza bela olabilmekte teknoloji.

İşte özellikle bu platformda başımıza sıkıntı getirebilecek şeyler neler onları bir görelim:
 

  1. İnternet gibi her türlü hilenin, desisenin bulunduğu bir yerde yayınladığınız resimler başkalarının kolayca kullanımına geçeceğini unutmayın! Çeşitli resim kaydetme programları ve eklentileri, bunu çok rahat bir şekilde becerebiliyor. Özellikle kendi kişisel resimlerini kullananlar dikkat! Siz sadece arkadaşım görüyor, birşey olmaz diyorsunuz ama google her hareketinizi kaydediyor!!! O resimler internete düşüyor ve şimdi link vermek istemiyorum ama çok uygunsuz site ve sayfalarda "başörtülü fıstıklar, tesettürlü lokumlar vs." gibi çirkin ifadeler ile hiç istemeyeceğiniz kişilere malzeme oluyor. Hele islam düşmanlarının eline geçtiğinde bu resimler, o zaman neler olabileceğini siz düşünün! İnternette bulunan nice evlenme, arkadaş bulma ve isimlerini yazmaya ar ettiğimiz iğrenç gayri meşru-ahlâki sitelerde resimlerinizin avatar veya kişisel resim olarak kullanılacağı hiç aklınıza geldi mi? Ya da photoshop vs. gibi grafik araçları ile resimlerinizin asla istemeyeceğiniz bir şekle sokulmasına ve böylece başınızın belaya girebileceğini hiç düşündünüz mü? Hiçbiri olmadı diyelim bugün dost olduğunuz kişilerin Allah göstermesin yarın düşmanınız olduğunda bu resimlerle ile sizin başınıza neler açacağını da ben ekleyeyim isterseniz! Allah korusun, yarın birgün bir resimde sizi birisinin öptüğünü, el ele kola sarmaş dolaş olduğunu görürseniz iş işten geçmiş olabilir. -ki örnek çok- Teknolojik olarak bunlar yapılması gayet kolay şeyler.
  2. Hızını alamayanlar kendileri ateşe attıkları gibi sevdiklerini de ateşe davet ediyor. Nasıl mı? Toplu çekilen fotoğrafları herkesle paylaşarak. Acaba burada da bir kul hakkı olduğunu düşünebiliyorlar mı? Böyle birşey izin almadan asla yapmayın! Hele etiketleme yoluna girerek kişileri ifşa etmeyin! Ne kendinizi ne sevdiklerinizi ateşe atın!
  3. Diğer bir husus güvenlik meselesi. Bu her üyelik gerektiren her site için geçerli. Üye girişi yaptığınız bir sayfayı kendi bilgisayarınızda veya başkasının bilgisayarında kullandıktan sonra sadece internet tarayıcıyı kapatarak çıkmayın. Bunu yaparsanız kapıyı açık bırakarak evden ayrılmış gibi olursunuz. Mutlaka "çıkış yap" tuşunu tıklayıp hesabı kapatın.
  4. Son olarak duvarınıza eklenen her şeyi tıklayıp, her videoyu açmaya çalışmayın. Başka sitelere ve sayfalara yönlendiriliyorsanız başınız belaya girebilir ya da bilgisayarınız virüs ile dolabilir. Bunlar bazen truva atı yazılımları ile kişisel veya grup hesabınızı ele geçirmek için tahrik edici bir link olarak da karşınıza çıkabilir. Sonra ben böyle bir video, resim paylaşmadım diye utanabilirsiniz.

Ben olası bazı durumları ifade etmeye çalıştım siz bunun daha ilerisini düşünebilirsiniz, çünkü internet hergün gelişiyor ve yenileniyor, siz en iyisi mi bilmediğiz şeylere bulaşmayın ya da bir bilenen muhakkak danışın. Pişmanlığın fayda vermeyeceği durumlara düşürmekten Mevla bizleri muhafaza buyursun.

Hem bu yazı bana devamlı surette sorulan "Hocam neden hiç resimlerinizi yayınlamıyorsunuz?" sorusuna gayet açık bir cevap olmuş oldu. Unutmayın her zaman birileri bizim başımızda sopayla bekleyemez ancak Allah azze ve celle herşeyi görüp ve gözetendir. Son kez tekrarlıyorum kimseyi suçlama, kınama, rencide etme, alay konusu yapmak değil amacımız. Mevla idrak edenlerden eylesin, şeytanlardan ve şeytanlaşmış insanların şerrinden bizleri muhafaza buyursun.

Bu vesile ile herkesi bu çağrıya kulak vermeye çağırıyorum, aşağıdaki bilgileri özellikle Facebook olmak üzere yayabildiğimiz kadar yayalım:

SLOGANIMIZ: KİŞİSEL RESİM PAYLAŞMA, HAYATINI KARARTMA!

KULLANILACAK LİNK:   Link Kullanmak Yasak!

KULLANILACAK RESİM: Resimde Link Verildiği İçin Silinmiştir.

(Sağ tık yapıp faklı kaydet deyin, profil resmi olarak kullanın)

İlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
11.05.2009 - 19:06

Düzenleme: 13.11.2011

Yorumlar

(X)
Kapat
-->