2 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 30/06/2011
Kalbini titretecek cevabını bul: Neyi, neden değiştirmelisin?

“Yıllarca depresyonla boğuşan ve yılda bir ayını psikiyatri servisinde yatarak geçiren bir tanıdığımın elindeki sigaraya baktım, gülümsedim ve aramızda şu konuşma geçti:

‘-Başın sık ağrımıyor mu? ‘ ‘-Evet, ama sigaradan değil!’ “-Kendini genellikle yorgun hissetmiyor musunuz?’ ‘-Evet, ama sigaradan değil!’ ‘-Sık sık hastalanmıyor musun?’ ‘-Evet, ama sigaradan değil!’ ‘-Bütçen zorlanmıyor mu?’ ‘-Evet, ama sigaradan değil!’

Güya aklımca, hayatında gözlemlediğim olumsuzlukları sıralayıp hepsini sigaraya yükleyecek ve bırakmasını önerecektim. Oysa, yüksek zekâsıyla durumu sezdi ve savunmasını baştan oluşturdu. Gözlerine baktım, birbirimizi anladık ve ikimiz de koridorda kuvvetli bir kahkaha kopardık.

‘Kardeşim, sen zararlı alışkanlığının etrafına aşılmaz kaleler örmüşsün. Sana önündeki ölümü bile gösterseler, eleştirmediğin davranışını değiştiremezsin. Değişmek istiyorsan gerekçeni SEN bulacaksın. Başkasının sözüyle kalıcı değişim olsaydı, taşıma suyla değirmen dönerdi.

Hayatında değiştirmek istediğin bir şey var mı? Kendini samimiyetle sorgula ve kalbini titreten kendi cevabını bul: Hayatında neyi ve neden değiştirmek istiyorsun? Yeterince canlı bir cevap bulduğun an, değişimi gizlice başlattığın andır.” M. Bozdağ

Yorumlar

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Allah razı olsun Özlemcim. ne kadar kolay anlatmış Muhammed abi değişimi. fesubhanallah, insan kendi içinde boguldugu zaman ne kadar da zor geliyor. demek kendimize dışardan  bakmalı, samimiyetle kendimiz kendimizin değişmesine karar vermeliyiz.

salı dersinde ufacık bir sıkıntılı durum yaşadım, bir kardeşimizin davranışları biraz tuhaflaştı, nedeni de açık aslında ama nasıl yardım edilmeli kestiremedim. "bunca hakikatten sonra olur mu bu" diye biraz da kızdım aslında. şimdi anlıyorum ki benim sabır ve hoşgörümü genişletmem gerek. geçen hafta kayınvalideyle yaşanan sıkıntıya yazılanları tatbik etme zamanı. ahh  ve aff Ya Rabbi! ne olurdu her anımızı daha güzel ahlaklı olmak yolunda sarf etseydik de emrolundugumuz gibi dosdoğru olmaya çalışsaydık.. Bazen gayemizi tam bilemiyoruz, zahiri maddi koşturmacalar, gelip gitmeceler zannediyoruz. Rabbimiz rahmetiyle buldursun, yürütsün, razı oldugu kullarına katsın. amin.

Offline
Son giriş: 30/06/2011

Amin insallah :)

(X)
Kapat
-->