2 mesaj [Son gönderi]
katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011
Kadın ve erkekler 'ihtiyaç' konusunda farklı düşünüyor
Kadın ve erkekler 'ihtiyaç' konusunda farklı düşünüyor

Evlerde eşler arasında yaşanan tartışmaların başında alınacak eşyalar ya da yapılması gereken işler gelir. Uzmanlara göre erkeklerle kadınlar ihtiyaç meselesinde farklı düşünüyor. Çevre ile yapılan kıyaslamanın mutluluk getirmeyeceğini söylüyorlar.

Uzman psikolog Enise Akgül, neyin 'eksik' ve 'ihtiyaç' olduğu konusunda kadın ve erkeklerin farklı düşündüklerini belirtiyor.


Akgül, birinin eksik ve ihtiyaç olarak gördüğünü diğerinin 'ne gerek var' şeklinde algılaması durumunda eşler arasında problem çıktığını ifade ediyor. Uzman psikolog Fatih Yılmaz, 'onda var bende yok' düşüncesinin mutsuzluk, kendini yetersiz hissetme ve halinden memnun olmamaya sebep olduğunu aktarıyor.

 

Yılmaz, kişinin bu haline neden gördüğü şart ve kişileri de suçladığını dile getiriyor. Yılmaz'a göre başkalarının sahip olduklarına karşı istek duyanlar, öncelikle farkındalık kazanmalı. Komşusunda olan eşya, araç gibi nesnelerin kendinde olmaması ona ne ifade ediyor bunu çözmeli.

Kadınların kıyaslama yapması ve erkeklerin de bundan rahatsız olması durumunu iki farklı şekilde değerlendirmek gerektiğini söyleyen Akgül ise konuyu şöyle değerlendiriyor: "Birinci durumda kadın gerçekten kendisini herkesle kıyaslamakta ve sahip olabilecekleri şartlar içinde fazlasını talep edip bundan rahatsız oluyor. İkinci durumda ise kadının gerçekten ihtiyaç olarak gördüğü bir şeyler var, maddi olarak bey de buna güç yetirebilecek durumda. Alınırsa hayat çok kolaylaşacak, hanımın üstünden pek çok yük kalkacak. Ancak bey 'gerek yok' deyip kestirip atıyor. Bu durumda da erkek, hanımını, onun ihtiyaçlarını önemsemeyen, hayatını kolaylaştırmak istemeyen oluyor. Böylece eşler arasında ciddi problemler çıkıyor."

Eksikler konuşulmalı, zaman ve bütçe belirlenmeli

Eşini 'herkesi kıskanıyorsun, hiç memnun olmuyorsun, gitgide özentili oldun' şeklinde değerlendiren bir erkek, eşiyle iletişimini daha da bozar. Bu cümleler suçlama ve değersizleştirme içerir.

Önemsememek veya kestirip atmak, kadını isteklerinin alınmamasından daha çok üzer. İletişimin iyi olduğu bir evde bu konular konuşulan ve ikna edilen ya da ikna olunan mevzulardır. Kişi, eşinin elinden gelenin en iyisini yapmakta olduğuna kanaat getirdiğinde yumuşar.

Eksik ve ihtiyaç olarak görülenler konuşulmalı. Alınabilecekler için zaman ve bütçe planı yapılmalı. Alınamayacaklar ise gerçekçi yaklaşımlarla değerlendirilmeli.

Hayatı anlamlandıran farklı şeylere yönelmeli veya konuyla ilgili bilinçli karar verilmeli. Zira kişi kendini hep bu yarışın içinde hissedecektir. Almak üzerine konumlanan bir hayatta 'Alamıyor, sahip olamıyor olmak' mutsuz eder.zaman-ailem

Yorumlar

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

cok hosuma gitti belki sizede faydasi olur diye ekledim.hakikaetn elimizdekilerle yetiniyor muyuz? yoksa baskasina özentiyle mi geciyor hayatimiz...sunu anladim dünyaliga önem verdikce maneviyatta geriliyorum...

bir tanidigim zaman zaman beni elestirir,giyimine özen göstermiyorsun, daha sik olabilirsin, hic zevkin yok diye :) yok ayakkabi uyacak, canta rengi uyacak, yok olmadi basörtün uymali vs. uyumlu olmali hepsi, bunlara dikkat etmeye basladim bir baktim ki dünya kadar vaktim gidiyor,strese giriyorum ve huzursuzum, baskasinin özentisi ve begenisi insana sikintidan baska birsey vermiyor onu anladim ve bu isin siniri yok gittikce gidiyor...:) en iyi vasat yasamak rabbim nasip etsin

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Tarikat ehli bir ablam var. Birgün hocası "başörtünüz İslam şiarıdır, onu taşıdığınızda hakkını vermelisiniz" şeklinde ikaz etmiş. Hakkaten o gün (ablam bu sözü bana söylemeden önce) "Abla eşarbın ne kadar hoş olmuş, sana vakarlı bir hava vermiş" demiştim, hocasının ikazından haberim yoktu. Eşarp iyi ütülenmiş düz siyah bir şeydi, ipek bile değildi. O gün anladık ki eşyaya keyfiyet veren onu taşıyanın ruhundaki manadır.. biz hangi haletteysek eşyamız da, sözümüz de, hatta yaptığımız yemek bile o hali yansıtır. Bilim adamları buna enerji yaymak, kişinin aurası vs. diyorlar. Risalelerde bu hakikat "madde mana ile kaimdir" diye ifade edilmiş.

Her ne yaparsak İslamın üzerimizdeki hakkını eda edebilmek şuuruyla, ihlasla yapmayı Rabbimiz nasip etsin. hayırlı geceler.

(X)
Kapat
-->