5 mesaj [Son gönderi]
nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011
İşte Uzay'da ulaşılan en uzak nokta

Avrupa Güney Yarımküre Astronomik Araştırmalar Organizasyonu (ESO)'nun Vista teleskopu, kızılötesi ışığı kullanarak uzayın şimdiye kadar elde edilen en geniş derinlikteki görüntüsünü oluşturdu. Vista, milyarlarca yıldız içeren 200 binden fazla galaksi (gökada) belirledi. Elde edilen veriler, evrendeki en uzak galaksileri incelemek isteyenler için bir hazine niteliğinde.

Şili'deki Paranal Gözlemevi'nde bulunan Vista teleskopu, en uzak gökadalardan gelen sönük ışığı toplayabilmek için gökyüzünün sürekli aynı bölgesini izledi. Poz süresi 55 saat olarak ayarlandı. Ultravista adı verilen bir tarama yöntemi kullanan ESO bilim insanları, 5 farklı filtre ile çekilen 6 bin ayrı pozu birleştirdi. Bu sayede ortaya çıkarılan tek kare, milyarlarca yıldızın yer aldığı 200 binden fazla galaksiyi sığdırabilecek inanılmaz bir derinliğe ulaştı.

Veriler ilk bakışta birkaç parlak yıldız gibi görünüyor. Aslında burada görülenler, Samanyolu'nun yıldızları değil, evrenin en uzak gökadaları. Görüntü, ekranı dolduracak şekilde genişletilip yakınlaştırıldığında galaksilerin daha fazlası görülebiliyor. ESO'daki bilim insanları, kızılötesine oldukça duyarlı ve geniş görüş alanıyla Vista'nın erken evrendeki uzak gökadaları keşfetmek için eşsiz bir güce sahip olduğunu belirtiyor.

Vista taramasıyla elde edilen 6 terabayttan fazla görüntü, İngiltere ve Fransa'da işlendikten sonra gökbilimcilerin kullanımına sunulmak üzere ESO bilim arşivine aktarılacak. Astronomlar, bu verileri, galaksilerin nasıl oluştuğunu anlamada ve evrenin tarihi sürecini incelemede kullanacak.

Cihan

Yorumlar

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

Offline
Son giriş: 15/11/2011

Biz ne kadar küçük, kainat ne kadar büyük.Birbirine değmeden hava da duran bunca kandil.Sadece içimden ALLLAHU EKBER diyorum.

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

Gercekten Aysenur abla uzay dedikleri yer cenab-i hakkin celal isminin tecellisinin en cok göründügü yer,bakinca insanin gafletini kiriyor inan,Allahimiz ne kadar büyük, ne kadar güc ve kudret sahibi,umum ümmed-i muhammediyi(asv) mi kahhar ve celal isimlerinin tecellisin korusun muhafaza etsin, rabbim, bize daima Rahmetiyle muamele etsin amin.

Offline
Son giriş: 15/11/2011

Amin, amin, amin

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Çekilen görüntünün resmini kopyalayamadım ama 200bin tane galaksi olması çok hayret verdiği için haberi paylaştım. bizim güneşimizin bulunduğu samanyolu bu galaksilerden sadece biri.. Allah'ın mülkü çok geniş, kimbilir ne kadar alemlere bakan mahlukat var semada..

cuma gecemiz mubarek olsun.

(X)
Kapat
-->