4 mesaj [Son gönderi]
katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011
HÜZÜNN ARKADASIM...

ben okumuyorum ama toplantılarına katılıyorum bir senedir buna sebep olan şey ise gördüğüm rüyadır.inşallah kendimde okumaya başlarım alahın izniyle.....hüzünn

 

Bunu beyan etmissin,masaallah cok güzel sen özel davetle iman ve kuran hakikattlarina cagrilan arkaslarimizdan birisin, ne kadar güzel bir davet...

 

senin gibi bazi arkadaslar var, rüyalarin resmen Risale-i Nur derslerine davet ediliyorlar,kimene peygamber efendimiz kiminede üstad hazretleri cagiriyor...masallah ccok seviniyoruz biz

Ama bu özel davet ve sebeplerin hakkini vermek lazim, kendin ookuman lazim tabi sohbetleride ihmal etmemek,Allah seni ne kadar cok seviyor ya...

Bak sana Risale-i Nur okumanin bir avantajini yazacam :)

Yorumlar

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

"Hiç olmazsa işleri ve vazifeleri olmadığı vakitlerde, beş on dakika dâhi olsa Risale-i Nur'u okumak veya dinlemek veya yazmak cihetiyle bir miktar meşgul olsalar, hakikî talebe-i ulûmun sevaplarına ve şereflerine mazhar oldukları gibi, İhlâs Risalesinde yazılan beş nev'i ibâdete de mazhar olurlar. Hakikî ilim talebeleri gibi, onların mâişetlerini temin hususundaki âdi muâmeleleri de bir nev'i ibâdet hükmüne geçebilir" diye kalbe ihtar edildi. Ben de kardeşlerime beyan ediyorum."(emirdag lah.)

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

iMANIMIZ KUVVETLENMESi iCiN HERGÜN HiC OLMAZSA 5-10 DAKiKA OKUYAMAZMIYIZ ARKADASLAR...?

COK ZOR OLMASA GEREK DEMi...?

iNANIN BiZ BiR DiKKAT ETSEK GÜN iCiNDE NE KADAR ZAMANIMIZ BOS SEYLERE GiDiYOR; YA EN BASiTi BiR TUVALETTE DAHi GÜN iCiNDE TOPLASAK YAKLASIK 1 SAATiMiz GiDiYOR...

HEM AHiRETiMiZi HEM DÜNYAMISZI KURTACAK BiR ESERE NE KADAR VAKiT AYRILSA AZDIR...

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

Hem, İmam-ı Şâfiî'den (r.a.) rivayet var ki: "Hâlis talebe-i ulûmun rızkına ben kefalet edebilirim" demiş. "Çünkü rızıklarında vüs'at ve bereket olur."

Madem hakikat budur ve madem hâlis talebe-i ulûm ünvanına Risâle-i Nûr şakirtleri bu zamanda tam liyakat göstermişler. (Kastamonıu Lâhikası - Mektup No: 125)

"Şimdi onu müteakip hem Isparta ve civarı kazaları ve bazı köylerinde, hem Diyarbakır ve Şarkta Nur dershaneleri açılmaktadır.

Bu suretle o dershanelerde Nurların okunması ve Nurlarla meşguliyete devam edenlere ve ders alanlara talebe-i ulûm şerefini kazandırmaktadır.

Talebe-i ulûmun ise, âdi harekâtı, hattâ uykusu dahi ibadet hükmüne geçtiğini bazı büyük müçtehidler beyan etmişler.(Emirdağ Lâhikası (2) - Mektup No: 144 )"

"Hem bu talebesizlik zamanında, melâikelerin hürmetine mazhar olanHAŞİYE 2 talebe-i ulûm-u diniye sınıfına dahil olup âlem-i berzahta-tâlihi varsa, tam muvaffak olmuşsa-Hâfız Ali ve Meyve'de bahsi geçen meşhur talebe gibi; şühedâ hayatına mazhar olmaktır.(Emirdağ Lâhikası (1) - Mektup No: 141 )(HAŞİYE 2 Bazı ehl-i keşfin kat'î müşahedesiyle sabittir.)"

3. Talebe-i ulûmun rûhunu kabzeden ayrı bir melek tâifesi vardır. (28. Mektub s: 336)İkinci meslek odur ki, Hazret-i Cebrâil, Mikâil, Azrâil gibi melâike-i izâm, birer nâzır-ı umumî hükmünde, kendi nevilerinden ve kendilerine benzer küçük tarzda aveneleri vardır. Ve o muavinler, envâ-ı mahlûkata göre ayrı ayrıdırlar.


Sulehânın (Haşiye 1) ervâhını kabzeden başkadır, ehl-i şekavetin ervâhını kabzeden yine başkadır. Nasıl ki, "Yemin olsun kâfirin ruhunu tâ derinliklerinden şiddetle söküp alanlara. Ve mü'minin ruhunu kolaylıkla alanlara." (Nâziât Sûresi: 79:1-2.)
âyeti işaret ediyor ki, kabz-ı ervâh eden, taife taifedir.

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

TALEBE-İ ULÛMUN HUSÛSİYETLERİ:

1. Talebe-i Ulûmun rızıklarında bereket olur. (Kastamonu L. S: 154)

2. Uykusu dahî ibadettir. (13. Şua s:278)

3. Talebe-i ulûmun rûhunu kabzeden ayrı bir melek tâifesi vardır. (28. Mektub s: 336)

4. Tahsil-i ulûm ânında vefat eden bazı müştak ve ciddî bir talebe-i ulûm, şehidler gibi, kendini hayatta bilir. Şühedâ hayatına mazhar olur. (13. Şua s: 291; Emirdağ L. S: 166)

5. Ciddî, müştak, halis talebe-i ulûm, tahsilde iken vefat ettikleri zaman, berzahta aynı tahsil misâli ve bir medrese-i maneviyede bulunuyor gibi, o âleme muvafık bir vaziyet ihsan edilir. (Kastamonu L. S: 198)

6. Dünyada iken yaptıkları hizmetten aldıkları mükâfat, vefâtlarından sonra da devam eder; ya’nî amel defterleri kapanmaz. (Kas. L. S: 198)

7. Maişetlerini temin hususundaki âdi muameleleri de bir nevi ibadet hükmüne geçebilir. (Emirdağ L. S: 338

(X)
Kapat
-->