4 mesaj [Son gönderi]
nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011
Hayatın anlamı

SA Kardeşler. bu ara karşılaştığım insanların hayatı hangi pencereden seyrettikleri gözüme çarpıyor. geçen hafta İsveçli turistleri görmüştüm, bir iki kelam nasılsınız iyi misiniz, muhatap olunca hayatı çok fazla madde alanında algıladıklarını, manadan çok maddeye hasr-ı nazar ettikleri görülüyordu. sonra baktım sağlam dindarların dışındaki insanlarda da benzeri ama daha az şiddetli bu tarz bir anlayış hakim. siz de bu tür değerlendirmeler yaptınız mı, insanlar hayata nerden bakıyor? paylaşmak ister misiniz.

Yorumlar

Offline
Son giriş: 15/11/2011

maddiyat şuanda hayatımızın en büyük imtihanlarından biri.çoğu insanın kölesi olduğu, dertleri tasaları bile buna bağlandığı günümüzdeki cocukların,gençlerin,erkeklerin,kadınların bu kıskacın içinde olduğunu görüyoruz.maneviyat öldükçe duyguların bazılarıda malesef ölüyor.ölen bu duyguları hangi maddiyat telafi edebilir.hangi sevgili,hangi önemli şeyler.......hiçbiri

Offline
Son giriş: 30/06/2011

üniye gittigim icin etrafimda 20 ve 40 yas arasinda farkli farkli insanlar var. kimileri var, herseyden önce dinleri ön planda. kimileri var, hayattaki en önemli sey su an okullari, tek görevleri olarak okumayi görüyorlar. tabi okumak önemli bisey fakat okuldan daha da önemli seyler var. 

ve ya bazen insanlarla konusurken benim icin cok önemli olan biseyin onlarin hayatinda en ufak bir önemi dahi olmadigini ögreniyorum. hayret ediyorum. 

en cok hayret ettiklerimde, daha gencecik yaslarinda, hayatlarinda dogru dürüst aci yasamadan (aslinda sükredilmesi gereken bir durum) gösterdikleri cilekes tavirlari. tabi nedenlerini merak ediyorum. anlattiklarinda aslinda ortada büyük bi problem yok. anne baba herseye izin veriyor, istedigini giyiyor, istedigi yere gidiyor, tabi altinda arabada var, anne baba da sevgide ilgide kusur etmiyor ama adini koyamadiklari bir problemleri var. bana ruhlarini doyuramiyorlar gibi geliyor. ruh ac olduktan sonra, tüm dünya mali elinde olsun neye yarar.

cevremde böyle problemi olan cok kisi taniyorum, nadir diyemeyecegim. üzüntülü bi durum.

insanlar cok farkli ya:)

 

cok güzel bi konu bu abla, bakalim diger ablalar neler anlatacaklar

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Maşallah çok guzel gözlemler Özlem. yani kendimizi tanımlamak hem de karşımızdaki insanı çözebilmek, ve bu verileri onun hayrına olacak bir şekilde kullanabilmek çok guzel. insanlar saray misaliymiş, iç alemlerine açılan kapıları varmış. o insana ulaşabilmek için o kapıyı bulmak gerekiyormuş. bu ara ben de bu kapı bulma yöntemlerini nasıl uygulamalı diye düşünüyorum. gerçi insana münasebet oldugu için fıtri bir surette gelişiyor, öyle nabza göre şerbet vermek gibi suni olmuyor ama yine de belli bir metod olabilir. en başta samimiyet ve menfaat beklememek, safi bir niyetle Allah rızası için başlamak. sonra onun ihtiyaç duydugu alanı tesbit edip ona hitap etmek gibi bir sıra anladım şimdilik.

Offline
Son giriş: 30/06/2011

Haklisin. Insanlarla sohbet etmeye basladigin zaman, karsindakinin biraz konustuklarini dinlemek gerek, böylece ilgi alanini fark edebilirsin. bu durumda ortak ilgi alanlar hakkinda sohbet ettigin zaman sohbet bitmek bilmiyor:) tabi karsindaki kisiyle uyumlu olmakda gerekir, her zaman ortak ilgi alanlari olmayabiliyor. ve bazen insanlarin o kadar cok ortak noktalari oluyor ki konusmadan bile anlasabiliyorsun. bakislarindan, hareketlerinden ne demek istedigini anlayabiliyorsun:)

bir kisinin kendisini bilip, karsisindaki kisiye samimi bi sekilde menfaat beklemeden davranmasi en iyisi bence, ki cevrendekiler senin nasil bi kisilige sahip oldugunu anlasinlar.

 

 

(X)
Kapat
-->