4 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
Güllerin Üzerindeki Su Damlacıkları

  Güllerin Üzerindeki Su Damlacıkları
Diğer çiçeklerden farklı olarak güllerin üzerindeki su damlacıkları, gülü ters çevirdiğimizde hemen dökülmez.

Doğada birçok bitkinin üzerinde su damlacıkları görülebilir. Fakat bu damlacıklar ufak bir titreşimde dökülüverir. Bitkiler bu yöntemle aslında bir çeşit temizlik yaparlar. Bitki üzerindeki toz ve böcekler temizlenmiş olur. Bu mekanizma araştırmacılar tarafından çok incelenmiş bir konu. Su tutmayan maddelerin üretilmesinde doğadan esinlenilmiş.

Su damlacıklarının hemen dökülmesinin sebebi, bitki yüzeyinin mikroskobik çıkıntılarla kaplı olması. Bu çıkıntılar da suyu kaydıran mumsu bir yapıyla kaplı.

Çin'deki Tsinghua Üniversitesi'ndeki araştırmacılar gül çiçeğinin de benzer bir yapıya sahip olduğunu, fakat çıkıntıların arasının açık ve üzerlerinin mumsuz olduğunu keşfetmişler. Bu yapı sayesinde su damlaları yüzeye yapışabiliyor.Araştırmacılar keşiften sonra bu özelliğe sahip suni bir yapı üretmeyi denemişler. Gül çiçeğinin polivinil alkolle kalıbını alıp plastikten ince bir film üretmişler. Sonuçta bu ince film de gülün su tutma özelliğini göstermiş. Yani maddenin kimyasal yapısından çok fiziksel şekli bu özelliğe yol açıyor.

Gülün üzerinde tuttuğu su damlacıkları, ışıkla parlayarak daha fazla böceği güle çekiyor. Daha fazla böceğin ziyaret etmesi çiçeğin üremesini kolaylaştırıyor. Benzer suni yapılar da laboratuarlarda mikro-sıvı çalışmalarında yararlı olabilir.

alıntı

Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

çok ilginç..Rabbimizin her işi hikmetli; gören, tefekkür eden gözler için tabi...

Offline
Son giriş: 26/05/2011

öyleki hem kokusundan hem reçelinden ve bilmediğim daha ne kadar çok özellği var ise faydalıyoruz.üzerinde ki su damlacıklarının neden dökülmediklerini hiç merak etmemişim.herşeye yüzeysel bakmamam gerektğini öğrettin bana gül abla..ALLAH razı olsun...

Offline
Son giriş: 26/05/2011

SUBHANALLAH ben de bilmiyordum Allah C.C razı olsun.

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Allah razi olsun bacı,Allahın yaratdıkları o kadar mürekkeb ki insan öyrendikce bitmiyor ilim.Alhamdülillah ki biz bu ilim Sahibinin asgerleryik.,kullarıyık.

(X)
Kapat
-->