8 mesaj [Son gönderi]
nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011
Gençlerle - fırtına gibi

Kardeşler, Cenabı Hakk'ın hizmetle alakalı yeni bir nimetini sizinle paylaşayım:

Antalyadaki kardeşlerle farklı bir çalışmaya niyetlendik elhamdulillah. Gençlerle kararlaştırdık, "mevzu çalışmalı" ders okuması yapalım; her hafta biri hazırlasın, sunum gibi yapsın dedik. Cumartesi dersine gençler katıldığı için sırf dinleyici olduklarında sıkılıyorlardı. Biraz sorularla derse dahil oldular, sırayla konu hazırlayalım dedik, daha bi heyecanlı oldu. Elimizde hazırlanmış 1 er A4lük konular var. Konu sonunda da 4-5 soruluk müzakereye açık bir kısım var.

Gençlerle kaynaşmak çok hoş oldu elhamdulillah. Herkes listeden kendine bi konu seçti; özellikle heyecanlı konular 2 talip bile buldu. Herkes sınavlarının yoğun olmadığı haftaya sıraya girdi, beraber konuları işlemeye başladık.

Listedeki konular şöyle:

1- İnsanın yaratılış gayesi nedir?

2- Namaz

3- Tevhid

4- Hz.Muhammed(ASM) kimdir?

5- Sünnete tabi olmanın ehemmiyeti

6- Tesettürdeki hikmetler

7-Gençlik nasıl bakileşir, kıymetlenir?

8-Elhamdulillah hakkında

9-Şer ve musibetlerin yaratılış sırları (bu konu çok ilgi çekti:))

10- ihlas

11-uhuvvet

12-suizan gıybet

13-Bediüzzman Hz(RA) kimdir

14- Rnur nasıl bir tefsirdir?

Bu dokuman 2004te okuma programı için Kiliste hazırlanmış. Allah ebediyen razı olsun hazırlayanlardan. Elimizde hazır dokuman, fotokopi çekitirip gençlere verdik. Farklı risalelerden mevzular toplanmış, beraber müzakereli işleyince hepimize şevk oldu. Monotonluktan çıkmaya vesile oldu. Buna benzer daha geniş kapsamlı bir çalışma hanımlarla başlanmıştı, o da epey heyecanlı oluyordu. Cenabı Hak şevk-i mutlakta daim etsin, ihlas ve sadakatla istihdam etsin.

Hepimizin cuma gecesi mubarek olsun.

slm ve dua ile.

Yorumlar

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Aziz kardeşlerim, hizmet hepimizin hizmeti. Bu sitedeki çok kardeşlerimden kuvvei maneviye alıyorum, sizinle ve gittiğimiz dersanedeki kardeşlerin ihlasıyla ayakta duruyorum desem yalan olmaz. Onun için bir hayır olursa o kesinlikle hepimizin, bunda şüphemiz olmasın. inşallah devamı da gelir, duanız bereketiyle.

Dokumanları scanner dan geçirip epostayla gönderme olabilir ama o alet yok. Bugun kardeşlere sordum ellerinde Antep Fecri Sadık dersnesinin 2005 yılına ait programın fotokopisi varmış. Demekki farklı kişilere bu dokumanlar dagılmış, araştırılsa belki elden verebilecekler olabilir.

Antalyada Dokuma dersanesine gidiyoruz, aynı apartmanda abilerin de dersanesi var. Hanım kardeşlerimizi bekleriz. Gerçekten çok çalışkan uhuvvetli temiz niyetli ablalar kardeşler var. Antalya hizmetin zor oldugu bir yer, gaflet esbabı çok fazla ama dersanede genel bir ciddiyet, kendi vazifelerine dikkat etme, uhuvvet havası hakim. bunlar çok kıymetli vasıflar, direkt ruhu besliyor elhamdulillah. Rabbim cümlemizi layık etsin..

Offline
Son giriş: 15/11/2011

Allah hizmetinizi arttırsın kardeşim.Ne mutlu.........bize de dua eder misiniz? Selamlar

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

amin ecamin. hep dualaşalım inşallah.

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

Masallah Rabbim muvaffakiyet versin ablacim,böyle haberleri duyunca o kadar cok seviniyorum ki anlatamam.

Benimde ders yapmak nasip olan bir genc kizlar gurubumuz var,biz gayb-i mesellelerden pek cikamiyoruz :) melekler,hasir,dirilis,kiyamet..o kadar ilgilerini cekiyor ki anlatamam ama bizimde en büyük sorunumuz turkcelerinin cok kötü olmasi,kelime zenginlikleri nerdeyse hic yok. Mesela bir derste 7 büyük günahi saydik,biri zina ne demek diye sorudu,bazen bunu yapan ZAT diye ifadeler kullaniyoruz, ZAT ne demek diye sorular,Hasir risalesi diyoruz,Hasir nedir..bunun gibi cok kelimeleri bilmiyorlar,dolayisiyla dersi biraz tafsilatli yapmak,sikmadan onlarin anlayacagini dile indirmek ihtiyaci duyuyoruz.


Derste cok dalip kopuyorlar,onu farkettigimizde mevzuyla ilgili kissalar ve yasanmis hadiselerden anlatiyoruz,onlara soru yöneltmek guzel oluyor,kim dalip gitmisse ona sesleniyorum, sence bu nasil olabilir bir fikrin var mi :) gibi onlari canli tutup derse döndürmekle mesgul oluyoruz ama binlerce defa Rabbime sükrederim,onlarada bizlerede istifade nasip ediyor.

Bizim kizlarada dua ederseniz iyi olur abla,okullarda cok sikintilara maruz kaliyorlar,kapali olanlar hep manevi olarak hakarete,dislamaya maruzlar,biri12-13 yasinda butun sinifin icinde ögretmen bir hayvana onu benzerek hakaret etmis,o kizimizda cok icine kapanik hassas biri uzun süre psikolojisi bozuldu,simdi iyi cok sukur.

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Kardeşim geçen sefer Cenabı Hak şunu gösterdi: gençlerde hissiyat hakim ya, dersi hissiyatına mal edebildiğin manalarla okursan direkt alıyorlar, kabul de ediyorlar, senn hissinle hisleniyorlar. ama massedip tatmadığın birşeyi, yani sırf lafız olan teorik bilgi hemen hissediyorlar ve senden-dolayısıyla dersten- kopuyorlar. bu noktada dersi kendimize malolmuş meselelerden seçersek gençleri sürükleyip bir yere çıkarmak mümkün oluyor. ama "şöyle yapmalıyız, böyle yapmamalısınız" tarzı nasihatvari ifadeler çok da makes bulmuyo. Histen, ruhtan konuşmak lazım. Gençlerle ders bu noktada kolay ama sende bi tam ikna olmamışlık sezerlerse gerisini dinlemiyorlar, bu açıdan kendimizde çözmüş olmamız gerekiyor.

Kelimleleri onlara anlatrken içine manasını da koyarak anlatırsan "kavram" olarak kafa ve kalplerine nakş olur. Mesela Zat kelimesini : bizi yaratan ve rahmet eden Allah, gibi onların günlük hayatta muhatap oldukları bir seviyede söylersen daima o kavramı kullanabilirler. Yani lugat değil de o mananın hissedilişini vermeye çalışırsak daha çok mesafe alırız. Biz tr'de kelimenin lugatını biliyoz ama ne hissetirdiğini bilmediğimizden lafız mandan soyulmuş kalıyo, siz orda lafza mana yükleyip verirseniz, kalben ruhen daha istifadeli olabilir.

Üstad Hz(RA) Şualarda "müzakereli ders"e işaret etmiş, biz de derste büyüklerle böyle bir ortam hazırlamaya çalışıyoruz. herkesin elinde dersin metni oluyor, hazırlanan kardeş okuyor, biz de arada sorularla gençleri düşünmeye hissetmeye zemin hazırlıyoruz inşallah :) Senin tekniğin güzel geldi, bi de kızlarını yetiştirme tarzını biraz anlatmıştın, maşallah çok hoştu. aynı halet-i ruhiyeyle dersanedeki çocuklara yaklaşıyorsan guzel tedbirler alıyorsundur diye kanaatim var :) ama Rabbimiz daha guzellerini de bildirsin.

Bi de koruyucu ruh sağlığı açısından yurtdışındaki çocuklara: insanların onları neden anlamadıkları/anlayamayacakları, yabancıların onları anlamadıkları için bazen kötü muamele görebilcekleri ama bunun sebebi dinimiz veya bizim kötü birşey yapmamız değil farklı dine mensup olanların yanlış kanaatleri oldugu.. vs gibi meseleler anlatılabilir. yani olumsuz tavırlara çocukları aşılamak gibi.

Almanya dünyanın iyice galip oldugu bi yer, gençlerin nazarını hakikate çevirmek zor olabilir, ilk etapta haramdaki acılığı hissederek anlatmak ve helal dairesine çektikten sonra daha iyi mesafe alınabilir. Yani hisleri, maddi lezzetler, çocuğun aklını bloke eder; aklına hitap etmek uzun yol olabilir çoğu genç kız için. hislerine hitap eden dersler daha kestirme olabilir, mesela tesettür niçin lazım, anne babaya hürmet, haram sevmekteki acı vs. gibi hislere bakan dersler. helal dairesinin luzumuna bi geçseler belki akılları da daha muhatap olur derse. bunlar teori elbette sen deneyip ordaki istişarenize göre muvafık olanı yapabilirsin inşallah.

Kardeşim Şimdiye kadar duyup okuduklarımdan istifadem böyle, ama daha guzel dogru yaklaşımlar sitedeki kardeşlerimizin de vardır. inşallah paylaşırlarsa istifade edelim. çok slm ve dua ile..

Offline
Son giriş: 12/07/2012

Dökümanlari paylaş a bilir misiniz veya bizlere de ulastira bilir misiniz eğer öyle birşey olursa çok sevinirim..

Offline
Son giriş: 15/12/2011

ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN.NE GÜZEL İMRESTİM DOĞRUSU.BÖYLE BİR ÇALIŞMANIN İÇERİSİNDE OLMAYI ÇOK İSTERDİM.RABBİM KOLAYLIK VERSİN.

zümrütilter (editör)
Offline
Son giriş: 11/12/2011

maaşallah... Nabi hanım Antalyanın neresindesiniz semt olrak

(X)
Kapat
-->