8 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 15/12/2011
GELDİLER BENİDE ÇAĞIRDILAR

SELAMÜN ALEYKÜM.BİLİYORSUNUZ SOHBETE GİDEMİYORUM DİYE DERT YANIYORDUM.AMA OKADAR İLGİNÇ BİŞEY OLDUKİ PAZARGÜNÜ AKŞAM BİR TELEFON GELDİ GEÇ SAATLERE DOĞRU.BİZİM BAŞ HOCA DEDİKLERİMİZDEN 3 TANESİ BİRLEŞİP EVİME GELDİLER.OKADAR ŞAŞIRDIMKİ ONLARIN ÜÇÜNÜ BİR ARADA GÖRMEK PEK MÜMKÜN DEĞİLDİ.

BEN BİRTANESİNİ BEKLERKEN 3 TANESİ GELDİ.UZUN UZADIYA KONUŞTUK.BENİ BUNDAN SONRA ARALRINDA GÖRMRK İSTEDİLERİNİ VE BİR HOCANIN TAMAMEN BENİMLE İLGİLENECEĞİNİ SÖYLEDİLER.HİÇ AKLIMA GELMEZDİ BÖYLE BİR DURUM TOPLANIPTA BANA GELECEKLER BENİ ÇAĞIRACAKLAR.

 

RABBİM İN HİDAYETİ NE KADAR SONSUZ.NE GÜZEL AYARLADI ONLARI ORAYA GETİREN KONUŞTURAN HER ŞEYİ YAPAN RABBİME BİNLERCE KEZ ŞÜKÜRLER OLSUN.DEMEKKİ VAKİT BU VAKİTMİŞ.

 

KISMET OLURSA ARTIK DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE BAŞLAYACAĞIM.BANA RİSALE NURUDA ÖĞRETECEKLER NE OLURSUNUZ DUA EDİN.HEM KURANI ÖĞRENMEM HEMDE RİSALE NURU ÖĞRENMEM İÇİN DUAYA  İHTİYACIM VAR.DUALARDA BULUŞMAK DİLEĞİYLE RABBİME EMANET OLUN. 

 

Yorumlar

Offline
Son giriş: 23/03/2012

sımsıcacık bir msj...

abla yaşayarak öğreniyoruz, tecrübe ve terbiye arasında fark var mı yok mu diye kendi kendime soru sorarken ''Rabbimizin rahmetiyle terbiye etmesi''cümlesini görünce donup kaldım.. evet biliyoruz en büyük Rahmet,merhamet O(c.c)nda dır..ama terbiye boyutu bir an kafamı karıştırmıştı ki, cevaplar sıra sıra geldi..beni mutlu etti:)

hani deriz ya ;Tevafuk...

abla aslında problem ;.. zaaf noktasında daha sonucun ne olduğunu bilmeden anlık bir isyan içine giren biri ..ki biliyor ki Rabbimin yardımı lütfu çok geniş.. ama hayaller hayaller; ve bakar ki şeytanın beyninde oynattığı filmlerde başrolde....

çok garip!

ve herşeyi gayet iyi bildiğimizi sanarken.. şeytanın tuzağında kalakalmak... ve sonucu bilmeden olması daha acı.. sadece 10 saatlik bir süre zarfında sürüklendiM... Havf Reca boyutu unutulmuştu... kendinden emin olmak , kendini unutmak mış aslında...

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Fesubhanallah Aybala.. bu ne mubarek haber kardeşim.. Allah Allah, Cenabı hakkın işlerine akıl sır ermiyor. Mübarek Hızır Aleyhisselam mı yetişti :)

Çok tebrik ederim. Katre kardeşin dediği gibi inşallah marifetullah muhabbetullah youlunda Cenabı Allah seni yetiştiriyor; belli ki şimdiye kadar seni hazırlamış, manevi bir zemin tesis etmiş, bundan sonra o topraga ilim tohumları atılacak inşallah. azim bir nimet-i İlahiye. çok şükür. çok sevindim kardeşim. CHak daim eylesin. bize de dua et.

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

Allah nelere kadir degil mi ablacim, biz ona bir adim yaklassirsak mevlam bize kosarak yaklasiyor, tabirde hata olmasin, biz eger cenab-i hakkin rizasini kazanma derdinde olursak rabbim öyle kapilar acar, öyle yollar gösterirki insani hayrette birakir.

masaallah ne kadar güzel, biz her daim sabir icinde Allahin rizasini istiyecez abla, inan hata,kusur, eksik hepimizde var...Rabbim merhametiyle bizleri terbiye etsin,bizden razi olsun derdimiz bu, hep diyorum bunu abla ümidimizi hic bir zaman kesmemeliyiz, ben yapamam,olmuyor vs. gibi bizi umuttan düsüren atalete atan seytandir, nefistir..Biz her daim ümitli ve umutlu yasamaya gayret ediyoruz cünkü bizim Merhamet sahibi,bizi cok seven rabbimiz var her an bizi rahmetiyle kucakliyor.

Abla sendeki iman ve samimiyet cok fazla masaallah,sadece biraz egitim ve ders lazim ben inaniyorum ki cok güzel günler seni bekliyor,insaallah bizlerede bir isik olacaksin ümit ve duasindayim...

selam ve dua ile..sloganimiz ümitsizlige son :)

Offline
Son giriş: 23/03/2012

ne kadar güzel bir cevap(!).. siteye bakınıyordum,cevaplarınız çok dikkat çekici geldi....

özellikle:Rabbim merhametiyle bizleri terbiye etsin...

bu terbiyeyi biraz açabilirmisiniz  katreabla?

 

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

serzenis--kardesim hosgeldiniz aramiza safalar getirdiniz.

Bizde bir meziyet yok inan ki, okudugumuz kitaplardan, dinledigimiz sohbetlerden hamdolsun birseyler ögrenmek nasip oldu,yazdiklarimin cogu risale-inur kitaplarindan ve sohbetlerininden edindigim bilgilerdir, benden degil.

Rabbim merhametiyle bizleri terbiye etsin...kismina gelince,malum bir anne cocugunun zararini istemez,onun üzülmesini, caninin acimasini istemez..ileride onu güzel bir gelecek beklemesi icin bir takim uyarilarda bulunur,onu yönlerdirmeye calisir, önce cocuguna bilgi olarak gerekli seyleri verir anne, yani cocugum sunu yap bunu yapma sana zarari dokunur, fakat cocuk her zaman annesinin uyari ve önerilerini dikkate almaz ve onu daha büyük bir tehlikeden korumak icin bazen anne cocugunun canini acitir,bu aciyla cocuk daha büyük bir felaketten kurtulur ve annesinin hakli oldugunu anlar.


Tabirde hata olmasin insaallah, aynen yukaridaki örnek gibi cenab-i hak bizlere karsi bir anneden coook coook daha sefkatli ve merhametli,anne nasil cocugu zarardan korunsun diye onu bilgilendiriyorsa Allah´ta bizi gerek kuraniyla, gerek peygamberleriyle, gerek salih kullariyla bilgilendiriyor, uyariyor ve ileride ebediyen kalacagimiz cennet icin hazirlik yapmamizi istiyor.

Fakat biz tipki yukaridaki cocuk gibi bu uyari ve önerileri dikkate almiyoruz, nefsimizin canimizin istedigi gibi günahlara daliyoruz, dünyamizida ahiretimize batiriyoruz, iste bu noktada cenab-i hak bir musibet yolluyor, sikinti veriyor,hastalik veriyor vs. taa ki biz o musibet sebebiyle uyanalim Allahin emir ve yasaklarina uyalim.

Dikkat etseniz cevrenizde bunu cok görürsünüz, insanlar genelde bir sikinti yasadiktan sonra daha cok dinini yasmaya basliyor.Ama biz cok zayifiz,bir musibeti, hastaligi veya her hangibi bir sikintiyi kaldiramayiz ya rabbi diyoruz, sen bizi merhametinle terbiye et, bir musibet yasmadan sen emir ve yasaklarina uyma kuvveti ver bize,namaza olan sevgimizi arttir, seni anlatan ve ögreten topluluklara, sohbetlere gitmeyi oralardan ayrilmamayi, senin rizani kazanacak bir kul olmayi bize sikintisiz, kolay birsekilde nasip eyle manasinda(Rabbim merhametiyle bizleri terbiye diyoruz)

Offline
Son giriş: 23/03/2012

Rahman razı olsun, cevaplar insanın içini kemiren nefse tokat gibi gelebiliyor... buda böyle oldu sanırım.. şuda var, bir anlık bilinçsizlik tek bir zaaf nokta sonrası imtihanı (asıl manasını) anlamadan şikayet edenler için neler söyleyebiliriz..? cevaplar''kendimiz,nefsimiz,aczimiz,bilinçsizliğimiz,cahilliğimiz''için abla..

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

Hakkinizi helal edin ben kendi nefsimi muhatab alarak yazmistim, maksadim sizi veya baskasini merci yapmak degildi.

şuda var, bir anlık bilinçsizlik tek bir zaaf nokta sonrası imtihanı (asıl manasını) anlamadan şikayet edenler için neler söyleyebiliriz..?

yukaridaki soru cok genis hakikatlara ucu dokunan bir mesele,risale-i nur külliyatinda üstad iman hakikatlarinin temellerini izah ederken mesela meleklere iman, kadare iman vs. hibi temel seylerde iman etmis olanin bu meselere muhatab oldugunu söylüyor.Bu incelikten gidersek Biz imtihan dünyasindayiz,fakat halen bu hakikatin bilincinde olmayan kabul etmeyen insanlar var,bu noktada böyle insanlar bu dünyada henüz neden bulundugunu bilmez kabul etmezken,imtihanin icindeki incelikleri anlatamazsiniz.

Biz imtihani kabul etmis,bilincli fakat yeteri kadar imanda terakki edememis bir insani düsünelim: Anlik bilincsiz tek bir zaaf noktasi sonrasi imtihani anlamadan sikayet,Kader canibinden bakarsak her insanin bir zaaf noktasi vardir ve genelde imtihanida o noktadan olur,insan mükemmel bir donalim ve istidatta yaratilmistir,fakat o istidadini acacak ortaya cikaracak onu mükemmelige tasiyacak bazi zaaflarlada donatilmistir, bu herkes icin farklilik arz ediyor,onun verilisinin bir hikmeti insan o zayif noktasini güclendirsin taa ki her yönüyle insanlik kemaline yetissin.

 

Bu noktada kadere iman kuvvetli olmali,cenab-i hakkin besmelenin sirrinda bahsedildigi rahmaniyet ve rahimiyet hakikati alemimizde sürekli canli olmali,Rabbimiz o kadar cok merhamet sahibi, kullarina o kadar sefkatli ki biz bunu tam manasiyla idrak edemiyoruz ve cogu zamanda unuttugumuz icin ümitsizlige cikmaza düsüyoruz.

 

Ne olursa olsun isterse en büyük günahlardan biri olsun,isyana,ümitsizlige gerek yok,Cenab-i hak o günahin icinde yine hayri yaratir,gececi bir sikinti dönemi olur elbet bundada bir hayir vardir,kul zayifligini acizligini anliyor,günahtan pismanlik duyuyor,sabretme,daha iyi düsünme kabiliyetleri gelisiyor, hayati kuvvet buluyor..ila ahir.

 

Netice-i kelam ben kendi hayatimda yasadigim bütün sikinti ve günahlarda,isyan ve cöküslerde hep imanimdaki eksiklikten oldugunu anladim,Allahi yalnis tanidigimi, ben bir hata yaptim artik hersey kötü gidecek hissinin yalnis oldugunu,Allahin serlerin icindede hayirlari yaratacagini,kader´e imanin, teslimiyetin cok önemli oldugunu, tevekküllle tüm sikintilarin hafifledigini,isyana degil sükre ve duaya yüzümü cevirmem gerektigini ögrendim, üstad öyle diyor sükür ve dua hayirlarin gelmesini arttirir,isyan ve sikayet serleri davet ettigini ve attirdigini söylüyor.

Ümitsizlige yer yok kardesim,herseyde bir hayir var inan,seneler önce beni cok üzen cok istedigim fakat nasip olmayan o seyin simdi benim icin neden olmadigini cok daha iyi anliyorum, binlerce kez sükrediyorum.

 

Rabbim ona tam itimad etmeyi,rahmetinin kapisindan ayrilmamayi cümlemize nasip etsin amin.

sahsimda hissettigim seylerdir bunlar, mutlak mana budur dimeyiz.

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

istifade etiik, Allah razı olsun.

(X)
Kapat
-->