6 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
Evli ablalara özellikle sorum olacaktı...

Selamunaleyküm ablalarım, uzun bir süre yoktum malum tatiller falan...

Sizlerden bir kaç nasihat almak almak istiyorum.

Ben nişanlıyım ama zaman zaman evlilikletn korkuyorum, mutlu olurmuyum? sorusu sürekli kafamda. Nişanlım iyi biridir fakat bazen yaptıkları hoşuma gitmiyor o anda bırakmak geliyor içimden, ama hem ona muhabbet besliyorum hemde bitirince pişman olabileceğimi düşünüyorum. Ya zaman zaman gelgitler yaşıyorum işte... Ama hep dua ediyorum, Rabbim her zaman hayırlısını ver diyorum.

Asıl sormak istediğim evlilik öncesi böyle soruların kafaya takılması normalmidir?

Yani insan zaman zaman karamsarlığa düşebilirmi, şimdi ben nişanlım için bazı şeyleri feda edicem, bazen değermi diye soruyorum kendime. Yani bu aralar çok karamsarım sizce bu durum normalmidir?

Rabbime teslim olup bu yolda ilerlemelimiyim, yoksa şüphelendiğim noktaların üzerinde çokmu durmalıyım?

Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Aleyküm Selam,

Aslında evlenilecek kişilerde aranacak ölçüler Peygamber Efendimiz  (S.A.V)tarafından da belirlenmiş. Günümüz de bu konuda bir çok kitap var. Ben de okuyorum son zamanlarda. İnsanın hem kendisini tanıması için de faydalı oluyor. Hekimoğlu İsmail'in kitaplarını tavsiye edebilirim.

Şüphelendiğim taraflar derken İslam'a aykırı şeyler mi, yoksa  birtakım farklılıklardan mı bahsediyorsunuz? Yani şüpheleriniz ne kadar gerçekçi ona bakmak lazım. Bazen insan kendi beklentileri gerçekleşmiyor diye de karşı tarafa yüklenebiliyor. Bu tuzağa düşmemek lazım. Karşımızdaki de bizim gibi korkuları, acizlikleri, zaafları, yoksunlukları olan biri. Her duygumuzu tatmin etmesi mümkün değil. Hepimizin kusurları ve günahları var. Eğer kişi bunlardan kurtulma çabası içindeyse, o insanı kaybetmek doğru değil bence. 

Siz ne bekliyorsunuz evlilikten, nişanlınız ne bekliyor? Bu da önemli bir soru.

Genelde hanımlar fedakarlık yapmak zorunda kalıyor, bunu hatırınızdan çıkarmayın. Evlilik zor ama içinde birçok güzellikleri de barındırıyor .

Allah, Allah'tan korkan ve kuldan utanan insanlarla karşılaştırsın tüm bekarları.

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Kesinlikle islama aykırı değil, aksine gideceğim yer manevi anlamda kendimi bulabileceğim bir yer.

Ama duygusallık hat safhada yani ailemden, yaşadığım şehirden ayrılmak ve insanların "orada yaşayamazsın" gözüyle bakmaları çıkmaza sürüklüyor beni.

Allah'a şükür islamiyet yönünden bana bilmediklerimi öğretecek biri, zaten beni ona bağlayan en büyük detay bunlar.

İşte büyük fedakarlıkta benden ama sırf nişanlım için değil, kendim içinde yapıyorum bunu, çünkü artık kendimize çekidüzen verme zamanı geldi.

Duygusal yaklaşınca böyle oluyor işte...

Teşekkür ederim paylaşımınız için, en son yazdığınız duaya da içtenlikle amin, ecmain diyorum...

editor (editör)
Offline
Son giriş: 26/05/2011

Güllere vurgun kardeşim, evleneceğin kişinin dindar olması ve seni Allah'a (c.c.)  yaklaştıracak kişilikte olması memnuniyet verici... Cenab-ı Hakk, bizleri hakiki anlamda kulluğunun idrakine eren kullarından eylesin ve yakınlığını duyursun... Amîn!

Selam ve dua ile...

 

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Eğer Allah'a sizi yaklaştıracağını düşünüyorsanız, ayrılmayı düşünmeyin bile. Bu zamanda böyle bir kısmet aslında Nimet.

Sizinki, yani ailemden ve sevdiklerimden ayrılma endişesi çok olağan bir durum. Daha da Olgunlaşma adına aslında bu da bir fırsat...Evleneceksiniz ve artık ailenizin bir uzantısı olmaktan çıkıp, yeni bir hayatı kuran bir Şahsiyet olacaksınız. İnanın her değişim içinde bir çok fırsatları da barındırıyor, gittiğiniz şehirde de sizi sevecek insanlar olacak ve siz belki ilk defa birilerini kazanmak için ciddi emekler vereceksiniz, bu da sizdeki saklı yetenek-potansiyeli ortaya çıkaracak. Önceleri, yalnızlık-karamsarlık-özlem duyguları ağır basar sonra yavaş yavaş yeni hayatınıza alışırsınız.

Hem yeni bir şehir, yeni insanlar, yeni bir kültür, yeni sorumluluklar ...çok heyecan verici.

Çok şanslısınız, metin olun, su akar yolunu bulur.

Allah'a emanet olun

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Editörümüzün  ve  Ferda  kardeşimin  görüşlerine  kesinlikle  katılıyorum. Ailenizden ve  şehrinizden  uzak  kalma  korkusu  ile  böyle  hayırlı  bir  kısmetiniz  için  şüphelere  kapılmayın. Önemli  olan,  evleneciğiniz  kişi  ile  huzurlu  ve  mutlu  bir  yuva  kurmanızdır.Hasretliklere  dayanma  gücünü  Rabbimiz  veriyor.. Zaten  ulaşım,  teknolojik  imkanlarla  daha da kolaylaştırıldı. Artık,  'yüksek  yüksek  tepelere  ev  kurmasınlar  türküsünü ' çalmaya  hiç  gerek  kalmadı. Gönlünüzü  şen  tutun.  Allah, size  ve nişanlınıza  hayırlı  geçimler ve mutluluklar  versin ve  tamamına  erdirsin İNŞAALLAH !.. Hayırlı  kandiller..  

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Amin, hepinizden Allah razı olsun, inşallah korktuğum hiçbir şey başıma gelmez.

Üniversteye giderkende çok üzülüp çok endişelenmiştim, şimdi hatırlıyorumda Rabbim nasılda yollarımı açtı, gittiğim gibi yurda yerleştim ve beni bekleyen bir arkadaşla karşılaştım :))

İnşallah evliliğimde öyle olur, kesinlikle evliliğe toz pembe bakmıyorum ama insanız endişeleniyoruz işte...

Rabbim tüm isteyenlere hayırlı nasiplerle karşılaştırsın...