1 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
Erkeklerin olmadığı ıssız bir yerde bayan arkadaşlarımla denize girebilir miyim?

Selamün aleyküm...

Erkeklerin olmadığı ıssız bir yerde bayan arkadaşlarımla denize girebilir miyim?

Yorumlar

editor (editör)
Offline
Son giriş: 26/05/2011

Ve Aleyküm Selam,

Kadınların emin olan ve yabancı erkeklerin olmadığı kapalı yerlerde haşema ile denize girmasi caizdir. Ancak yabancı erkeklerin bulunduğu bir yerde haşema ile de olsa girmesi doğru değildir.

Birincisi: Plajda sadece avret yeri açık olanlar kadınlar değildir. Avret yeri açık erkeklerde bulunmaktadır. Kadının bu erkekleri görmesi sözkonusudur. Kadınların da, erkeğin diziyle göbeği arsı bölgeye bakması haramdır.

İkincisi: Kadınların giydiği haşema, her ne kadar vücudu örtse de, suyun temas etmesiyle vücut hatları belli olmasından tam tesettür sağlanamamaktadır. Dolaysıyla bu şekilde denize girmek caiz olmaz.

Ama kadınların özel olarak kadınlara tahsis edilmiş emin bir yerde avret yerlerinin açılmamasına dikkat ederek yüzmeleri caizdir.

KADINLARIN BİRBİRLERİNE KARŞI OLAN AVRETİ NASILDIR?

Kadının kadına karşı avret sayılan yerleri, erkeğin erkeğe olan avreti gibidir. Bundan dolayı müslüman kadınlar birbirlerini göbeği ile diz kapakları arasındaki mahalden başka yerlerine bakabilirler. Fakat bir gayr-i Müslim kadın, müslüman bir kadının yalnız yüz ve ellerine bakabilir. Vücudunun başka yerlerine bakması caiz değildir.

Kadının müslüman bir kadının yanında çocuğunu emzirmesi caizdir.

Kafir olan kadınlar önünde Müslüman bir hanımın avret yerleri, Hanbelilere göre, mahrem olan erkeğin avret yerleri gibi olup göbek ile diz kapakları arasıdır. Cumhura göre, ev işleri yaparken görünenler dışında, kadının bütün bedeni avrettir.

Bu ihtilafın dayandığı nokta, Nur suresindeki ilgili ayette kastedilen mananın tefsirindeki farklılıktır. “Kadınlar ziynetlerini ancak kocalarına göstersinler… yahut kendi hanımlarına. (Nur, 31)

Hanbeliler ile diğerleri demişlerdir ki: bu kadınlardan kastedilenler, bütün müslüman hanımlardır. Müslüman kafir ayrımı yoktur. Dolayısıyla Müslüman olan bir hanımın ziynetini kafir bir kadına açması, Müslüman hanıma açması caiz olan yerler ölçüsünde caizdir.

Cumhura güre bu kadınlardan kastedilenler, özellikle müslüman hanımlardır. Yani sohbet etme, din kardeşliği gibi özellikleri olan müslüman hanımlardır. Buna göre, müslüman bir hanımın Batıni ziynetlerinden hiç birini kafir bir kadına ya da kadınlara göstermesi helal değildir.(1)

1- Tefsiru Ayati’l- Ahkam bi’l – Ezher, II, 164

Prof. Dr. Vehbe ZUHAYLİ (İSLAM FIKHI ANSİKLOPEDİSİ) Shf:466

Selam ve dua ile...

(X)
Kapat
-->