Cevap eklenmemiştir
Offline
Son giriş: 26/05/2011
CENNETLIK ANNEMIZ HZ. FATIMANIN ORNEK HAYATI

HZ. PEYGAMBER 'in(s.a.v)gözbebeği,seyyidlerin annesi Hz Fâtıma(r.a),el değirmenlerinde elleri kabarıp yara olana kadar un öğütür ve hamur yoğururdu. Bir gün bu durumu Hz Ali'ye (r.a)açtı.Hz ali(r.a)"o zaman babana söyle gelen esirlerden senin için bi hizmetçi versin"dedi. Hz Fâtıma(r.a), HZ   RASULLAH'a (s.a.v) giderek, "ya RASULLULAH, işlerimde yardımcı olacak üzerimden ağırlığı kaldıracakbir yardımcıya ihtiyacım var! deyince RASULLULLAH (s.a.v)
"Suffe ehli fakir müslümanlarihtiyaç içnde iken size nasıl bir hizmetçi ayırayım.Sana bir hizmetçiden daha hayırlı birşey söyleyeyim mi? diye sordu, Hz Fâtıma(r.a)
"evet ya RASULLULLAH diyince , Peygamber efndimiz(s.a.v)şöyle buyurdu:
"uyumadan önce sübhânellah, elhamdülillah ,allahüekber deyin ve'la ilahe illallahu vahdehu la şerike lehu'zikriyle yüze tamamlayın bu sizin için hizmetçiden daha hayırlıdır.
Peygamber efendimiz(s.a.v)kızına iki hizmet şekli belirterek sevgili kızını bir yandan ibadet, diğer yandan hizmetle olgunlaşmasını sevap almasını ve gelecek nesillere örnek olmasını istiyordu.
İnsanı cennete götüren güzel ahlakın bir tarifi şudur:ALLAH  ''ın emirlerini ihlâsla  ibadetlerini yerine getirmek;O'nun yarattıklarına sevgi ile hizmet etmektir.
Bu hizmete en yakından başlanır.

Yorumlar

(X)
Kapat
-->