1 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
Bencil ve kibirli insanlarla sıfatı ne olursa olsun,anne-eş-eşin ailesi-kardeş vb..nasıl geçinmek gerekiyor?

merhaba,

bencil ve kibirli insanlarla sıfatı ne olursa olsun,anne-eş-eşin ailesi-kardeş vb..nasıl geçinmek gerekiyor? Bu kötü huyları nedeniyle hem madden hem manen yıpranıyoruz,günaha girmeyelim dedikçe de daha çok içinden çıkılmaz hale geliyor herşey...

Yorumlar

editor (editör)
Offline
Son giriş: 26/05/2011

Merhaba Ferda Hanım, gayretleriniz takdîre değer!...

Yaşadığımız şartları iyileştirmek gayret ister. Sorunlar, sıkıntılar herkesin hayatında, ama kendine göre, vardır. Önemli olan bu sorunları, sıkıntıları,  nasıl azaltabiliriz?,  düşüncesini kuvvetlendirmemizdir. Sizin de, bu bakış açısına sahip olduğunuzu düşünüyoruz.

Taşıdığımız ağırlık ne olursa olsun bizim taşıyamayacağımız kadar değildir. Cenabı Hakk hiç kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemiyor.

Bununla beraber insanın başına gelen musibetlerin aslında gayesiz olmadıklarını da bilmemiz gerekiyor. 1-günahlara kefaret olurlar. 2- kulun derecesini yükseltmek, yani mükafat için verilirler.3-daha büyük musibetlere perde olurlar. Bu hakikatleri bilmemiz düşünce ufkumuzu genişletir olaylara daha selametli bakmamıza yardımcı olurlar.

Sevgili Ferda Hanım,

"* İlk adım olarak yapılan her işte öncelikle Allah rızasını düşünmek...

(Allah (c.c.) bir kulundan razı oldu mu, kulu da O'ndan razı olur. Dostu "Allah" olana, alem düşman olsa, üzemez. O hep sabır içinde şükreder. O'nu bulan neyi kaybeder? O'nu kaybeden neyi bulur?...)

* İçinde bulunulan şartlarda sorunları tanımlamak...

Yani bulunulan durumun haritasını çıkartmak ki,  izlenecek yol ona göre belirlenebilsin.

Mesela;

Sorun: "eşim dostum yakınlarım bana karşı saygısız ve kötü davranıyorlar, beni yıpratıyorlar. bu durumda ne yapabilirim?"

Çözüm:

"Madem dünya fani  ve madem ömür kısa; dünyanın en büyük meselesi bile benim üzülüp yıpranmama ve bu denli alakama değmeyeceğinden,  yüzümü Allah (c.c.)nin  rızasına çevirebilirsem, diğer dünyalık meseleler artık beni kolay kolay yıpratamayacaktır" diyerek tam bir irade sergilemek, sorunları büyük ölçüde eleyecektir.

* Faydalı Meşguliyetler edinmek...

Farz ibadetleri aksatmamak, çok kitap okumak , dini sohbetlere katılmak, hayatta gerçekten  lazım olabilecek lüzumlu bilgi sahibi olmak gibi, meşguliyetler baki meyveler verecektir."

Kişi kendini çok iyi tanımalı, hayata gönderiliş gayesini bilmeli ve ciddi anlamda bu gayeye hizmet edebilmelidir.

 

Faydalanabilmeniz ümidi  ve hayatınızı kolaylaştırması duası ile...

Allah'a emanet olun!..

(X)
Kapat
-->