1 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
Bal Tefsiri diye rivayet edilen hadise sahih midir?

Soru

Bal tefsiri diye anlatılan Hz. Alinin bir savaştan dönüşünde olan bir hadise naklonulmaktadır. HAtta okuyana 200 peygamber sevabı diye not geçen yerler var ben sahih kaynaklarda bulamadım aydınlatırsanız sevinirim.

Yorumlar

editor (editör)
Offline
Son giriş: 26/05/2011

Cevap

 Değerli kardeşimiz;

Bu gibi hikayeleri hemen kabul etmek veya reddetmenin bizi bir takım yanlışlara götüreceği muhakkaktır. Bunların aslı olacağı gibi, uydurma olaylar da olabilir. Çünkü, uzun yıllar içersinde islamiyete bir takım yanlış fikirler, düşünceler, kısaca bizim "hurafeler" dediğimiz yanlışlıklar sokulmuştur. Bunların bazıları İslamın temelleri zıt olabilmektedir. İslam büyükleri bunlardan bazılarına "İsrailiyyet" demişlerdir. Yani bunlardan bazıları, Yahudilerin İslam'ın temellerini yıkmak için, ortaya atmış oldukları fikirlerdir.

 "Bal Tefsiri" adı altında verilen olay, İslam'ın temel kaynaklarında yer almamaktadır. Bu nedenle bu ve benzeri hadiselerin yayılmasını önlemek ve duyduğunu bir başkası ile paylaşmamak gerekir.

 Böyle şeylerle karşılaştığımızda dini bir konu değilse ve toplumun fazla önem vermesine neden olacaksa üzerinde durmamak, yapmamak ve onun yaygınlaşmasına neden olmamak gerekir.

 Selam ve dua ile...

 

(X)
Kapat
-->