2 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 06/01/2012
ADAVET NEDİR..? HAYATIMIZDAKİ MAHİYETİ.

Adavet düşmanlık hissi...

Adavete en layık sıfat, adavettir ve muhabbete en layık sıfat muhabbettir,adâvet, "düşmanlık ve zulmetmek" demektir Kur'ân'da da bu anlamda kullanılmıştır.İnsanın en zararlı düşmanı kendi nefsidir,birde Kur'an'da şeytan insana düşman olarak gösterilmiştir,insan ve cin şeytanları insanın yani müminlerin düşmanıdırlar,bir müslüman başka bir müslüman asla düşmanlık güdemez bu haramdır.Adavet etmek istersen, kalbindeki adavete adavet et; onun ref'ine çalış. Hem en ziyade sana zarar veren nefs-i emmarene ve heva-i nefsine adavet et, ıslahına çalış. O muzır nefsin hatırı için, mü'minlere adavet etme. Eğer düşmanlık etmek istersen; kâfirler, zındıklar çoktur; onlara adavet et. Mektubat ( 265 )

Adavet,hırs gibi negatif hisler yerinde kullanılırlarsa insana faydalı olurlar.nefis hesabına kullanılırlarsa zarar verirler..Nefsine muhabbet değil, belki adavet etmelisin Sözler ( 359 )

Adavet kalpte olursa kin ve initkam hırsı haline girer,yani adavete neden olan hisler var..bazen hased adavete neden olur,hased ise genelde bir şeye duyulan hırsdan çıkar.Mesela,mecazi bir şeye sevgi ve hırs duyan kişi onu kıskanır başkası ile paylaşamaz,bu nedenle rakiplerine adavete girer,bu gibi çirkin duyguların temelinde nefsin gayr ve masivaya olan tutkusu vardır.sadece Allahı seven ve arzu eden kişide bu gibi çirkin haller bnulunamaz. Adaveti önce nefsi emmareye sonra dine zarar veren şeytanlara tevcih etmelidir..ve adavet Allah için kullanılmalıdır.İnsanardan islama tecavüz eden kafirede gösterilmelidir.Allah için buğz da bir ibadettir..

 Öyle ise, düşmanlarımızın seyyiatı, -tecavüz olmamak şartıyla- adavetinizi celbetmesin. Cehennem ve azab-ı İlahî kâfidir onlara..tecavüz etmeyen kafire zahiren dostluk gösterilebilir." Yahut adavet hakikatıyla kalbde bulunsa, o vakit muhabbet mümaşat ve karışmamak, zahiren dost olmak suretine döner. Bu ise tecavüz etmeyen ehl-i dalalete karşı olabilir"Hutbe-i Şamiye (52- 53 )

İhtiyar benim elimde değil; fıtratımda adavet var. Hem damarıma dokundurmuşlar, vazgeçemiyorum."NE YAPMAM LAZIM..?

 Elcevab: Sû'-i hulk ve fena haslet eseri gösterilmezse ve gıybet gibi şeylerle ve muktezasıyla amel edilmezse; kusurunu da anlasa zarar vermez. Madem ihtiyar senin elinde değil, vazgeçemiyorsun. Senin manevî bir nedamet, gizli bir tövbe ve zımnî bir istiğfar hükmünde olan kusurunu bilmen ve o haslette haksız olduğunu anlaman; onun şerrinden seni kurtarır. Zâten bu mektubun bu mebhasını yazdık, tâ bu manevî istiğfarı temin etsin; haksızlığı hak bilmesin, haklı hasmını haksızlıkla teşhir etmesin.
Mektubat ( 267 )

 

 

 

 

Yorumlar

nese aydin (Ziyaretciden)

Kur'an-i Mubin "Siz kendinizi duzeltmeye bakin!Gozunuzu saga-sola kaydirmadan hep dogru yolda istikamet uzere devam ederseniz hic kimse size zarar dokunduramaz" ve "Basiniza gelen butun musibetler sizin kendi ellerinizle islediginiz curumlerin neticesidir" diyerek bize her zaman ellerimiz deki mercekleri once kendi niyet mulahaza ve davranislarimizin uzerine koymayi saliklarken diger yandanda "Allah zalimleri pek iyi bilir", "Zalimler asla iflah olmaz" , "Zalimlere yardim edecek hic kimse yoktur" , " O gun zulmedenlere mazeretleri hic bir fayda saglamaz" , "

O zalimlerin varip dayanacagi yer  ne kotu ne acinacak bir yerdir".!  gibi ayetleriyle yer yuzunde her zaman zalimlerin, gaddarlarin, zorbalarin, turlu turlu firavunlarin, nemrutlarin oldugu\olacagi hakikatini haber vermektedir.     Evet, biz yolumuzu sasirmis kendi cennet-asa dunyamizdan cuda dusmus, cahillige, ayriliga\gayriliga ve fakr u zarurete saplandik. Birbirimizin kuyusunu kaziyor birbirimize hisimla bakiyiruz.sevgiyi lugatlarimizdan kaldirip atmis sanki fitrata savas atmistik.

 

Dunyaya dalmis ahireti adeta unutur olmustuk.  Mal-mulk, san-sohret, nam u nisan pesine dusmus , Allah rizasi , fedakarlik, isar, ihsan gibi mukaddes kavramlari da en azindan bazilarimiz  itibariyle butun butun unutmus diger bazilarimiz itibariyle de egip-bukup heva heveslerimiz istikametinde kullanmaya kalkmistik.   Basimiza gelen butun gailelerin asil sebeblerinin de iste bu hata ve gunahlarimiz oldugunu biliyor ve kelem-i nefsi ile   "ADAVET KILMA KIMSEYE, SANA NEFSIN YETER DUSMAN,    KI   ASLA  SENDEN SAYILMAZ OMUR AHIR OLUNCA TA"(Niyazi MISRI"

Offline
Son giriş: 06/01/2012

 

O muzır nefsin hatırı için, mü'minlere adavet etme. Eğer düşmanlık etmek istersen; kâfirler, zındıklar çoktur; onlara adavet et. 
Mektubat ( 265 )
 
 nihayetsiz bir muhabbet, hadsiz bir şevk ve istihsan ile mukabeleye lâyık olan bir cemale karşı zımnen bir adavet ve kin ve inkâr ile mukabele eder. İşte kâfir, Allah'ın düşmanı olduğunun sırrı bundan anlaşılıyor.
Sözler ( 69 )
 
Müsbet hareket etmektir ki; yani kendi mesleğinin muhabbetiyle hareket etmek. Başka mesleklerin adaveti ve başkalarının tenkisi, onun fikrine ve ilmine müdahale etmesin; onlarla meşgul olmasın.” (L:151)
(X)
Kapat
-->