3 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 09/12/2011
10.soz den bir parca

Bende Risale-I nur u anlamaya calisarak okumaya calisanlardanim,gecen 10.sozu okurken isaretlerden sonra gelen hakikatlerde2.hakikatte hem insan ve bazi canavarlardan baska diye ...baslayan cumledeki insani anladimda vazifesini yapmayan asi olan canavardan kasit nedir anlayamadim.

bu konuda bana bilgi verebilirmisiniz?

Yorumlar

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

"Hem, insan ve bazı canavarlardan başka, güneş ve ay ve arzdan tut, ta en küçük mahlûka kadar herşey kemâl-i dikkatle vazifesine çalışması, zerrece haddinden tecavüz etmemesi,.." cümlesinde geçen canavarlardan kasıt nedir?

Yazar: Sorularla Risale,

İnsandan başka kainatta her şey, tam bir itaat ve mükemmel bir vazife içindedirler. İnsanın itaat etmemesi de imtihan gereğidir. Yoksa Allah insanı da diğer mahlukat gibi itaatkar kılabilirdi. 

Her şeyin itaatkar olmasına en büyük delil; her şeyin mükemmel bir ahenk ve uyum içinde intizama dahil olmasıdır. Bugünkü fen ilimleri, eşyanın vazife ve uyumunu çok açık bir şekilde izah ve ispat ediyor. Öyle ki güneş büyüklüğüne güvenip asilik edemezken, karınca küçüklüğüne güvenip gizlenemiyor. Her şeyin tedbir ve dizgini Allah’ın elindedir.

Burada canavarların ifade edilmesinde ; insana bir ikaz ve ihtar var. "Canavar gibi fıtratı itaate müsait olmayan hayvanlar bile itaat ederken, insana ne olmuş ki iman ve ibadet ile Allah’a itaat etmiyor", denilerek, insanı itaate davet ediyor. Öyle ise "Cehennem haktır, aynı adalettir!.." sözü, insanın ne kadar büyük bir zulüm ve haksızlık içinde olduğuna ima eder. 

Vazifesizlik ve itaatsizlik bütün kainatın hakkına ve hukukuna bir tecavüz ve bir zulümdür. Öbür dünyada canavarlar bile kafirden intikam alacaklardır.

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

Masaallah arkadasim risale okuman cok güzel,özellikle 10.söz hasir risalesi,öldükten sonra hayatin varligini kanitlayan müthis bir risaledir,cok dinsizi imana getiren bir risaledir.

www.sorularlarisaleinur.com sitesinde risalelerle ilgili sorularin cevabini bulabilecegin cok bilgi icerin bir sitedir,benim en cok kullandigim sitelerden biridir,orda hem bilinmeyen kelimeler var hemde cok sorular sorulmus cevaplarini bulabiliyorsun.yukaridaki bilgi o siteye ait.

Offline
Son giriş: 09/12/2011

cok tesekkur edrim.Bende o siteyi sik sik ziyaret ediyorum aslinda.Ama bu sorunun cevabini gorememistim.Allah razi olsun.

(X)
Kapat
-->