2 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
Şeytan Kime Vesvese Verir

Şeytanın en büyük silahlarından biri insana vesvese vermesidir. Bu vesvese ile ezelde söylemiş olduğu amacı gerçekleştirmek ister; yani insanları kötü yola sevketmek.Bu vesvese kime gitmektedir. Bu soruyu Peygamber Efendimiz (S.A.V) ' e sorarlar ???

Hz. Peygamber, kendisine:
-Şeytan kimlere vesvese verir , diye soran bir sahabeye şu cevabı vermiştir:
-Hırsız, içinde bir şey olmayan eve girmez.
 

Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Selamün Aleyküm,

Dikkatimi çeken bir nokta var. Özellikle çevremde alnı Secde'ye varan erkeklerin bir çoğunda müthiş bir BENLİK/EGO kabarması oluyor. Namaz kılmadan önceki halleriyle sonraki çok farklı oluyor. İnsan bekliyorki bu alınlar Secde'lere varıyor, o yüzden merhamet, alçakgönüllülük,vefa,cömertlik...gibi özelliklere sahip çıksınlar. Ama tam tersi olarak ahlaken kötüye gidiyorlar. Acaba şeytan en zayıf noktaları olan BENLİK/EGO  kabarmasıyla mı onları vuruyor? Ben erkeğim, herşeyi yaparım gibi bir zihniyeti uygulamaya çalışıyorlar. Gıybet etmek için yazmıyorum, hakikaten de enterasan geldi bana. Benim gibi bir kaç bayan yakınım da böyle düşününce 'acaba mı' diye düşündünmeden edemedim. Ve böyle olan insanlara nasıl yaklaşmak lazım, onlara ne demek lazım, bu konuda da sıkıntı yaşıyoruz. Bazen durdurmak mümkün olmuyor böyle insanları, küsmek de olmuyor...

editor (editör)
Offline
Son giriş: 26/05/2011

Ve Aleyküm Selam!

Değerli Ferda Kardeşimiz,

Bahsettiğiniz durum, o kişilerin namaz kılmasından kaynaklanmıyor. Namaz kılmak ayrı fena huylar ayrıdır. Kişilik sorunu bu! Demek ki namazının hakkını tam olarak veremiyor maalesef...

Çünkü namaz kılan bir insan öncelikle çevresine de örnek olması gerektiğinin bilincinde olması lazım.Kulluğu bilinçli yaşamak lazım,... değil mi ?

Bizi yakınımızdaki insanların bu davranışları çok bağlamamalı, kendimize bakmalıyız. Onlara faydalı olabileceksek güzellikle, o faydayı esirgememeliyiz. Faydalı olamıyorsak, halimizle örnek olmalıyız.

Zaten hayatımızda, hal dilimizle güzel örnek olabiliyorsak vazifemizin en önemli kısmını başarmış oluruz. Telkin etmek vazifemiz ama kabul ettirmek bizim vazifemiz değil. Gereğinden fazla yük yüklenmeyelim.

Selam ve dua ile...