6 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
MAHREMİYET SINIRINI AŞAN GENÇLERE

Telefondaki genç muhatabım saygı ve hürmet ifadelerinden sonra mahremiyet sınırını aşma sorusunu şöyle sordu:

-Okul arkadaşımla dinî nikâh yaptırmak istiyoruz. Ailemizin haberi olamadan yaptıracağımız bu nikâha siz ne diyorsunuz? Tavsiye eder misiniz?

Bu gibi mahremiyet sınırını aşma olaylarının arkasından gelen derin pişmanlıkları çok dinlediğimden cevabım beklenmedik şekilde sert oldu galiba:

-Ben dedim, intiharın her türlüsüne karşıyım. Hayatının baharında bir genç kızın ailesinden habersiz, okulunu bitirmeden resmî olmayan nikâhla hayatını gizlice riske atması, büyük ihtimalle intihar gibi sonuçlar verebilir. Erkek için aynı derecede olmasa da masum kızcağız için sonuç böyle tecelli edebilir. 'Bir çaresi yok mu bunun?' diye ısrar edince, 'Var!', dedim; 'Tarafların evlilik haklarını tespit ve tescil eden resmî nikâh yaptırmak. Böylece kendini emniyete alıp ailesini de sıkıntıdan kurtarmak. Yani durumu resmileştirmek.'

-Ama şu anda buna imkân yoktur, dedi. Ne ailemiz buna razı olur, ne de bizim okul, yaş ve ekonomik durumumuz buna müsaittir!

-Demek hem yaş, hem okul, hem de aile ve ekonomik durum müsait olmadığı halde, siz yine de gizli nikâha cesaret edebiliyorsunuz. Bu kadar olumsuzluğu göze almanın, istikbalinizi riske atmanın sebebi ne ola ki?.. Gelen cevap sıkça dinlediğimiz cinsten bir cevap:

-Baştan mahremiyet sınırına dikkat etmedik, kaç göç demeden yüz yüze göz göze konuşmaktan kaçınmadık. Bir süre sonra da birbirimize galiba aşık olduk!.

-Evet, mahremiyet sınırlarını yıkıp yabancıyla yüz yüze, göz göze gezip tozmaktan kaçınmamak, işte böyle sonucu düşünemez hale getirir iki genci. Ömür boyu pişmanlık duyacakları hatayı göze alırlar artık. Çünkü yıkmışlar bir defa aradaki koruyucu ve kollayıcı mahremiyet sınırlarını. Alevlendirmişler önü alınmaz gençlik duygularını. Artık kendilerini mazur gösterecek sahte kılıf hazır: Âşık olmak, ayrılamaz hale geldiklerini sanmak. Mahremiyet sınırını yıkan bu genç, artık sinirsel öfkeye kapılarak silahının tetiğini çekip gözünü kırpmadan adam öldüren öfke dolu gençten farksızdır. Düşünmeden tetiği çeker, hedefini vurur, ömür boyu pişmanlık duyup feryat edeceği yanlışı yapar. Arkasından da pişmanlık feryatları ayyuka çıkar. Ama bu feryadın hiçbir faydası olmaz. Çünkü kurşun namludan çıkmış, hedefini vurmuştur. Artık ortada sadece bir cenaze vardır. Kim üstlenecek bu cenazenin sorumluluğunu?

-Bu durumda bizim için bir kurtuluş çaresi yok mu? diye üsteleyen gence, 'Var!' dedim: 'Kendini mahremiyet sınırları içinde korumaya almak! Bundan sonra okulu başarı ile bitirmek, sonra mutlu olmanın ekonomik şartlarını da hazırlayarak resmi nikâhla evlenip mutluluğunuzu ailenizle paylaşmak.'

Düşünceye dalan genç sonucu neye bağladı bilemem. Ama ben burada tüm gençlere dönerek bir daha diyorum ki:

-Sevgili gençler! Okul çağında kendinizi korumaya alın. Peygamberimiz, "Yabancı bir kızla oğlan iki ikiye tenhalarda buluşurlarsa, üçüncüleri şeytan olur." ikazıyla, yabancı biriyle buluşmanın doğuracağı telafisi imkânsız mahzurları çarpıcı ifadeyle haber vermiştir. Buna dikkat etmez de şaibeli şekilde tek ve tenhalarda yabancılarla buluşmaktan kaçınmazsanız, duygu akımı sizi çarpar, ömür boyu pişman olacağınız yanlışı yaptırır. Bu itibarla, ilerisi uçurum olan yanlış bir yola girmemek için baştan kendinizi mahremiyet sınırı içinde korumaya bakın, önce okulunuzu bitirmeyi, sonra ailenizle birlikte bu mutluluğunuzu paylaşmayı hedef alın.. Burada bize düşen, bu önemli konuda siz gençleri düşündürmek, size düşen de, üçüncüleri şeytan olan iki ikiye buluşmaktan kendinizi korumaya almaktır. Unutmayın, dağ meyvesi acıdır, fakat şifalıdır. Sonunda yine siz kazanırsınız.


AHMED ŞAHİN

Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Ravzanurcuğum; gençlerin ömür boyu pişmanlık  duygusu çekmemeleri için,attığı adımlara dikkat etmeleri gerektiğini anlatan çok faydalı bir yazı..Özellikle kızlarımız; iman gücü zayıf  ve heveslerinin tutkunu olmuş erkeklere aldanmamalılar. Sonunda  en  çok  zararlı  çıkanlar da, kızlar oluyor  maalesef..

Offline
Son giriş: 26/05/2011

SELAMÜN ALEYKÜM,

Bu makaleyi okuduğumda da çok etkilenmiştim,şimdi de.

Biz bayanların daha da akıllı olması o kadar gerekli ki...Toplumumuzda iki yüzlü bir ahlak anlayışı var, ve bundan en çok zarar gören de bayanlar oluyor. Azıcık irade,bilgi ve sabırla İnşallah sınırlar korunur. Sakın ola ki tatlı sözlere, vaatlere kanmayalım...Vaadi veren sınırları aşma konusunda ısrarcı olan genelde erkekler oluyor, heves geçince de tüm yükü bayanlara yükleyip kaçıyorlar.

Beni etkileyen bir hikaye vardır:

Ortaçağ Avrupasında Ruhban Sınıfı ki egemenlik erkeklere ait burda, şöyle bir uygulama yaparmış. Bir papaz bir kadınla zina etti mi, mahkeme huzuruna çıktığında

Beni bu kadın günaha soktu, bu cadıdır,onu öldürün.

Sanki kendi iradesi yok, kendi kendini kontrol etmek zorunda olan O değilmiş gbi.

Ya da kendisi sırf erkek olduğu için 'masum', hep başkaları 'kadın' onu yoldan çıkarır.

Benzer zihniyet biz de var.

Halbu ki bizim temel düşünce sistemlerimize ne kadar aykırı,

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki;

Eğer kadınlarınızın namuslu olmasını istiyorsanız, erkekler önce siz namuslu olun.

Ömrüm kafi gelse de bu çarpık ataerkil ahlak anlayışının silindiği günleri görsem..

Offline
Son giriş: 26/05/2011

 çok beğenerek defalarca okuyacağım bir yazı....kızım henüz 9 yaşında ama onada okutmayı düşünüyorum..şimdiden faydalı olacağı kanaatindeyim...farkındalık oluşturmak adına tabii..paylaşımınız için sağolasın. Rabbim razı olanlardan eyler inş.hepimizi..

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Bende iki tane genç kız annesi olarak sevgili hanım kardeşlerime bir ricam olacak. Lütfen sevgili hanımlar kızlarımızla arkadaş olalım bize güvensinler güveni dışarıda aramasınlar. Ben annemden böyle gördüm fazla yüz göz olmaya gerek yok saygımızı yitirmeyelim diye düşünenlerde oluyor. Benim öyle düşünen annelere cevabım ise: saygı öyle yitirilmez. Eğer biz onlara saygıyı öğretmişsek saygı öyle kolay bitmez. Birde yapılan diğer bir yanlış da, nişanlanan gençlere dini nikah kıyılması. Nişanlanan gençlerimiz dini nikah kıyıldığı zaman her şeyi mübah olarak görebiliyorlar. Nişanın bozulması halinde ise faturayı en ağır şekilde genç kızlarımız ödüyor ne yazıkki.

Offline
Son giriş: 26/05/2011

 canım benim evlatlarınıda senide Rabbim rızasını kazananlardan eyler inş.

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Rabbim nefsimizin eline düşürmesin bizleri.

5 dk'lık zevk için bir ömür pişmanlık yaşatmasın...

İnşallah alnımızın akıyla yuvamıza kavuşuruz...

(X)
Kapat
-->