4 mesaj [Son gönderi]
katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011
Genç kızlarımıza ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
Genç kızlarımıza ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Âh, yavrularıma genç kızlarıma ne mi söylemek isterim?!. Kendileri çok şanslılar ki, Allah, onlara hayırlı ve güzel bir ömür vermiştir. Ama bu ömrün hayırlı ve güzel geçmesi için bazı şeyleri kenara bırakmayı öğrenmeleri gerek! Nefislerine kolay gelen şeyleri tercih etmek yerine, bazı şeylere hayır demek o kadar büyük bir güzellik ki… Elbette Rabbim kimine imkân verir, kimine vermez.


Genç kızlarımıza, Rabbimin rızâsı için öncelikle namazı tavsiye ediyorum. Yavrularıma, canlarıma mutlaka namaz kılmalarını tavsiye ediyorum. Namaz öyle bir güzellik ve tatlılık ki, tatmayan bilmez ve namaz olmayan yerde iman olmaz, iman orada barınamaz. Namaz birinci şart... Her şeyde, her yerde ve her zamanda; önce namazı tercih edin. Meselâ bir yere mi gideceksiniz, önce namazınızı tercih edin; bir iş mi yapacaksınız, yine önce namazı tercih. Rabbimize şükürler olsun. Rabbimiz bize kolaylık olsun diye her yeri mescit kılmış. Bu yüzden kızlarıma öncelikle namazı tavsiye ediyorum.


Sonra nefislerinin onlara oynadığı oyunlara açık gözlülükle ve bilinçli bir kul olarak “Hayır!.. Bu nefsimdendir.” demeyi ve o işi terk etmeyi nasip etsin Rabbimiz. Yanlış olan şeyleri, illâ birilerinin bize söylemesi gerekmiyor. Eğer bir tartının bir tarafı ağır, bir tarafı havada olursa olmaz. Onun dengede olması gerekir. O dengeyi koruyabilmek için aşırı uçlara kaçmamak çok önemli… Allâh’a sığınmalarını ve hayırlı bir ömür sürmelerini diliyorum hepsine…


İffet ve edebi ayırt etmemek insanın kendisine bağlıdır. Edep, kaçak iş yapmamaktır. Üzerimizdeki güzelliklere söz getirmemektir. Edep, kötülüklere karşı şahsiyet ve onurunu korumaktır. Edep bambaşka bir duygu…


Şimdi gençlere bakıyorum, o kadar kendini bilmez bir şekilde davranıyorlar ki… Aslında sadece gençlerde değil, Allâh’ı ve kendini bilmeyen kulların hâl ve hareketleri o kadar acayip oluyor ki… Onlar için duâ ediyorum. Üzülüyorum:


“–Allâh’ım, bizi onlara uydurma!..” diyorum. İnşâallah Rabbim edepli kızlar, edepli erkekler; kısacası edepli insanlar eylesin hepimizi…
yazar:Halime Demireşik
sebnem dergisi

Yorumlar

nese aydin (Ziyaretciden)

Kudretinin sonsuz ,merhametinin sinirsiz olduguna gonulden inandigim Yuce Allahim! Lutf u keremine iltica ediyor yuce dergahinin onunde diz cokuyor kemerbeste-i ubudiyet icinde el acip yakarisa geciyorum :Allahim, bana istenilecek seylerin en guzelini istemeyi yapilabilecek dualarin en hayirlisini yapmayi Hak katinda en makbul basarilarla serfiraz olmayi en hayirli ameller islemeyi en bereketli basarilara serfiraz olmayi hayatin ve mematin en guzelini nasip eyle.Rabbim ayaklarimi kaydirma ve her zaman sabit eyle.mizanda hasenatimi agir tut..

 

.imanimi tahkike ulastir...nezdindeki derecelerimi yukselt...namazimi ve yerine getirmeye calistigim diger ibadetlerimi kabul hatalarimi magfiret buyur.Rabbim inayet ve siyanetine pek muhtac bu aciz bendeni de cennetinin yuksek derecelerine layik eyle!Amin!Yuceler Yucesi Allahim ! Lutff u kereminden basi da sonu da ici de disi da guzel en cami hayirlari diliyorum.Allahim duymami gormemi ruhumu yaratilisimi ahlakimi hayatimi butun amellerimi ve vefatimi guzellestir, bereketlendir ve cok buyuk hayirlara vesile eyle!

 

Her zaman salat u selamlarla yad etmeye calistigimiz Efendiler Efendisi ali ve ashabi hurmetine huzurunda dileniyorum; eksik ve kusurlariyla beraber hasenatimi kabul buyur ve lutuflarina esedd-i ihtiyac ile muhtac olan bu nacar kullarinida cennet nimetlerinin en guzelleriyle sevindir!

Offline
Son giriş: 15/11/2011

Allah razı olsun Neşe kardeşim,canı gönülden amin diyorum.

Offline
Son giriş: 09/11/2011

gönülden aminn diyorum Allah razi olsun.

Offline
Son giriş: 26/05/2011

amin  amin    aminlerimiz  aminlere  karisip dileklerimiz   dua olup kabul olunsun INSALLAH

(X)
Kapat
-->