2 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
SELAMLAR

Selamun Aleyküm beni aydınlatırsanız sevinirim Kuran'da Cumartesi günleri iş

yapılmaması hakkındaki Ayetlerin meali nedir

Selam ve Dua ile

Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Aleyküm Selam,

Ben öyle bir ayete hiç rastlamadım, Cumartesi Yahudi'ler için kutsal bir gün ve onlar o gün özellikle elektrikli aletleri kullanmamaya çalışıyorlar diye biliyorum. Ev içi dışında faaliyet alanları kısıtlanıyor, hatta ev içi alandan sayılsın diye alanı bellirli bir mesafeye kadar uzatıp, sınırları genişlettiklerini okumuştum Antropoloji dersleri alırken, bu geneleniğin adı da, vardı ama şu an anımsayamadım

editor (editör)
Offline
Son giriş: 26/05/2011

 Değerli Kardeşimiz;

 

Biz müslümanların mübarek günü cuma günüdür.Cuma ezanı okunduktan sonra kendisine cuma farz olan kimselerin alış veriş yapması diğer işlerle uğraşması caiz değildir. Ancak kendisine cuma farz olmayan kişilerin alış veriş yapması, temizlik yapması kısacası iş yapması caizdir. Dinen bir sakıncası yoktur

Yahudilerin mübarek saydıkları. Cumartesi günü hakkındaki Bakara Sûresinin 65. ve 66. âyetlerinde beyan edilen   âyetlerin mealleri şöyledir:

"And olsun ki, içinizden Cumartesi yasağına uymayanları bilirsiniz. Biz onlara, 'Aşağılık maymunlar olun' dedik. Bunu o zamankilere ve daha sonra geleceklere ibret alınacak bir ceza ve takva sahipleri için bir öğüt olsun diye yaptık."

İbn-i Kesir'in, Fahri Râzi ve Ebussuud'un izahlarına göre bu hâdise İsrailoğullarının Allah'a isyanlarından dolayı maruz kaldıkları azabın bir çeşididir. Cenab-ı Hak, Yahudilere Cumartesi gününü mukaddes kılmıştı. O gün dünyevî işlerini bırakıp, ibadet ve tâatle meşgul olmalarını emretmişti. Dolayısıyla ticaret, alışveriş ve avlanmak gibi meşguliyetlerden yasaklamıştı.

 

Fakat Davud Aleyhisselâm zamanında yaşayan, Medyen'de bir rivayette Eyle'de ikamet eden İsrailoğullarından bir kabile bu yasağa uymadılar. Bir sahil kasabası olan burası senenin yalnız bir ayında her taraftan gelen balıklarla dolardı. Hattâ balıklar o kadar çok olurdu ki, suyun yüzü görünmez hale gelirdi.

 

Diğer aylarda böyle bir durum görülmezdi. Bu durum haftanın Cumartesi gününde olurdu. Diğer günlerde gittiklerinde en küçük bir balık dahi bulamazlardı. Bununla Cenab-ı Hak onları imtihan ediyordu.

Cumartesi günü biriken bu balıklardan istifade etmek için Yahudiler hileye başvurdular. Denize yakın yerlere göletler yaptılar, denizden de oraya kanal açarak balıkların Cumartesiden göletlere girmelerini sağladılar. Göletlere biriken balıkları Pazar günü avlamaya başladılar. Bunu önceleri gizli yapıyorlardı, sonradan gün geçtikçe bu işi açıktan da yapmaya koyuldular. Hatta çarşı, pazara getirip satmaya bile başladılar.

 

İçlerinden Bakiyye kabilesi bu işi yapanları ikaz edip, Allah'ın yasakladığı bu işi yapanların bir felâketle karşılaşacaklarını, hırsla yaptıkları hilekârlığın kötü akıbetini göreceklerini söyledi.
 

 

Bu ikazlara karşı "Biz bu işi uzun zamandan beri yapıyoruz. Allah işimizi rast getiriyor. Bu zamana kadar bir felâketle karşılaşmadık" diyorlardı. Fakat yine de kendilerine gelebilecek bir âfetten endişe ediyorlardı. Kötü bir âdet haline gelen bu işi çocukları devam ettirdiler. Derken, Bakiyye kabilesi halkı bir sabah kalktıklarında onlardan kimseyi göremediler. Başlarına bir felâketin geldiğini sezdiler. Evlerine bakmaya gittiklerinde kapılarını kilitli buldular. İçeri girdiklerinde hepsini maymun şekline girmiş olarak gördüler. Hepsi de maymun olmuştu. Kadın ve çocuklar bile aynı şekle girmişlerdi. Bunlar hiçbir şey yiyip içmeden üç gün yaşadılar, bu arada hiç de çocukları olmadı. Üç günden sonra hepsi de öldüler. Onlardan kimse yaşamadı.1

Bu insanların maymun suretine dönmelerini yalnız manen olduğunu söyleyen müfessirler de vardır. İnsanlık faziletinden mahrum kalmış bir insan şeklen insan da olsa, manen ameline göre bir hayvanın suretine girmiştir.

 

İnsanların bu hâdiseden alacakları ibret dersi de şudur: Allah'a isyan eden kimseler insanlıktan çıkmış sayılırlar. Görünüşte insan suretinde yaşasalar bile, amellerine göre manen bir hayvan sıfatını almışlardır.