12 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 30/06/2011
Selam vermek

Esselamu Aleyküm

Selam vermek sünnet, almak ise farzdır. Selam verirken, selamın sünnet olduğunu düşünmeli ve o kimseye dua etmeye niyet etmelidir! Sünnet olduğu düşünülmeden, alışkanlık halinde, şuursuzca selam verilince, sevap olmaz. Bir yere girerken de, çıkarken de selam verilir. Dinimizde selamın önemi büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Müslümanın müslüman üzerindeki altı haktan biri de selam vermektir.) [Müslim]

Yorumlar

Offline
Son giriş: 26/05/2011

size bu konuda birşey sormak istiyorum. Ben çalışıyorum ve burda çoğunluk erkek ben erkek oldukları için onlarla işim haricinde konuşmak istemiyorum. Sizce bu da hakka girermi? birde burda laf taşıdığını hakkımda orda burda konuşan bir bayan var onunlada sadece sabah günaydın aksam iyi akşamlar diyorum. Oda hal hatır sormuyorum diye yanımda imalı konuşuyor ben bunu yapmak mecburiyetindemiyim dinen sakıncası var mıdır?

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Esra kardeşim, kendi tecrubem doğrultusunda şöyle diyeyim: laf taşıyan insanlarla çok mesafeli olmak gerekiyor, bu konuda onların samimiyet bekleme gibi bir hakları yok. başta o bize güven verseydi biz de pekala dinimizin emrettiği şekilde onunla dostluk kurardık ama o kişinin şerrinden emin olmak için uzak durmamz daha münasip diye düşünüyorum. ancak onu Hakka dine İslama teşvik için bazı ihtarlar yapabilirseniz daha güzel olur. eğer o kişinin böyle bir açık kapısı varsa sırf hakka davet için konuşsak inşallah zararı olmaz.

beylerle mesafeli olunması ise zaten haramlardan çekilmek oldugu için gösterdiğiniz hassasiyet "takva" manasına giriyor ki Kur'anda "akıbet -yani güzel son- takva sahiplerinindir" veya "muhakkak ki Allah takva sahiplerini sever"  ayet mealleri ile çok övülen bir davranıştır. Siz bu davranışınızla hem o beyleri hem de kendinizi gunahtan koruyorsunuz, hem de o işyerinde hanımlar yüzünden fitne çıkmamasına vesile oldugunuz için toplumsal temiizliğe katkınız oluyor. Tebrik ederim, aynı şekilde devam etmenizi Rabbimiz nasip etsin. sizin halinizle ordaki pekçok insan kendine çeki düzen veriyordur diye tahmin ediyorum. Bediüzzaman Hz(RA) hanımların çalışmasında köylü kadınları gibi olunmasını tavsiye etmiş, yani hiç günaha girmeden olması en güzeli.

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Allah razı olsun içime su serptiniz. Çünkü bu bahsettiğim bayan kişi benim bu selam vermeme olayım ahkkında benimde duyabileceğim şekilde her yerde kafirde olsa selam vermeli bir insan hal hatır sormalı diyor ve bende huzursuz oluyordum. Ben işimle çok yakın ilgili kişilere zaten günaydın ve iyi akşamlar diyorum diğer kişilere demiyorum ama tabikide karşı taraf bana günaydın yada iyi akşamlar derse onu boş çevirmeden karşılık veriyorum. Neyse ki her denilene kulak asmamak gerekiyormuş.Allah razı olsun. Birde bir sualim daha olacak; Efendimiz güler yüzlü olmamızı emrediyor ben aslında çok güler yüzlü bir insanım ama işyerinde erkeklerin çoğunlukta olması nedeni ile biraz sert mizahım var bu durum benim için sıkıntı yaratmaz dimi Efendimizin emrini burada yapmıyor olmak beni üzmez dimi?

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Hakkınızda konuşan o kişiye de sadece slm ve gunaydın da ibaret bir irtibat kurabilirsiniz, ta ki düşmanlık gibi sizi karşı bir his beslemesin. yani biraz durumu idare etmek, müslümanlar arasında çok inşikak var gibi hissettirmemek. ama mesafenizi koruyun, çünkü o tür insanların hayatta ciddi bir hedefleri olmadıgı, Allah benden razı mı diye kaygıları az oldugu için sürekli etrafla mesgul olurlar, kendilerine mesgul olacak olay, kişi vs. araştırırlar.

İş yerinde hafif meşrep olmamak için takındığınız vakar yerinde bir tutum. sizden birşey rica edildiğinde kibarca yerine getirmeniz sizin iyi niyetinizi gösterir zaten. yani yine insanlara karşı hassas, yardımsever, kırmayıcı tavırda oluruz ama bu hafif meşreplikteki gibi sürekli gidip beylerle ilgilenmek veya onların size rahatça mesafesiz muhatap olmasına zemin vermek şeklinde olmaz.

Offline
Son giriş: 09/12/2011

ve aleykum selam kardesim,cok guzel bir hatirlatma olmus...

Offline
Son giriş: 09/11/2011

Ve aleyküm selam kardesim Allah razi olsun.

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

aleykum selam Özlemcim, Rabbimiz cümle hayırlara mazhar etsin :)

Offline
Son giriş: 15/11/2011

Allah razı olsun bilgilerim tazelendi.Aleyküm selam kardeşim.

Offline
Son giriş: 26/05/2011

we aleykum selam ozlemcim selam vereninde alaninda cok olsun INSALLAH

Offline
Son giriş: 30/06/2011

Aminnn cümlemize insallah. Sana da hayirli olsun ablacim, sagligin sihatin su an ne durumda, bebegin nasil? 

Selam ve dua ile...

(X)
Kapat
-->