8 mesaj [Son gönderi]
katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011
SELAMUN ALEYKÜM...

selamun Aleyküm,

Degerli abla ve kardeslerim nasilsiniz?iyiysinizdir insaallah...uzun zamandir sizlerle görüsemedik,hayatin kosturmacasi,sorumluluklar bazi seyleren uzaklastiriyor bizi ama hepinizi cook ozledim,eksikliginizide cok hissettim dogrusu.

Aylik hatim paylasiminda nuray kardesin sorusunu görünce yazmak istedim,hamdolsun iyim,siteye elimden geldigi kadar giriyorum fakat anasayfayla mesgul oldugumdan külupteki paylasimlara katilamiyorum,insaallah cenab-i hak nasip ettigi ölcüde burdayim.

Aylik hatime katilamiyacam maalesef bu ay,okumalarim cok buaralar hasta olan kardesler cok onlar icin hatimler,tahmidiyeler okuyoruz,zaten günlük risale,cevsen vs okumalarimiz var ancak yetistiriyorum,buarada sagliginiza cok dikkat edin,düzenli ve saglikli beslenmeye özen gösterin son zamanlarda hastaliklar baya artti,gerek maddi gerek psikoloji rahatsizliklari cok duyuyorum,Rabbim hepsine sifa versin amin.

Hergün evrad-i kutsiyeyi okumaya özen gösterirseniz insaallah maddi ve manevi hastaliklardan kurtulmaya,korunmaya vesile olur.

cok selam ve dua ile..

Yorumlar

Offline
Son giriş: 15/11/2011

Aleyküm selam kardeşim.Yazılarını özlemişiz.Kendine iyi bak,selamlar.(Ayrıca Nabi abla Külliyat hatiminin başlamasını da çok özledim.selamlar)

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

Aysenur ablacim bende seni cok özledim inan,bazen ders cikisi veya kitap okurken aklima geliyorsun,sizi görmemis olsamda ayni yolun yolcusu oldugumuzu bilmek bir huzur veriyor.

selametle kalin...

Offline
Son giriş: 15/11/2011

Canım benim, içten sözlerin için çok teşekkür ederim.Yalnızlığımı unutturan arkadaşlarım olarak benim için çok özel arkadaşlarımsınız.Sevgi ve selamlarımla.....

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

AS kardeşim. Allah razı olsun iyiki hatırlattınız. Ramazandan sonra külliyat hatmini unutmuşum. bu ara HANIMLAR REHBERİndeki muazzam hakikatler denk geliyor. önce topluca hanımlar rehberi hatmedelim, sonra da külliyat hatmi yapalım mı inşallah?

Offline
Son giriş: 15/11/2011

Sizden de Allah razı olsun kardeşim.Olur, güzel olur.uzun zamandır okumamıştım.Diğer kardeşlerimiz de uygun görürse çok güzel olur.Saygı ve selamlarımla.......

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

“Evrad-ı kudsiye virdinin içeriği nedir? Nelerden bahseder? Ne zaman ve nasıl okuyabiliriz?”

Adına “Evrâd-ı Bahâiye” de denilen Evrâd-ı Kudsiye, Bahâeddin Şah-ı Nakşıbend Hazretlerinin Peygamber Efendimiz’den (asm) mânâ âleminde ders aldığı kuvvetli ve tesirli bir duâ metnidir. Bedîüzzaman Hazretleri, genellikle “Evrâd-ı Kudsiye” nâmıyla andığı bu duâ metni için, “Şah-ı Nakşıbend’in kudsî bir evradıdır ki, Hazret-i Peygamber Aleyhisselâtü Vesselam’dan âlem-i manada ders almış”1 der.


Baştan sonuna kadar Peygamber Efendimiz’in (asm) duâlarının özel bir düzenleme ile bir araya getirilmesinden meydana gelmiş olan bu yüksek evrad, çok geniş bir niyazı ve çok kudsî bir yalvarışı ifade eder. Duâlarının hemen tamamı âyet ve hadis-i şeriflerde mevcuttur.


Evrâd-ı Kudsiye’de başlangıç Allah’ın isimlerine ayrılmıştır: Allah’ın Melik, Hayy, Kayyum, Hak, Mübîn olduğunu, O’ndan başka ilâh olmadığını, O’nun bizim Rabbimiz olduğunu, bizim yaratıcımız olduğunu, bizim O’nun kulu olduğumuzu ve gücümüz yettiğince O’nun ahdi ve vaadi üzerine bulunduğumuzu, yaratıklarının şerrinden Allah’a sığındığımızı, Allah’ın üzerimizde bulunan nimetlerini kabul ettiğimizi, günahlarımızı itiraf ettiğimizi ifade ederek, “Ey Ğaffâr, ey Ğafûr olan Allah’ım, günahlarımı bağışla. Şüphesiz inanıyorum ki, Sen’den başka hiç kimse günahları bağışlayıcı değildir” niyazı ile bu duâya devam ediyoruz.


Allah’ı tenzih, Allah’a hamd, Allah’tan başka ilâh olmadığını ve Allah’ın en büyük olduğunu söyleyerek, O’ndan başka hiç kimsede güç ve kuvvet de bulunmadığını ifâde ile, O’nun Evvel, Âhir, Zâhir, Bâtın olduğunu ve O’nun her şeyi bildiğini zikrediyoruz. Allah’ın muhtelif isimleri ile Allah’ı tenzih ve tesbih ifadeleri ile duâ devam ediyor. Allah’ın Evvel olduğu, Allah’tan önce hiçbir şeyin olmadığı; Allah’ın Ahir olduğu, Allah’tan sonra hiçbir şeyin olmayacağı; Allah’ın Zahir olduğu, hiçbir şeyin Allah’a benzemediği; Allah’ın Batın olduğu ve Allah’ın görmediği hiçbir şeyin bulunmadığı; Allah’ın çok olmayıp Bir olduğu, vezirsiz Kadir olduğu zikirleri ile duâ devam ediyor.


Duâ, Ta ha, Ta sin mim, Ta sin, Ya sin, Ha mim, Ayn sin kâf gibi sure şifrelerinden hareketle yüce sûreleri Allah’ın bizi kulluğuna kabulüne, Allah’a imanımızın kemale ermesine, şirksiz ve isyansız bir inanç içinde olmamıza, kâmil bir iman ve istikametli bir amel-i sâlih içinde bulunmamıza şefaatçi yapar. Bu makamda Âyete’l-Kürsî’yi zikrederek duaya ve isteklere kuvvet verir.


Duanın diğer bir orijinal yanı, Kur’ân-ı Kerim’in kırkıncı sûresinden kırk altıncı sûresine kadar olan ve başlarında Hâ mîm şifreleri bulunan yedi sûreyi, yani Mü’min, Fussilet, Şûrâ, Zuhruf, Duhân, Câsiye ve Ahkaf sûrelerini, başlarında bulunan Hâ mîm ifâdeleri ile zikrederek ayrı ayrı anmış olması ve Allah’ın emrini kabûlümüze, Allah’ın yardımına ihtiyacımızın şiddetli olduğuna, günahlarımızın bağışlanmasına, tövbemizin kabûlüne, cezâsından affedilmemize, azabından korunmamıza bu sûrelerin şefaatini istemiş olmasıdır.


Allah’ın bizi şükredici, zikredici, Kendisini isteyen ve Kendisine itaatkâr kılması, Allah’ın tövbemizi kabul etmesi, kalbimizi arındırması, günah ve isyanlara karşı bizi koruması, kalbimizden manevî hastalıkların, riyanın, gösterişin, kinin, nefretin, ihanetin, Allah’ın rızası haricinde olan her şeyin sevgisinin ve yönelişinin kaldırılması istekleri ile Cenâb-ı Hakka yönelişe devam edilir.


Yüksek ve faziletli bir duâ metnini dar bir çerçevede özetlemeye ne imkânımız, ne gücümüz vardır. En iyisi bu duâ ile bire bir muhatap olmak ve bu dua ile Allah’ı kendimize muhatap ederek Allah’a yalvarmaktır.


İki salâvat ortasında yapılan duâların makbul olması ciheti ile Üstad Bedîüzzaman Hazretlerinin Evrâd-ı Kudsiyeyi, yüksek bir salâvat metni olan Delâilü’n-Nur’un ortasında okuduğunu, Evrad-ı Kudsiye bittikten sonra tekrar Delâilü’n-Nur okumaya devam ederek Delâilü’n-Nur’u bitirdiğini yakın talebelerinin bildirdiğini burada ifade edelim.


Bu duâ metnini her sıkıntımızda, her ihtiyaç hissettiğimiz zaman okuyabilir ve böylece yüce Allah’ı imdadımıza çağırabiliriz.


Yazar: Süleyman Kösmene

Offline
Son giriş: 26/05/2011

we aleykum selam katrecim guzel haberlerini aldigima cok sevindim bende cok merak ediyordum seni okullar acildi ev is derken gunluk kosusturmalara yetismeye calisiyorsun diye tahmin ediyordum birde dedigin gibi grip kol geziyor etrafta girdimmi eve ev halkini komple geciyor hastaliktan ve beden gucsuz kalinca anliyoruz aslinda ne kadar gucsuz kuvvetsiz takatsiz kaldigimizi RABBIM guc kuvvet vermezse aslinda hic bir sey olamadigimizi gucumuzun bize bir niymet oldugunu beden hastayken cok daha fazla idrak ediyoruz RABBIM bizi bize getirmeden biz kendimize gelenlerden olalim INSALLAH firsat buldugunda arada olsa ben burda sizinleyim deyip kendini hissetmeni cok arzu ederim RABBIM mutlulugunuzu daim etsin her zaman mutlu haberlerinizi duymak dilegi ve duasiyla

katre (editör)
Offline
Son giriş: 02/06/2011

Feridecim cok sagol Allah razi olsun,ayrica cok gecmis olsun,Rabbim sifalar ihsan eylesin.

Evet okul acildi kosturmaca basladi,cocugun zaten faaliyetleri cok,haftanin 7 gunu sabah evden cikiyoruz,artik uyumak gibi bir lüksümüz kalmadi :) sabah namazindan sonra hep ayaktayiz,ödevleri oluyor,almancasini ilerletmeye calisiyoruz,bir yandan camiye gidiyor süreleri kuran calismasi oluyor,ben 2 kursa gidiyorum,dersane var dersler okumalar vs.hamdolsun ya güzel kosturmaca icindeyiz,Rabbim bir dert veripte onun pesinde kosturmasin.

Cok seyle birden mesgul olunca kafa yorulyo,dersanede sohbetlerimizde oluyor siteyle ilgilenemiyorum ama gönlüm sizinle inan,hep akildasiniz.

Kücük nurcanda baya büyümüstür,kimbilir ne tatli olmustur,cok öpüyorum onu ve diger kizlari.

Allaha emanet olur,cok selam ve dua ederim..