Cevap eklenmemiştir
Offline
Son giriş: 26/05/2011
SÜT'ün Oluşumu

SÜTÜN OLUŞUMU

 

Elbette hayvanlarda da sizin için ibretler vardır. Size onların karınlarında sindirilmiş gıdalar ile kanın arasından, halis, boğazınızdan kolaylıkla kayan bir süt içirmekteyiz. (16:66)

Keçinin, koyunun, ineğin ot yediğine hepimiz tanık oluruz. Çoğu zaman süt içerken, bu sütten imal edilen tereyağını, yoğurdu, peyniri tüketirken koyunun yediği otla bu nimetler arasında hiç bağlantı kurmayız. Oysa Allah bu hayvanlara otu yedirtmekte ve vücutlarında bu otu değişime uğratarak, beslenmenin en temel gıdalarından olan sütü yaratmaktadır.

Yukarıda incelediğimiz ayet mucizevi bir ifadeyle hayvanın vücudunda sütün, sindirilmiş gıdalardan ve kandan ayrışarak oluştuğuna işaret etmektedir. William Harvey Peygamberimiz’in vefatından 1000 yıl kadar sonra kan dolaşımını keşfetti. Peygamberimiz’in yaşadığı dönemde kanın, sindirilmiş gıdalardan ayrışmış besinleri meme salgı bezlerine taşıdığı, meme salgı bezlerinin ise kendilerine ulaşan bu ham maddeleri işleyerek süt ürettiği bilinmemekteydi.

En başta ot olarak alınan ham madde, vücutta sindirilmiş gıda ve kan olmakta, daha sonra ise meme bezleri Dünya’nın en mükemmel, rafine edilmiş, lezzetli ürününü bunlardan oluşturmaktadır. Kuran böylelikle hem kendi döneminde bilinmeyen gerçeklere parmak basmış, hem de insanların gözlerinin önüne bir ibret tablosunu sermiştir.

Kan, diğer organlara olduğu gibi, sütün üreticisi olan meme salgı bezlerine de sindirilmiş gıdalardan oluşan maddeleri toplar ve taşır. Bu sürecin oluşumu, kanın ince bağırsak muhtevası ile bağırsak duvarı düzeyinde bir araya gelmesi sayesinde olur. Bağırsakta, sindirilmiş gıdaların gerekli kısımları emilmekte ve buradan sonra bu gıdalar yollarına kanla devam etmektedir. Bu bilgiler biyoloji, kimya ve sindirim fizyolojisindeki gelişmelerle elde edilmiştir. Peygamberimiz’in yaşadığı 600’lü yıllarda bu bilgiler bilinmemektedir.

SÜT: EN KOLAY VE EN BESLEYİCİ

Süt, memeli canlıların dişi bireyleri tarafından, doğumdan sonra yavrularını besleyebilmeleri için üretilir. Balinanın yavrularından insanların bebeklerine kadar bütün yavru memeliler yaşamlarının ilk dönemlerinde annelerinin sütleriyle beslenir. Bebek, çok harika bir besine, hiçbir uğraş vermeden sahip olmaktadır. Yeni doğan herhangi bir yavru için, en faydalı, gelişimine en uygun besin anne sütüdür. Örneğin insanı ele alalım. Yeni doğmuş bir bebeğe, Dünya’da mevcut bütün maddelerden hangisini verirseniz verin, hiçbiri annesinin sütünün yerini tutmaz. Dünya’mızda onbinlerce madde tanımı yapabiliriz. Eğer Evren’de rastgele oluşumlar olsaydı, bilinçli bir yaratılış söz konusu olmasaydı; anne sütünün, mevcut onbinlerce madde arasında en mükemmel, en isabetli seçilmiş besin olması için hiçbir sebep olmazdı. Her memeli canlı için oluşan bu mükemmel düzen, Evren’in Yaratıcısının her şeyi nasıl mükemmel bir planla yarattığının delilidir. Başta sindirilmiş gıda olan, başta kan olan maddeler, annenin memesinde süt olmakta, bu da yeni doğan bebeğe doğar doğmaz Yaratıcısının hazırladığı bir ikram olarak annesinin memesiyle sunulmaktadır. İsterse en basit mantıkla, isterse olasılık hesabıyla bakılsın bir annenin yavrusunu doğduğu anda sütle karşılaması ve bu sütün o yavru için en uygun madde olması, bilinçli bir yaratılış dışında hiçbir şeyle açıklanamaz. Sütü emecek insan yavrusuna anne karnında parmağı emdirilerek süt emme talimi yaptırılır. Böylelikle annesinin memesi süt vermeye hazırken, o da emmeye hazırdır. Sütün memeden fışkırmadan, tam bebeğe uygun bir ahenkle gelmesi de süt emmenin mükemmel yaratılmış bir yönüdür…

Doğunca annemizden emerek tanıştığımız sütle ilişkimiz tüm hayat boyu devam edecektir. Hayvani ürünler içinde hiçbiri süt kadar vücudumuzun ihtiyaçlarını tümüyle karşılayamamaktadır. Süt; proteiniyle, laktoz adlı süt şekeriyle, kazeiniyle, kalsiyumuyla, fosfor gibi mineralleriyle, yaşamsal öneme sahip vitaminleriyle çok harika bir gıdadır. Süt, aynı zamanda peynir, tereyağı, yoğurt gibi maddelere dönüşerek de insanoğlunun en temel gıdalarından biri olmaktadır. Hatta en temel gıdası olduğu bile söylenebilir…

Sütün içindeki tüm maddelerin, minerallerin, vitaminlerin vücudumuza sağladığı faydaları yazmak kitabın bu bölümünü aşacak uzunluktadır. Sütün faydalarına dair yayınlar gazetelerden televizyonlara kadar birçok yerde yayınlanmaktadır. Bunlara rastladığımızda Kuran’ın ayetini, Allah’ın kanla, sindirilmiş gıdaların arasından sütü yaratmasını hatırlayalım. Her süt ürünü kullandığımızda da…

Efendinizin nimetlerinden hangisini yalanlıyorsunuz? (55:18) 

Yorumlar

Kullanıcı girişi