5 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 26/05/2011
EŞİNİ İHMAL EDEN HANIM ?
 
Eşim toplantılara, sohbetlere gidiyor. İlk başta iyiydi. Fakat şu günlerde ipin ucunu kaçırdı. Gece gündüz demeden ders, sohbet deyip duruyor. Herhalde bunun bir ölçüsü olmalıdır.  Her ne kadar dinin emirlerini yaşamasam da ben de Müslümanım. Fakat eşimin Müslümanlığı biraz fazla gibi geliyor bana. Yanlış anlaşılmasın, ben eşimi seviyorum. Bizi ihmal etmesini istemiyorum. Selam ve teşekkürler. Yeter Artık
 

Yeter artık deyip, isyan eden kardeşim!

Müslümanlığın fazlası olmaz. Sen anlayışlı ve dengeli bir insansın. Eşiniz dengeyi kuramamış senin tabirinle “ipin ucunu kaçırmış” hepsi o kadar. 

Oturup beraberce bir plan yapın. Evde de kitap okuma saatiniz olsun. Eşinize selam söyleyin, elde kazanırken evde kaybetmesin. Şu satırları beraberce okumanızı öneriyorum.

“Ne mutlu o kocaya ki, hanımının dindarlığına bakıp taklit eder, hayat arkadaşını sonsuz hayatta kaybetmemek için dindar olur.

“Bahtiyardır o kadın ki, kocasının diyanetine bakıp ‘Ebedî arkadaşımı kaybetmeyeyim’ diye takvaya girer.

“Yazıklar olsun o erkeğe ki, saliha kadınını ebedî kaybettirecek olan sefahete girer.

“Ne kötü talihlidir o kadın ki, takvalı, dindar kocasını taklit etmez, o mübarek ebedî arkadaşını kaybeder.

“Binlerce yazıklar olsun o iki bedbaht karı kocaya ki, birbirinin fıskını ve sefâhetini taklit ediyorlar, birbirine ateşe atılmasında yardım ediyorlar!”

Bediüzzaman, Kur’ân ve Sünnet ışığında eşler arası iletişime dair esaslı-muhteşem bir formül söylüyor bizlere.

Bu ulu Zat: “Kadın olsun erkek olsun fark etmez, kim dinini yaşama konusunda önde gidiyorsa, diğeri ona engel olmak bir yana, teşvik edip taklit etmesi gerekir” diyor.

Eğer ebedî hayat arkadaşınızı, evinizin kraliçesini küstürür, darıltırsanız kendinize yazık edersiniz, “ebedî olarak onu kaybedersiniz.” 

Şimdi dönün ve bakın yanınızdaki hayat arkadaşınıza, o güzel emaneti ebedî olarak kaybetmeyi göze alıyor musunuz? Elbette ki hayır. Öyleyse eşinizi anlamaya, empati yapmaya onu taklit etmeye çalışınız.

Yorumlar

Ziyaretçi

Banada Rabbim şükürler olsun geç de olsa hidayet nasip etti.Bu süre zarfında her kez ama herkez bana karşı çıkarken beni horlayıp aşalarken sadece eşim bana destek oldu.Siz karışmayın böyle yaşamı seçti ben onu destekliyorum dedi.O gün bu gündür desteklemeye devam ediyor.Tam 25 yıl oldu.Ben bu sürede 3 oğlan büyüttüm kaza namazlarımı tamamladım kuran okumayı öğrendim.Ama eşimde bir arpa boyu değişiklik olmadı.Harika karekteri mükemmel babalığı bulunmaz bir eş oldu ama ne namaza başladı nede kuran öğrendi.Şimdi sitedeki tüm kardeşlerimden eşim için dua istiyorum ve Rabbime yalvarıyorum eşim sadece bu dünyada değil ahiret hayatında da benim eşim olsun.

Offline
Son giriş: 26/05/2011

selamün aleyküm.bu konuda editörümle ve nevra ablamla hem fikir olduğumu söylemek istiyorum.seneler önce abim bir tarikata gidiyor zamanının bir çoğunu dernekte geçiriyordu.bu durum ailemi inanılmaz huzursuz etmişti..bende o zamanlar yaşamaya çalışmasamda anlamaya çalışmıştım.bu sorunu yaşayan hanımefendi bu yol hak yolu olduğunu  elhamdülillah müslümanım demekle kabul etmiş..sohbetlere derslere yeni başlayan biri için bunlar normal diye düşünüyorum.onun içindeki aşkın şevkin verdiği hallerdir bunlar.inanın bir zaman sonra bu sorunuzu onunla konuşursanız o da sizi anlayacaktır İNŞAALLAH!

Bahtiyardır o kadın ki, kocasının diyanetine bakıp ‘Ebedî arkadaşımı kaybetmeyeyim’ diye takvaya girer."

fazla söze ne hacet diyorum.ALLAH yardımcınız olsun.sevgiler

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Şikayet eden beyin hanımı,gece gündüz demeden gidiyor,çocuklarını ihmal ediyorsa,işten gelen eşini karşılamayıp,önüne bir sıcak  yemek koyamıyorsa,sizce beyi haksız mıdır?Bu yüzden ayrılan bir aileyi bizzat ben tanımıştım.Beyefendi rahmetli oldu şimdi.Ciğer kanserinden 6 yıl önce vefat  etmişti.Allah rahmet eylesin.Ölümüne yakın hanımı hastahaneye gidip ziyaret etmiş kendisini.Testi kırıldıktan sonra neye yarar değil mi?

Offline
Son giriş: 26/05/2011

Selamün Aleyküm editörüm.Bu konuda sizin de fikrinizi almak isterim.Teşekkür ederim.Allah'a emanet olunuz.

editor (editör)
Offline
Son giriş: 26/05/2011

Ve Aleyküm Selam!..

“Ne mutlu o kocaya ki, hanımının dindarlığına bakıp taklit eder, hayat arkadaşını sonsuz hayatta kaybetmemek için dindar olur.

“Bahtiyardır o kadın ki, kocasının diyanetine bakıp ‘Ebedî arkadaşımı kaybetmeyeyim’ diye takvaya girer."

Allah rızası için yapılan işlerden şikayet olmaz, olmamalı...Dalalet ve gafetin insanları sardığı şu zamanda Allah yolunda çalışılıyor hizmet veriliyorsa bilakis memnun olunmalı, yardımcı olunmalı...Zaruri ihtiyaç noktasında ihmal varsa bu durum şikayet ederek değil de ihtiyaç dili ile ifade edilmeli...Bu yolla, sorun görünen mevcut durum çözüm bulabilir diye düşünüyoruz.

Yani, ihmal edildiğini düşünen eş, samimi olarak eşine destek olur, kendisi de hizmeti anlamaya çalışır ve sonra bu konudaki olmazsa olmaz ihtiyaçlarını hizmet şuuruyla değerlendirip eşine ifade edebilir, anlayış isteyebilir. Eşinin, kendisini taklid etmeye çalışarak hizmet içerisinde samimiyetle çalıştığını gören eş, bu güzelliğe kayıtsız kalmayacaktır, ailesine, yuvasına da gereken alakayı gösterecektir...

Selam ve dua ile...

Kullanıcı girişi