editor

 

Sitedeki Yazıları

Mayıs'ta Neler Yapılıyor(Tarım Takvimi)
TARLA ZİRAATI a) Yazlık ekim yapılacak tarlalarda sürüm, ikileme, üçlemeler ve gübreleme yapılır. Kaymak kırma, çapa ve ot alma amacıyla tırmık ve kültüvatörle toprak işlemesi devam eder. Çeltik tavaları hazırlanır. Yerfıstığında boğaz doldurulur. b) Pamuk, ayçiçeği, susam, fasulye, soya, çeltik ve bostan ekimi ile tütün fidelerinin dikimi yapılır.
Kardeşlik
Mübarek bir kumandan olduğu Efendimiz'in hadisiyle sabit olan İstanbul fatihi koca Sultan Mehmet Han'a bir açıkgöz dilenci gelip elini açar: "Allah için yardım edin kardeşinize" der.
Rabbimiz!
Gönüllerimizi ve cihanın dört bir bucağındaki bütün kullarının kalblerini iman lütfuna, yakin ufkuna, İslam'a ve ihsana açmanı diliyoruz.
Haftanın Duası
Günahlarla kirlenmiş kimseleri hemen cezalandırmayan, haddini bilmezlerin ayıplarını görmezlikten gelerek onlara manevî kirlerinden arınma fırsatları veren Merhametliler Merhametlisi Rabbimiz! İçimizde şeytanın ve her zaman kötülüğü emredip duran nefislerimizin taleplerine karşı bir ürperti uyar..
Nisan'da Neler Yapılıyor(Tarım Takvimi)
TARLA ZİRAATI a) Yazlık ekimler için toprak işlemesi ile birlikte gübre uygulaması da yapılır. Bazı otlu nadaslar tırmık, kultivatör, disk harrow ve kaz ayağı ile yüzeyden işlenir. Bazı baklagil tarlaları yeşil gübre amacıyla sürülür.
Helal gıda arayışı artıyor
Prof. Dr. Faruk Beşer, bir Müslüman'ın günlük hayatının en önemli çabalarından birisinin helal ve temiz gıda arayışı olduğunu söyledi. Bir market dergisinin bin kişi üzerinde yaptığı araştırmada insanların yüzde 35'inin satın alınan ürünün helalliğini öğrenmek için etiketlere baktığı ortaya çıktı. Uzmanlar da bu noktada etiketlere iyi bakılmasını ve firmalara merak edilen şeylerin sorulmasını öneriyor.
Bahar yorgunluğu şehirlerde daha çok hissediliyor
Her sene kışı uğurlar, yaza hazırlanırken kendinizi halsiz, yorgun, uykusuz hissediyorsanız, sürekli eklem ağrılarınız varsa siz de bahar yorgunu olabilirsiniz.
Ani hava değişimi baş ağrısını tetikliyor
Basınç, ısı, nem ve rüzgâr gibi tek bir hava özelliğinin ani değişimi veya bu özelliklerinden birkaçının birlikte ani değişimi, baş ağrılarını başlatabiliyor.
Her istediğine 'evet' derseniz doyumsuz bir çocuk olur
"Çocuğum mutlu olsun yeter ki!" diyerek onların her istediğini yapan, kuralları daha çok evin küçüklerinin belirlediği aşırı hoşgörülü ailelerde yetişen çocuklar daha bencil, doyumsuz ve mutsuz oluyor. Evde sanki dünya kendi etrafında döndüğünü zanneden çocuk, büyüdüğünde de bu sürecin devam etmesini istiyor.
Ahlaki değerler için sabırlı olmalı
Çocuk eğitimindeki hatalardan biri meseleyi sadece sözel ifadelere dayandırma eğilimidir. Sürekli anlatır, eleştirir, uyarırız. Oysa ifadelerimiz öz olmalı ve çocuklara örnek olunarak desteklenmelidir. Bir diğer hata da acele sonuç beklemektir. Atılan tohumun ağaca dönüşmesi, meyve vermesi yıllar alır. Esen her rüzgarda, düşen her yaprakta, kırılan her dalda pes etmemeliyiz. Ümitsizliğe kapılmamalı, elimizden geleni yapmalıyız.
Öfkemizi nasıl kontrol edebiliriz?
Öfkelendiğimizde mantıksızca hareket etme, kendimizi ve sevdiklerimizi tehlikeye atma ihtimalimiz artıyor. Öfke insanı kontrol altına aldığında ise sonucu pişmanlık olan davranışlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle öfkemizi kontrol altına almak için egzersiz yapmalı, sinirlendiğimizde ses, vücut dili ve sözlerimize daha dikkat etmeliyiz.
Ey her şeyin perçemini elinde tutan ve bütün kapıların anahtarları sadece Kendi nezdinde bulunan Yüceler Yücesi Rab!
Senden, bizi mâsivânın bütün kayıtlarından azat etmeni ve en hayırlı kapıları biz muhtaç kullarına açmanı diliyoruz.
Bebeğinizde bu belirtiler varsa dikkat!
Sağlıklı bir bebek hastalandığında panik yapmaya gerek yoktur. Ancak doktora ne zaman gideceğinizi bilmeniz önemli.
Bağırsak sorunlarınızı ihmal etmeyin
Nedenini bilemediğimiz bağırsak sorunları, günlük yaşantımızda bizi huzursuz eder. Tuhaf sancılar artınca insanı iyice çıldırtır. Tıpta bu rahatsızlığa irritabl bağırsak sendromu deniyor. Hemen her yaşı ilgilendiren sendrom daha çok 35-50 yaş arasında görülüyor.
Bedensel obezite kadar ruhsal obezite de tehlikeli
Dr. Ender Saraç, bedensel obezite kadar ruhsal obezitenin de tehlikeli olduğunu söyleyerek "Ruhumuz da şiş ve obez. Ama ruhu gözle göremediğimiz için onun çok farkında olamıyoruz. Kinler, ego savaşları, nefret, kıskançlık gibi her türlü negatif enerji, virüs bulaştırmış durumda insanlara ve sisteme" dedi.
Bahar alerjisine bitkisel çözüm
Bahar aylarının gelmesiyle birlikte birçok insanın şikayet ettiği bahar alerjisi, burun akıntısı, solunum yollarındaki rahatsızlıklar, astım ve alerjiye bağlı kaşıntının papatya, andız bitkisi, civanperçemi, huş ağacı ve kırlangıç otu gibi bitkisel yollarla tedavi edilebileceği belirtildi.
Peygamber Efendimiz'e(sav), Salavat-ı Şerife Okuyoruz...
Sevgili hanımlar, Hz. Muhammed'e (sav) Salavat-ı Şerife okuyoruz. Bize katılmak isterseniz, adedini yorum yazarak bildirebilirsiniz. Adet belirtmiyoruz , 20 Nisan'a kadar ne kadar okuyabilirseniz...
ÇOCUĞUNUZ NASIL BİR ÇOCUKTUR?
Çocuk, kapalı bir kutu içinde bilmecedir, bir labirenttir. Her an değişik bir yapıya sahiptir, bir önceki davranışı bir sonrakine uymaz. Sizlere çocuğunuzu tanımada yardımcı ola­cak, çocuğunuza çocuk gözüyle bakmanızı sağlayacak bazı kriterler sunuyoruz. Anlayış ve sabır dolu, içinde hoşgörü, sevgi olan bir bakış açısı sizleri, çocuklarınızla bir bütün kir lar.
Allah'ım! Sen'in yolundan ayrılmamıza izin verme... Âmîn!..
"Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur.O, Hayy – Kayyum’dur.O’nu ne bir uyuklama tutar, ne de bir uyku.Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur.İzni olmadan Onun huzurunda şefaat edecek olan kimdir?O, onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir.Onlar ise, O’nun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar.O’nun kürsisi, bütün gökleri ve yeri kuşatmıştır.Onların her ikisini de korumak O’na güç gelmez.O, Aliyy – Azîm’dir."(Bakara Suresi /255)
Evimizde Peygamberimiz'i anlatmanın yollarını aramalıyız
Çocuklar anne-babayı örnek alıyor, ya siz kimi örnek alıyorsunuz? Sizin örnek almadığınızı çocuklarınız da rol model almaz. Bu nedenle "Çocuklarımın Peygamberimiz'i sevmesini, O'nu örnek almasını istiyorum." diyorsanız kıldığınız namazdan ettiğiniz duaya, insanî ilişkilerinizden sözlere kadar dikkatli olmalısınız.
Gençler arkadaş ortamında alkole başlıyor
Özel kutlamalar, doğum günü, yılbaşı, mezuniyet töreni ya da gençler için hazırlanan bazı eğlencelerde alınan alkol, zamanla artıyor ve alışkanlığa dönüşüyor. Gençler alkole hafif diye düşünülen birayla başlıyor. Alkol giderek daha ağır içkilerle bağımlılık halini alıyor. Peki arkadaş ortamlarında sosyal içici olarak başlanılan alkole karşı anne-babalar neler yapabilir? Çocuklarıyla hangi konuyu nasıl konuşabilir?
Yaşadıklarımızı 'güzel imtihan'a dönüştürebiliriz
Günlük hayatta başımıza gelen sıkıntılara ve hastalıklara karşı sabır göstermeye çalışırız.
Karakter eğitimi ailede başlıyor
Bir insanın hayat maratonu içinde kendisini sabırla ayakta tutacak, olaylar karşısında sarsılmamasını sağlayacak en önemli özelliği karakteri. Sağlam karakterli, doğru düşünen, hadiselerin üstünden gelmesini bilen bir yetişkin olabilmek için, eğitim aileden başlıyor. Doç. Dr. Halil Ekşi, düzgün karakterli çocuklar için ebeveynin iyi bir rol modeli olması gerektiğini belirtiyor.
Akraba ziyareti manevi bağları kuvvetlendirir
İnsanların yaşadığı topluma karşı bazı sorumlulukları vardır. Sorumlu davranılması gereken kişilerin başında ise aile ve akrabalar gelir. Akrabalarla kurulan iyi ilişkiler manevi bağları kuvvetlendirmenin yanı sıra toplumun refahı içinde önem arz eder. Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Altıntaş Kur'an-ı Kerim'de 'Allah'tan başkasına kulluk etmeyin. Anne-babaya, yakınlara, yetimlere, düşkünlere iyilik edin.' buyurulduğunu ifade ederek; "Cenab-ı Hakk'ın Kur'an-ı Kerim'de ana babaya ve akrabaya karşı iyilikte bulunmayı kendine kulluktan hemen sonra emretmesi konunun önemini gösteriyor." diyor.
Sahte kişilikli çocuklar yetişiyor
Pedagog Adem Güneş, çocuğun ruhundaki yaratılış sırrına müdahale edilmemesi gerektiğini söylüyor. Güneş'e göre çocuklar, kendi fıtratı ile anne-babanın beklentisi arasında kalıyor. Bu da çocuklarda zoraki sahte kişiliklerin doğmasına sebep oluyor. Çocukta oluşan zoraki kişilik de yetişkinlikte farklı suçlar olarak karşımıza çıkabiliyor.
Eşiniz sizin rakibiniz değil hayırhah dostunuz olmalı
Evlilik 'ben'den 'biz'e atılan bir adımdır. Evlenmeden önce gözlerinizi dört açın. Ama evlendikten sonra da bir gözünüzü kapatın. Evlilikte eşler birbirlerinin rakibi değil; rızaya giden yolda birbirlerinin hayırhah dostları olmalı. Eşler akşam eve geldiklerinde kapıda ayakkabılarını bıraktıkları gibi günlük sıkıntıları da yuvalarının önünde bırakmalı ve karşılıklı hatalar örtülmelidir.
Rabbimiz!..
Bilerek yahut bilmeyerek işlediğimiz hata ve günahlardan dolayı hak-hukuk tanımaz insafsızları başımıza musallat eyleme..
(Vefat yıldönümü münasebetiyle) ÇAĞIN BÜYÜK MÜFESSİRİ BEDİÜZZAMAN
Bediüzzamanın en belirgin vasfı, Kur’an müfessiri olmasıdır. Bu konuda şöyle der: “Kur'an-ı Hakîm'in dergâhında, bir dilenci hâdim hükmündeyim.” “Derd benimdir, deva Kur'anındır.” Yazmış olduğu Risale-i Nur külliyatı, ayetlerin ve hadislerin yorumundan ibarettir. Risaleler müstakil bir dava olmayıp, İslam davasının izah ve isbatından ibarettir.
Prens ve prensesler büyüyünce narsist oluyor!
Bazı anne-babalar, günlük yeme-içme, giyim-kuşamdan öte eve alınacak mobilyanın renginden arabanın markasına kadar küçük çocuklarına soruyor.
Isırgan otunun faydaları bilimsel olarak ispatlandı
Atatürk Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhami Gülçin, ısırgan otunun ülseri önlediğini, yaraları iyileştirdiğini, dirençli mikroorganizmaların yayılmalarınını bile engellediğini ve ağrı kesici özelliğinin olduğunu, yaptığı çalışmayla bilimsel olarak kanıtladığını söyledi.
Beyniniz için faydalı 4 bitki
Birçok şifalı bitki ve baharatın tıbbi etkisi bulunuyor. Bunların içinde beyin sağlığını da destekleyenler de var. İşte daha keskin bir zekaya sahip olmak için yemeniz gereken bitkiler!
Mart'ta Neler Yapılıyor(Tarım Takvimi)
TARLA ZİRAATI a) Her türlü tarla ziraati için toprak işlemesine devam edilir. İşleme ile birlikte gübreleme yapılır. Kaymak bağlamış tarlalar tırmık ve kazayağı ile kırılır. Böylece hububatta kardeşlenme de sağlanmış olur. Güzlük ekim yapılan yerlerde ikinci azot uygulaması yapılır.
Aile istişare ile güçlenir
Kurumların haftalık toplantıları gibi evlerin de haftalık istişareleri olmalı. İstekler, eve davet edilecekler, çocukların dersleri, arkadaşlıkları, hatta piknik ve geziler bile o istişarede konuşulmalıdır. Ailenin sadece ebeveyni ilgilendiren durumları hariç, diğer işler istişarede görüşülmeli, çocuklar da karar mekanizmasına dahil edilmelidir.
Küsmek sorunları çözmez!
Her evlilikte iletişim kazası olur. Eşlerin anlaşamadığı, birbirini üzdüğü durumlar yaşanabilir. Böyle durumlarda küskünlükler de ortaya çıkabilir. İlk anda bazı sorunları çözdüğü, kavgaları azalttığı zannedilse bile küsmek, eşler arasındaki sevgi birliğini yıpra-tır. Çoğu zaman, sorunlar azalacağına giderek daha da çoğalır.
Zihninizi sakinleştirmeyi öğrenin
Performansımızı artırmak için neler yapabiliriz? Sınavlarda, ders çalışırken, spor müsabakalarında ya da toplum önüne çıkıldığında performansınızı artırabilmek için dikkatinizi toplamalı ve zihninizi yapacağınız işe yoğunlaştırmalısınız. Konsantre olmak, performansınızın da artmasını sağlayacaktır.
Sporun da bir üslûbu var
Tarihi çok eskilere dayanan ve geçmişte bizim kültürümüzde de, güreş, koşu, cirit gibi değişik dallarıyla icra edilen spor müsabakaları, ne acıdır ki, günümüzde kin ve nefrete, şiddet ve kavgaya açık bir zeminde gerçekleştirilmektedir.
(X)
Kapat
-->