Dinî Bilgiler

Risale-i nur talebelerine yönelik bazı sitemler
Risale-i nur talebelerine yönelik bazı sitemler beni düşündürdü. Gerçekten de biz Risale-i nur talebeleri, diğer müslümanları ve başka kaynakları dışlayan bir tutum içinde miyiz hâşâ?..
RESAİL-İN NUR ŞAKİRDLERİ
"RESAİL-İN NUR ŞAKİRDLERİ, İMAN İLE KABRE GİRECEKLER, İMANSIZ VEFAT ETMEZLER."
Ubudiyetin hülâsası olan "namaz"
Cenab-ı Hak bizleri onlardan eylesin, âmîn! Sözler ( 125-126 )
İnsanlara iyiliği emreder de, kendinizi unutur musunuz?
Ömür dediğimiz bu kısacık sınav hayatımızda kendi (nefs) üzerimizde haklarımız olduğu gibi, yaşıyorlarsa ana babamızın, varsa eşimiz ve çocuklarımızın, hatta akraba ve komşularımızın da bizim üzerimizde hakları vardır.
"Hayy, Kayyum ve Muhyî"
İnsan ruh, kalb, akıl cihetiyle ve hayat ve letaif sahifeleriyle Esma-i kudsiye-i nuraniyeyi okur ve okutturur,
لاَ اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ münacatı
Hazret-i Yunus İbn-i Metta Alâ Nebiyyina ve Aleyhissalâtü Vesselâm'ın münacatı, en azîm bir münacattır ve en mühim bir vesile-i icabe-i duadır. Lem'alar ( 5 )
لاَ اِلهَ اِلاَّ اللّٰهُ
Kâinatın ihtiva ettiği bütün zerrat ve mürekkebatın her birisi ellibeş lisan ile şehadet etmektedir. Mesnevi-i Nuriye ( 145 )
Ben bir yolcuyum.
Sözler ( 325 )
Zehiri İlaca Çeviren Muhabbet - İlacı Zehire Çeviren Adavet!..
Muhabbet ve kardeşlik şahsi ve toplumsal hayatın hayatı ve ilacıdır. Adavet düşmanlık kin haset gibi duygular ise şahsi ve toplumsal hayatın zehridir.
Kötü ahlaklı bir arkadaşım namaza başlamış diye içimde kıskançlık haset duyguları kabarıyor, bu vesvese midir hasedlik midir?
Bir insan ne kadar kötü ve günahkar olursa olsun tevbe edip salih bir insan olabilir. Tüm müminler bir vücudun azaları gibidirler. Bir mümin kardeşimizde kötülük varsa bizim bir azamız hastalanmış demektir.