Ali Çankırılı

 

Sitedeki Yazıları

Çocuklar Neden Yalan Söyler?
Anneyi dinledikten, çocuk ve aile hakkında birkaç soru sorduktan sonra konu anlaşıldı. Tebessüm ederek, “Boşuna telaşlanmışsınız, ortada yalan diye bir şey yok, çocuğunuzun davranışları gayet normal,” dedim.
Allah inancı Sevgiye Dayalı Olmalı
Çocuk yanlış bir davranışta bulunduğu zaman sadece anne babadan ceza alacağı için korkmaz.
Allah inancında Annenin Etkisi
Hamileliğini sevinçle karşılayan bir kadında bazı özel hormonlar kana karışarak onu anneliğe hazırlar.
Saldırganlık, Hırçınlık ve İnatçılık
Saldırganlık hırçınlık ve inatçılık gibi olumsuz davranışların temelinde değersiz duygusu, sevgi ve güven eksikliği vardır. Kendisini değersiz hisseden bir çocuğun kaybedecek şeyi yoktur.
Kişilik Gelişiminde Ailenin Etkisi
Aile, çocuğun ilk ve temel eğitim kurumudur.
Kişilik gelişiminde Annelik Tutumunun Önemi
BİR ÇOCUK nasıl anneye bağımlı hale gelir? Anneye bağımlı hale gelen çocukların kişilik özellikleri nedir? Bu soruların cevabını verebilmemiz için doğumdan okul çağma kadar çocuğun zihinsel gelişimini izlememiz gerekir.
Nimetin Gerçek Sahibi Bizden Ne İstiyor?
Müslüman anne babalar olarak yemeğe başlarken “Bismillah”, bitirince “Elhamdülillah” deriz; çocuklarımıza da öğretiriz.
Oyun oynayan çocuğa söz dinletmek zordur
OYUN, çocuk için sıradan bir oyalanma değil, önün en ciddi işidir. Ondan ciddi işini bırakıp sizin isteğinizi yerine getirmesini bekleyemezsiniz.
Allah İnancı Sevgiye Dayalı Olmalı
Çocuk yanlış bir davranışta bulunduğu zaman sadece anne babadan ceza alacağı için korkmaz. Anne baba tarafından sevilen ve değer verilen bir çocuk yanlış yaptığı zaman onların sevgisini ve güvenini kaybetmekten korkar.
Kişilik Gelişiminde Ene ve Zerre’nin İki Yüzü EGOSANTRİZM ve EGOİZM
ÇOCUK, okul öncesi, 2-6 yaş arası dönemde benmerkezli (egosantrik) bir düşünce yapısına sahiptir. Dünyaya ve olaylara kendi açısından bakar. Kendisini dünyanın merkezinde görür, her şey onun için yaratılmıştır, anne baba ona hizmet etmek için vardır.
Çocuk Ruh Sağlığı Açısından Din Eğitimi
BAZI EĞİTİMCİLER çocuklara küçük yaşlarda din eğitimi vermenin aykırı olduğunu, ancak ergenlik çağına geldiğinde hür iradesi ile buna kendisinin karar vermesi gerektiğini ileri sürüyorlar. Bu görüş, g...
(X)
Kapat
-->