6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun" maddelerine göre bir kadın istediği zaman kocasını evden atabiliyor.
Erkeğe şiddet konusuna, boşanmadaki eziyetlerle başladım, evliliğe doğru devam edeceğim inşallah. Boşanma sırasındaki en büyük problemlerden biri de kanunlar aracılığı ile erkeğin babalık haklarına engel olunmasıdır.
Sanal dünyadan sanal mutluluklar devşirmek belki o an için insanı tatmin eder ancak yerle bir olan mahremiyetin ve gerçekliğin onarılması o kadar kolay olmayacaktır.
Beş aylık evli bir çift boşanıyorlar. Erkek ticaretle uğraşıyor, kadın da bir devlet kurumunda memur olarak çalışıyor. Evliliğin üçüncü ayında erkek ortak olduğu ticaret şirketinden ayrılıyor ve bütün sermayesini alıp bir iş yeri açıyor, oturmak için bir ev, bir de araba alıyor.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki anne sütü çocuğun ihtiyaçlarına göre yaratılıyor ve anne üzerinden çocuklara ulaştırılıyor. Yaratılan süt çocuğun yaşına, hastalığına, cinsiyetine yani ihtiyacına göre farklı yaratılıyor.
Rize'nin Güneysu ilçesinde yaşayan 106 yaşındaki Meryem Baltacı, yetkililer tarafından kendisine teklif edilen yaşlılık maaşını "hakkım değil" diyerek reddetti.
Önceki yıl bir yerde sıra bekliyorum. Karşımda iki genç kız oturuyor. Kızlardan biri sehpanın üzerindeki gazeteyi alıp okumaya başladı. Bir süre okuduktan sonra yanındaki arkadaşına okuduğu haberi heyecan içinde gösterirken şöyle söyledi:
Neşe içinde arkadaşlarıyla sohbet ediyor, etrafına gülücükler saçıyordu.
Yaşadığımız problemlerin çoğunun tevekkül anlayışımızın eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Allah'a dayanıp elimizden geleni yapıp sonra da içimiz rahat Allah'a teslim olamıyoruz.
İdealist olmayan akademik personelle günümüzde küresel rekabette tutunabilmek ve ayakta kalabilmek mümkün değildir. Üniversite yüksek lise değildir.
Namaz kılacağım zaman bir üşenme, bir tembellik çöküyor üzerime. İşte hayat koşulları, dünya koşturmacası, geçim sıkıntısı derken namazlar kalıyor.
Bu ülkede kadın olmak… Gerçekten de çok zor.
Çocukların bu zamanda en çok hangi meselelerde teselliye ihtiyaçları vardır?

Bir Söz


 

îbni Abbas (ra) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduklarını rivayet ediyor:

İman ve haya beraber bulunurlar. Birisi alındığında diğeri de peşinden gider.