Bismillah, nasıl her hayrın başı?
“CARPE DİEM” (AN’I YAŞA) FELSEFESİNE İSLAM GÖZLÜĞÜ İLE BAKMAK
- “Gördün mü kendisine … marka kıyafetler almış, bi de param yok diyordu! Geçende de ailecek bilmem nereye tatile gittilerdi .”
İlk önce sizinle, çok faydalandığım bir ‪#‎disleksi‬ rehberi paylaşmak istiyorum. Bunu detaylı incelemenizi tavsiye ederim.
Bu yıl çocuklarımdan biri dördüncü, diğeri ise birinci sınıfa gitmeye başladı. Ve ben kendimi her gün onlara aynı soruyu sorarken buluyorum: “Bugün okul nasıl geçti?”
Okunduğunda her harfi Cenabı Allah katında sayısız ecir kazandıran Kuran'ı Kerim'in âyetlerini her hafta, her gün, her namazımızda, her duamızda, her işimiz düştüğünde, başımız sıkıştığında defalarca kere okur dururuz.
Sonbaharın yaklaştığını gösteren iki belirtiye şahit oldum: Bunlardan biri televizyon dizilerinin başlıyor olması, diğeri ise kuşların göç ediyor olmasıdır.
Evlat ! Rabbimizin bizlere ne muhteşem bir emanetidir. Gül goncası, yürek yangını, amel defterimizin kapanmaması için hayır vesilesidir.
-“Evladım kalk gel kucağıma otur, teyzeye yer verelim de o da otursun”. -“Evladım al bu kaptaki suyu çöpün yanında koy da kediler, köpekler su içsinler, havalar çok sıcak dayanamazlar”.
Allah tüm anne babalara hayırlı evlatlar versin ve onları çocuklarıyla birlikte cennetine alsın.
“Size yasaklanan büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin kusurlarınızı örteriz ve sizi 'onurlu-üstün' bir makama sokarız” (Nisa Suresi, 31)
99 Esma 99 Dua - Senai Demirci
Oh be sonunda tatile çıkıyorum. Yarından itibaren deniz, kum, güneş…
Maddenin ön plana çıktığı, menfaat kavgalarının hep maddede yoğunlaştığı bu dehşetli asırda, “kul hakkı”denilince de öncelikle kişinin malına ve bedenine verilen zararlar hatıra geliyor.

Bir Söz


 

Yoksa göklerin, yerin ve ikisi arasındaki şeylerin hükümranlığı (mülk ve idaresi) onların mı? Böyle ise sebeplere yapışarak (kendi imkanlarıyla göklere) yükselsinler.

(38/Sâd,10 )